Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Rusya’da İş İmkanları. Rusya’da Çalışmak

Rusya’da iş imkanları

Rusya dünyanın en büyük 8. ekonomisi olup yüzölçümü Türkiye’nin yaklaşık 22 kat büyüklüğe sahip, nüfus olarak ise yaklaşık 2 katımız büyüklüğündedir.

Nüfus yoğunluğu düşük gibi gözükse de ülkenin genel olarak dağlık oluşu ve Kuzey Kutbuna yakınlığından dolayı yerleşim alanları maalesef kısıtlı olup nüfusun bir çoğunluğu büyük şehirlerde toplanmıştır. Türkiye’ye en yakın ülkelerden birisi olan Rusya, hem ulaşım anlamında hem de iş çeşitliliği anlamında Türkler’in çalışmak için en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir.

Uçakla yaklaşık 2,5 saat süren bir yolculukla Moskova’ya varabilirsiniz.

Nüfusun en yoğun olduğu şehirlerden biri olan başkent Moskova iş imkanlarının en geniş olduğu şehir olup hayat pahalılığı anlamında ise İstanbul’dan daha pahalı bir şehirdir.

Rusya’nın ikinci en çok tercih edilen şehri Sn Petersburg, Moskova’ya göre daha küçük bir şehir olup yaşam koşulları çok daha rahattır. Ancak bu şehir Moskova’ya göre daha kuzeyde olduğu için kışları çok daha uzun ve çok daha soğuk geçtiği için çalışma hayatını bir hayli zorlamaktadır.

Rusya’da çalışabilmek için iki yol vardır. Ya kendi işinizi yapacaksınız, yada orada yerleşik firmalarda eleman olarak çalışacaksınız. Rusya’da kendi işinizi yaparak ne şekilde iş yapabileceğinizi ayrı bir konuda açıklayacağız. Eğer kendi işinizi yapmayacaksınız, işe seçilmek için, firmaların tercih edeceği yetenekleriniz olması gerekiyor. Bunların en başında yapılacak olan işle ilgili teknik bilgi, daha sonrasında ise yabancı dil bilgisi gelmektedir. Özellikle Rusça bilen kişiler çok fazla tercih edilmekte olup Rusça bilmeyip az da olsa İngilizce bilenler’de şanslı kesimlerden sayılmaktadırlar.

Rusya, daha önceden turist olarak gidildiğinde vize istemeyen bir ülke iken 2016 yılı itibari ile maalesef Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. İster çalışmak için ister turist olarak gidilsin, mutlaka vize alınması gerekiyor.

Rusya’da çalışmak için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 • Yurt dışı iş başvurularını ister İŞKUR aracılığı ile, ister kariyer siteleri aracılığı ile isterseniz çalışmak istediğiniz firmanın kendisine doğrudan yapabilirsiniz.
 • Hangi yöntemi seçerseniz seçin, mümkün olduğunca profesyonelce düzenlenmiş, fotoğraflı bir cv hazırladığınızdan emin olunuz.
 • Cv hazırlarken dikkat edilmesi gereken konuları buraya tıklayarak daha önceden yazdığımız yazımızdan öğrenebilirsiniz.
 • Öncelikle çalışmak istenen firma ile çok sıkı bir sözleşme imzalanmalı ve imzalanan bu sözleşme mümkün ise İŞKUR’a götürülerek incelettirip onay alınmalıdır.
 • iŞKUR yetkilileri, herhangi bir hak kaybı yaşamamanız için sizi yönlendirecek, sözleşmenin uluslararası hukuk kurallarına uygunluğunu kontrol edecektir,
 • Çalışılacak firmanın ödemeleri hakkında bilgi alınmaya çalışılmalı, maaş, sigorta, prim, özel sağlık sigortası, Türkiye’den gidiş dönüş uçak bileti verip vermediği, yıllık izin gün sayısı gibi konular en baştan sorgulanarak anlaşmaya gidilmeli,
 • Mümkünse iş anlaşması yapmadan gidilip hem ülke şartlarını hem de iş yeri imkanlarını görmekte fayda var,
 • Firmanın maaş ödemelerini banka hesabına yapması önemli. Zira yurt dışında elden alınan parayı güvenli bir şekilde saklamak çok zor olduğu gibi, Türkiye’ye transfer etmek de oldukça pahalıdır.

En çok İnşaat, Turizm, Tekstil ve Gıda sektörlerinde çalışan ihtiyacı bulunmaktadır. Turizm alanında Türkiye’ye turist gönderen firmalarda çalışılabilir, tekstil alım satımı yapan firmalarda çalışabilir, sebze meyve ithalatı ve ihracatı yapan firmalarda kolaylıkla iş bulabilir yada otellerde çok rahatlıkla garsonluk, aşçılık, genel temizlik ve bakım işleri ile ilgilenebilirsiniz. En çok yapılan iş ise kesinlikle inşaat işidir.

Rusya’da faaliyet gösteren büyük inşaat firmalarından bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Enka inşaat,
 • Esta Construction,
 • Rönesans Endüstri,
 • Esta Construction
 • Cenk inşaat,
 • Koçtek inşaat,
 • Baytur,
 • Monotek İnşaat,
 • Kasa İnşaat,
 • Yenşigün inşaat
 • Palmira.

İş başvurusu yapmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak ilgili kariyer sitelerinden cv gönderebilirsiniz.

http://www.kariyer.net/is-ilanlari/rusya#&ct=u55

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

İş başvurularında özgeçmiş çok önemli olup doğru ve etkili cv hazırlamak ve kolay işe yerleşmek için aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemenizi öneririz.

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

Kolay iş bulma yöntemleri

Başarılı iş görüşmesi yapmanın püf noktaları

iş görüşmelerinde sıkça sorulan sorular

İş görüşmelerinde sıkça yapılan hatalar

Zorlu mülakat sorularına verilebilecek en güzel cevaplar

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umuyoruz.


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

13 Yorumlar
 1. ismail karaca diyor

  24 yaşindayim kaynak ustasiyim alçipan kaynak yurt dişi iş ollursa bilidirin saygilar 0541 201 6663

 2. Vedat diyor

  Merhabalar yaşım 22 elektirik kaynak konusunda tecrübeliyim ve ayriyeten özel şöför tecrübesi var B sınıfı .mutfakta iyimdir elim bıçak tutar iyi doğrama yaparım işe de ihtiyacım var arz ederim.05466717567

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.