Yatırımlar

İmar Planı Nedir? Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı

İmar planı nedir?, nazım imar planı, uygulamalı imar planı 1/50000 imar planı hakkında bilgi 

İçindekiler

İmar Planı Nedir?

İmar planı, bir arsanın üzerine ne tür bir bina yapılabileceğini gösteren belirli ölçekte hazırlanmış haritalara denir.

En küçük ölçekli imar planları, büyükşehir belediyelerinin şehir planlamacıları tarafından hazırlanan 1/100.000 ve 1/50.000 ölçekli büyük imar planlarıdır.

1/50000 imar planı

Küçük ölçekli imar planıdır. Bu imar planlarında genel olarak şehrin yerleşim alanları, tarım alanları, ormanlık alanları, göller, denizler, barajlar gibi detaylar vardır.

Nazım İmar Planı nedir?

Bu haritaların daha büyük ölçekli versiyonu 1/5.000 lik Nazım İmar Planları’dır.

Bu imar planlarında ise daha detaylı olarak konut rezerv alanları, tarım alanları, dere yatağı, su havzaları, ana yollar, sit alanları gibi planlar bulunur.

Nazım İmar Planı

Uygulama İmar Planı nedir?

Nazım imar planlarından daha büyüğü ve en detaylı imar planları ise şehir plancıları tarafından hazırlanan 1/1.000 ölçeğindeki Uygulama İmar Planlarıdır.

Nazım İmar Planı İle Uygulama İmar Planı Arasındaki Fark

Uygulama imar planlarında araziler artık hangi amaçla kullanıma uygun olduğu detaylı belirtilmektedir. Bu planlarda parsel parsel konut alanları, ticari alanlar, eğitim alanları, dini hizmet alanları, belediye hizmet alanları, yollar… gibi tüm detaylar bulunur.

Plan üzerinde, arsa üzerindeki yapılar belirtilir, arsanın inşaata uygun emsal oranları belirtilir, yüksek gerilim hattı, dere yatağı, doğalgaz hatları, ana ve ara yollar detaylı olarak gözükmektedir.

Nazım imar planı ise uygulama imar planına göre daha sade, konut, tarım, dere yatağı alanlarının görüntüsünden ibarettir.

Bir bölgenin imar durumu nedir? Bu planlara nereden ulaşabilirim diye soruyorsanız,  planlara internet üzerinden imar sorgulama ekranlarından ulaşabilirsiniz.

Arsa yatırımı yapmak isteyenlerin mutlaka ama mutlaka araştırması gereken konulardan biri de imar durumlarıdır. Satın alınacak bölgenini imar durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak yatırımcı açısından çok faydalı olaracaktır.

Ayrıca aşağıdaki internet adresinden de kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz

https://parselsorgu.tkgm.gov.tr/mobile/

Makalemizde İmar planı nedir? Nazım ve uygulama imar planlarının ne olduğu ve arasındaki farkın ne olduğu, örnek olarak 1//50000 imar planının ne anlama geldiğini sade hatlarıyla ele almaya çalıştık. Yorum bölümünden sorularınızı sorarak daha detaylı bilgi  sahibi olabilirsiniz. 

Arsa, Arazi, Tarla Nedir? Birbirinden Farkları Nelerdir?

Arsa Yatırımı Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu