NorveçYurtdışında Çalışmak

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar? İşçi Maaşları

Norveç Asgari Ücret, Norveç’te yaşam, işçi maaşları, çalışma koşulları, Norveç Asgari Ücret Kaç Euro? Kaç Kron? Kaç TL? Dünya asgari ücretler sıralaması

İskandinav Yarımadasında bulunan Norveç ekonomik açıdan üst seviyelerde yer alan ülkelerden bir tanesidir. Özellikle çalışanlarına yüksek ücret ödemeleri ile dikkat çekiyor.

Yaşam kalitesinin yüksek olması sayesinde de cazibesini artırmaktadır. Kış aylarında çok soğuk olması olumsuz yönü olarak görülse de doğal güzelliği ile de beğeni toplayan ülkelerdendir.

Daha kaliteli yaşam sürebilmek adına Norveç tercih edilen ülkelerden bir tanesidir. Sosyal haklar ve güvenli yaşamı sunan Norveç asgari ücret konusunda çok ciddi ödemeler yapmaktadır.

Ödenen tutarlar sayesinde de istediğiniz yaşamı sürmeniz de mümkündür. Çalışan nüfusun çok az bir kesimi asgari ücret karşılığı işte çalışırken büyük bir kesimi ise asgari ücretin çok daha üzerinde kazançlar elde etmektedir.

İşin de uzman kalifiyeli elemanlar kazançlar konusunda çok iyi seviyede yer almaktadır.

İçindekiler

Norveç’te Asgari Ücret Kaç Kron?

Çalışanlara yüksek gelir sunmasından dolayı sıklıkla sorulan soru ise Norveçte asgari ücret kaç kron sorusudur. Norveç’te asgari olarak ödenen tutar saatlik 110 Norveç kronu olarak uygulanmaktadır. Günlük 8 saat üzerinden çalışan bir işçi günlük olarak 880 Norveç kronu kazanmaktadır. Ayda 24 gün çalışan bir işçi ise 21.120 Norveç kronu maaşa sahip olur.

Norveç Asgari Ücret Kaç Euro?

Yüksek performansa sahip çalışanları bunun karşılığını fazlası ile alması Norveç’te mümkündür. Belirlenen Norveç Asgari ücret tutarı ise 2100 Euro civarındadır.

Norveç’te Asgari Ücret TL Cinsinden

2100 Euro 2019 Aralık itibariyle Türk lirası bazında baktığımızda 13.300 TL civarında bir tutara tekabül etmektedir.  Norveçte Asgari Ücret kaç TL sorusu Türkiye şartlarına göre çok yüksektir diyebiliriz.

Norveçte İşçi Maaşları

Çalışma alanına bağlı olarak ödenen işçi maaşları her sektörde farklılık göstermektedir. İş becerisine, iş yoğunluğuna ve gereksinimlere göre Norveçte işçi maaşları değişiklikler söz konusudur.

İşçilere genellikle performansa göre ücret ödendiği için sabit bir tutar söz konusu olmamaktadır.

Çalışma alanı ile karşılaştırma yapıldığında bu tutarı çok düşük bir kesim almaktadır. Zorunlu olan ve vasıf aranmayan işlerde çalışan işçiler bu sınıfa girmektedir..

Türkiye’de uygulanan asgari ücretin yaklaşık olarak 6 – 6,5 katına tekamül etmektedir. Çok ciddi farkların söz konusu olması da yaşam kalitesinin ne düzeyde olduğunu göstermektedir.

Norveçte işçi maaşları diğer birçok Avrupa ülkesine göre çok daha iyi seviyededir. Yabancı işçi konusunda verilen izinlerin zorlayıcı olması ve prosedürlere uygun olması gibi faktörler başvuruları etkilemektedir. Düşük oranda alım yapmasından dolayı da çalışma izni almada denetlemeler titizlikle yürütülmektedir.

Norveçte asgari ücret karşılığında iş sahibi olduğunuzda kısa sürede Türkiye şartlarına göre çok yüksek meblağlar elde edebilirsiniz. Dönemsel çalışma şartlarına göre iş bulduğunuzda konaklama gibi giderlerin anlaşma yaptığınız firma tarafından karşılanıyor olmasına dikkat edin. Yaşamınızı burada sürdürmek isterseniz de bütçenize göre ev kiralamanız mümkün olacaktır.

Norveçte Maaşlar

Her sektörün kendine göre belirli bir bütçesi ve çalışanlarına ödediği ücretler vardır. Bu ücretler işin durumuna ve verimliliğine göre değişmektedir. Bu değişmelere bağlı olarak Norveçte maaşlar dünya standartlarının oldukça üzerindedir

. En düşük gelire sahip çalışanın dahi birçok Avrupa ülkesine göre iyi durumda olması da ekonomisinin güçlü yanını ortaya koymaktadır. Bu farklılığın söz konusu olması ve uygulama esaslarına göre hareket edilmesi söz konusudur.

Dünya asgari ücret sıralaması arasında Norveç çok iyi konumda bulunmaktadır. Maaş değerlendirmeleri her sektörde farklı olması da net bir sonuç ortaya koymamaktadır. Norveçte maaşlar genellikle meslek gruplarına göre değişmektedir. Önemli meslek grubunda bulunan kişilerin ciddi gelirler ettiği ülke de yaşam kalitesi de gelire bağlı olarak değişmektedir.

Her iş grubuna göre belirli oranda ödenen tutarlar aynı zamanda çalışan iş ile ilgili performansı doğrudan etki etmektedir. Üretimler ve hizmetler hususunda tespitler ve esaslar doğrudan ödemeleri de etkilemektedir. Çalışanların dinlenme ve sosyal hayatını olumsuz etkilemeyecek çalışma saat uygulaması söz konusudur.

Norveç’te Çalışmak Norveç’te Yaşam Ve İş Fırsatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu