Kariyer

İş Görüşmelerinde Sorulan Sorular ve Cevapları-Kendinizden Bahsediniz

İş Görüşmelerinde Sorulan Sorular, kişinin kendini anlatma kabiliyetine göre ya çok kolaydır ya çok zordur. İş mülakatlarında sorulan sorular ve cevapları çoğunluk iş yaşamınızın belirleyici soruları olacaktır. Bu nedenle “bize kendinizden bahseder misiniz?” ile başlayan sorulara ekstra özen göstermelisiniz.

Bilinmelidir ki, mülakatta konuşma başlamadan önce yapılmaması gereken hatalı hareketler var. İş Görüşmesinde Yapılan Hatalar, Söylenmemesi Gerekenler konusundaki yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

İş görüşmelerinde (iş mülakatlarında) başarılı bir görüşme geçirmek ve işe kabul edilmek için sorulacak sorulara doğru ve etkili cevaplar verilmesi çok önemlidir.

iş veren işe alacağı kişi ile ilgili kafasındaki tüm soruları netleştirmiş olmalıdır. Ancak yarım saat yada 1 saatlik bir görüşmede bir insanı tam olarak tanımak mümkün olmamaktadır. bu yüzden görüşmelerde işe uygunluğumuzun yanında psikolojik ve davranışsal özelliklerimize ait yönlerimizi de ortaya çıkaracak sorular ile karşılaşırız.

Bu tarz özellikle soyut konularda karşımıza çıkan sorulara doğru cevaplar vermek ilk anda hemen mümkün olamamaktadır. Bu yüzden karşımıza çıkacak bu türden sorulara önceden hazırlıklı olmalıyız ve cevaplarımızı mümkün olduğu kadar önceden tasarlamış olmalıyız.

İş mülakatlarında sorulan sorular ve cevapları

 

  1. Bize kendinizden bahseder misiniz? (bu soruda mümkün olduğunca güçlü yanlarınız, zayıf yanlarınız, neden o iş için en uygun aday olduğunuzdan bahsetmelisiniz)
  2. Gelecekte kendinizi nerede olmayı öngörüyorsunuz? (bu soruya mümkün olduğunca o firmada ilerde hangi pozisyonlara gelebileceğinizi ve şirkete ne katkılar sağlayabileceğinizi belirtmelisiniz)
  3. Hedeflerinizi nasıl gerçekleştirmeyi düşünüyorsunuz? (bu soruya, nasıl bir eğitime ihtiyacınız olduğunu, şirketin hangi imkanlarından faydalanarak ulaşabileceğinizi belirterek cevap verebilirsiniz)
  4. Neden firmamızda çalışmak istiyorsunuz? (bu soruya cevap verirken sadece şirketin size sağlayacağı menfaatler için değil, aynı zamanda sizin şirkete sağlayacağınız menfaatleri de belirterek cevap vermeniz beklenmektedir)
  5. Geçmişte yaptığınız bir hata ve bu hatadan aldığınız dersler nelerdir? (bu soruda kendimize özeleştiri yapıp yapamadığımız ve hatalarımızdan bir ders çıkarıp çıkaramadığımız öğrenilmeye çalışılmaktadır)
  6. Karşılaştığınız en kötü durum neydi? bununla nasıl başa çıktınız?
  7. birlikte çalıştığınız insanların hangi davranışları sizi mutlu eder? Hangileri rahatsız eder?
  8. Kendinizi bir lider mi yoksa takım üyesi olarak mı görürsünüz?
  9. Stresle nasıl başa çıkarsınız?
  10. Maaş beklentiniz nedir?

 

İş Görüşmelerinde Sorulan Sorular hakkında detaylı olarak ele alınan kalıplar bu şekildedir. Sizin de karşılaştığınız sorular varsa yorum bölümünden bize yazarak listeye katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu