Rusya’da iş imkanları

Rusya’da iş imkanları;

Rusya dünyanın en büyük 8. ekonomisi olup yüzölçümü Türkiye’nin yaklaşık 22 kat büyüklüğe sahip, nüfus olarak ise yaklaşık 2 katımız büyüklüğündedir.

Nüfus yoğunluğu düşük gibi gözükse de ülkenin genel olarak dağlık oluşu ve Kuzey Kutbuna yakınlığından dolayı yerleşim alanları maalesef kısıtlı olup nüfusun bir çoğunluğu büyük şehirlerde toplanmıştır. Türkiye’ye en yakın ülkelerden birisi olan Rusya, hem ulaşım anlamında hem de iş çeşitliliği anlamında Türkler’in çalışmak için en çok tercih ettiği ülkelerin başında gelmektedir.

Uçakla yaklaşık 2,5 saat süren bir yolculukla Moskova’ya varabilirsiniz.

Nüfusun en yoğun olduğu şehirlerden biri olan başkent Moskova iş imkanlarının en geniş olduğu şehir olup hayat pahalılığı anlamında ise İstanbul’dan daha pahalı bir şehirdir.

Rusya’nın ikinci en çok tercih edilen şehri Sn Petersburg, Moskova’ya göre daha küçük bir şehir olup yaşam koşulları çok daha rahattır. Ancak bu şehir Moskova’ya göre daha kuzeyde olduğu için kışları çok daha uzun ve çok daha soğuk geçtiği için çalışma hayatını bir hayli zorlamaktadır.

Rusya’da çalışabilmek için iki yol vardır. Ya kendi işinizi yapacaksınız, yada orada yerleşik firmalarda eleman olarak çalışacaksınız. Rusya’da kendi işinizi yaparak ne şekilde iş yapabileceğinizi ayrı bir konuda açıklayacağız. Eğer kendi işinizi yapmayacaksınız, işe seçilmek için, firmaların tercih edeceği yetenekleriniz olması gerekiyor. Bunların en başında yapılacak olan işle ilgili teknik bilgi, daha sonrasında ise yabancı dil bilgisi gelmektedir. Özellikle Rusça bilen kişiler çok fazla tercih edilmekte olup Rusça bilmeyip az da olsa İngilizce bilenler’de şanslı kesimlerden sayılmaktadırlar.

Rusya, daha önceden turist olarak gidildiğinde vize istemeyen bir ülke iken 2016 yılı itibari ile maalesef Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. İster çalışmak için ister turist olarak gidilsin, mutlaka vize alınması gerekiyor.

Rusya’da çalışmak için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 • Yurtdışı iş başvurularını ister İŞKUR aracılığı ile, ister kariyer siteleri aracılığı ile isterseniz çalışmak istediğiniz firmanın kendisine doğrudan yapabilirsiniz.
 • Hangi yöntemi seçerseniz seçin, mümkün olduğunca profesyonelce düzenlenmiş, fotoğraflı bir cv hazırladığınızdan emin olunuz.
 • Cv hazırlarken dikkat edilmesi gereken konuları buraya tıklayarak daha önceden yazdığımız yazımızdan öğrenebilirsiniz.
 • Öncelikle çalışmak istenen firma ile çok sıkı bir sözleşme imzalanmalı ve imzalanan bu sözleşme mümkün ise İŞKUR’a götürülerek incelettirip onay alınmalıdır.
 • iŞKUR yetkilileri, herhangi bir hak kaybı yaşamamanız için sizi yönlendirecek, sözleşmenin uluslararası hukuk kurallarına uygunluğunu kontrol edecektir,
 • Çalışılacak firmanın ödemeleri hakkında bilgi alınmaya çalışılmalı, maaş, sigorta, prim, özel sağlık sigortası, Türkiye’den gidiş dönüş uçak bileti verip vermediği, yıllık izin gün sayısı gibi konular en baştan sorgulanarak anlaşmaya gidilmeli,
 • Mümkünse iş anlaşması yapmadan gidilip hem ülke şartlarını hem de iş yeri imkanlarını görmekte fayda var,
 • Firmanın maaş ödemelerini banka hesabına yapması önemli. Zira yurtdışında elden alınan parayı güvenli bir şekilde saklamak çok zor olduğu gibi, Türkiye’ye transfer etmek de oldukça pahalıdır.

En çok İnşaat, Turizm, Tekstil ve Gıda sektörlerinde çalışan ihtiyacı bulunmaktadır. Turizm alanında Türrkiye’ye turist gönderen firmalarda çalışılabilir, teksil alım satımı yapan firmalarda çalışabilir, sebze meyve ithalatı ve ihracatı yapan firmalarda kolaylıkla iş bulabilir yada otellerde çok rahatlıkla garsonluk, aşçılık, genel temizlik ve bakım işleri ile ilgilenebilirsiniz. En çok yapılan iş ise kesinlikle inşaat işidir.

Rusya’da faaliyet gösteren büyük inşaat firmalarından bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Enka inşaat,
 • Esta Construction,
 • Rönesans Endüstri,
 • Esta Construction
 • Cenk inşaat,
 • Koçtek inşaat,
 • Baytur,
 • Monotek İnşaat,
 • Kasa İnşaat,
 • Yenşigün inşaat
 • Palmira.

İş başvurusu yapmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayarak ilgili kariyer sitelerinden cv gönderebilirsiniz.

http://www.kariyer.net/is-ilanlari/rusya#&ct=u55

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

İş başvurularında özgeçmiş çok önemli olup doğru ve etkili cv hazırlamak ve kolay işe yerleşmek için aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemenizi öneririz.

Doğru cv (özgeçmiş) hazırlama teknikleri

Kolay iş bulma yöntemleri

Başarılı iş görüşmesi yapmanın püf noktaları

iş görüşmelerinde sıkça sorulan sorular

İş görüşmelerinde sıkça yapılan hatalar

Zorlu mülakat sorularına verilebilecek en güzel cevaplar

Detaylı bilgi almak istediğiniz konularda bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Destekleriniz için Facebook sayfamızı beğenerek takipte kalmanızı umuyoruz.

 
Bunları da beğenebilirsin
9 Yorumlar
 1. Yüksel Taş diyor

  Merhaba ben 20yillik seramik fayans ustasıyım yurtdışında çalışmak istiyorum 05433805455

 2. Anonim diyor

  insaatcıyım sıhhı tesısat ustasıyım yurt dısında calışmak ıstıyorum

 3. Bayram 05418084075 diyor

  Bayram:yaş 42 yurdışında çalışmak istiyorum .boyacı kartonpiyer montalama ustasıyım ve alcıpan karolam ustasıyım

 4. Hasan aksın diyor

  Ben hasan aksın sıva montalama ustasıyım 2012 ve 2014 yıllarında rusya sibirya bölgesin-de çalıştım eyer istenirse ekip de getirebilirim 05374933947

 5. Erol düzyurt diyor

  Mrb ben erol düzyurt 12yıllık ekskavatör operatörüyüm rusyada çalışmak isterim sorumlulardan rica ederim 05550455925

 6. Serdar diyor

  Merhaba İstanbul’da oto tamir bakım onarım ustasiyim 35yasindayim dizel benzinli tüm araçlar da bilgili yım iş arıyorum aslen karadenizliyim 0543 765 67 46 TLF numaram

 7. Emre Çavuş diyor

  Abi. İşsizim liseyi 1 yıldır bitirdim endüstri meslek lisesi mezunuyum 21 yaşındayım iş arıyorum türkiyede aradıgımız kriterde iş yok size zahmet yardımcı olurmusunuz 0541 772 34 81 buda benim telefon numaran ulabilirainiz teşekkür ederim

 8. Tahir diyor

  Rusya iblikte iş arıyorum herturlu yapabilecegim isi yaparim siz degerli is verenlerime selam ediyorum ben adanadan tahir 34 yaşındayım

 9. mustafa diyor

  ben aşci olarak iş arıyorum yardımcı olursanız sevınırım adım mustafa aydın dıdımde oturmaktayım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.