Kariyer ve Yatırım Fikirleri

İskan Nedir? Kat mülkiyeti/Kat İrtifakı Arasındaki Fark

İskan nedir? İskan nasıl alınır?  İskanlı/İskansız Daire, kat irtifakı, kısaca iskan ne demek? 

İskan Ne Demek?

Herhangi bir inşaatın yapımına başlanmadan önce arazinin imar planına göre ilgili belediyeden proje ruhsatı alınır ve inşaat buna göre yapılır.

İnşaat bittikten sonra oturumun başlaması için belediye tarafından bina denetime tabi tutulur. İlk onaylı projeye uygun yapılıp yapılmadığı denetlenerek proje dışı herhangi bir durum olup olmadığı kontrol edilir, ödenmesi gereken vergi ve harçların tam olarak ödenip ödenmediğine bakılarak herhangi bir sorun yoksa oturum izni verilir. Buna iskan denir.

Yani iskanı olan bir binanın oturum izni var demektir. iskan alındıktan sonra elektrik, su, doğalgaz gibi abonelikler başlatılabilmektedir.

İskan Neden Önemli?

Maalesef ülkemizdeki binaların yarısından çoğunda iskan yoktur. Ya binalar projeye uygun yapılmadığı için yada yasal prosedürler atlandığı, ilgili harç ve vergiler ödenmediği için iskan alınmamış binlerce bina vardır.

İskansız binalarda oturum risklidir. Neden iskan alınamadığı iyice araştırılmalıdır. Projeye uygun yapılmamış bir bina her türlü doğal afetlere karşı korunmasız durumda olabilir. Binanın sağlamlığı yeterli olmayabilir, elektrik ve doğalgaz tesisatı düzgün döşenmediği için yangın riskine açık olabilir. Su tesisatı düzgün yapılmamış binada su basması meydana gelebilir.

Projeye uygun olmayan binaların tamamı yada bazı bölümleri kaçak olabilmekte ve daha sonradan yıkım kararları ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Zaman zaman belediyeler iskan affı çıkararak iskansız binalara da oturma izni (iskan) verebilmektedir.

İskan alınmamış binalarda hala şantiye elektriği ve suyu kullanılmakta olduğundan ödenecek faturalar da normalde olması gerekenden daha fazla gelebilir.

İskan nedir? Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Hakkında

İskan nedir tam olarak anlamak için kat mülkiyeti ve kat irtifakı hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır.

Kat mülkiyeti ve Kat İrtifakı nedir?

Kat irtifakı ne demek ? : Proje onayı alınmış ve temeli atılmış bir inşaata verilmiş olan, bağımsız birim sayısı oranında hak sahiplerine paylaştırılmış olan “arsa tapusu” dur.

Yani elinizde kat irtifak tapunuz varsa aslında sadece arsa sahibisiniz demektir.

Kat mülkiyeti ne demek? :Bina projeye uygun bir şekilde tamamlanır ve iskan izni alınır, o zaman her bağımsız birim ayrı tapusunu alır ve bu tapu artık kat mülkiyeti tapusu olur. Yani hem arsa payınız, hem de bina üzerindeki ortaklık payınız bu tapu üzerinde gözükmektedir.

Kat mülkiyeti olmayan, sadece kat irtifak tapusu (arsa tapusu) olan bir konut yada iş yeri satın alırsanız, yukarıda bahsetmiş olduğumuz sıkıntılarla karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir. Maalesef günümüzde bu tarz yapılarda iskan problemini çözmek neredeyse imkansız gibi olduğu için ancak iskan affı ile çözüm bulunabilecektir.

İskansız yada kat mülkiyeti olmayan bir bina alırsanız ve eviniz kentsel dönüşüme girerse size sadece arsa payınız kadar hisse verilir. Bina enkaz bedeli alamazsınız. (çünkü kağıt üzerinde bir bina yoktur aslında).

Hepimiz hayatımızda belki 1-2 defa gayrimenkul alımı yapıyoruz. Hayatımızın büyük kısmını bu binanın sorunları ile geçirmeyi kimse istemez.

İskan Nasıl Alınır ?

İskan izninin alınabilmesi için bulunduğunuz yerin belediyesine bazı evraklar ile başvurmanız gerekmektedir.

  • İskan için izin dilekçesi
  • Tapı Kaydı
  • Dış Kanal Belgesi
  • Telekomdan alıncak olur belgesi
  • Proje Mükellef Raporu
  • Cephe Fotoğrafları
  • Çevre Temizlik ve Emlak vergisi yoktur belgesi
  • SSK’dan borç olmadığna dair belge,
  • Vergi Dairesinden ilişik kesme belgesi,

ilgili belgeleri tamamlayıp başvuru yapmanız halinde, başvuru incelenip gerekli incelemeler yapılarak iskan izni alınması mümkün olabilmektedir.

Parasal Çözümler olarak tavsiyemiz, mutlaka projeye uygunluğundan emin olunarak yapılmış kat mülkiyetli binalardan konut yada iş yeri alımı yapılmalı. İskansız yapılardan uzak durulmalıdır.

Makalemizde iskan nedir? İskan nasıl alınır? Kat irtifakı ve kat mülkiyeti arasındaki fark nedir? Kısaca genel hatlarıyla iskan ne demek incelemeye çalıştık.

İskan nedir konusu dışında, emsal ve imar konuları ile ilgili tüm sorularınız için aşağıdaki başlıklara göz atabilirsiniz.

Sorularınız ve görüşleriniz için bize her zaman aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.