Yurtdışında ÇalışmakÇalışma Hayatıİngiltereİş FikirleriÜlkeler

İngiltere Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Yurtdışında çalışmak için, anadilin İngilizce olması sebebiyle İngiltere ve genel olarak Birleşik Krallık gözde lokasyonlardan biridir. Eğer İngiltere çalışma vizesi ile ilgileniyorsanız Tier 2 çalışma izni kategorisi, İngiltere Sınır Ajansı tarafından yönetilen geçiş için puan tabanlı sistemin temel bir bileşenini oluşturur. Bu yazımızda çalışmak amacıyla Birleşik Krallık’a gitmek istiyorsanız çalışma vizenizi nasıl alacağınızdan ve bunun için izlemeniz gereken yollardan bahsettik.

İçindekiler

İngiltere Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Başvuru yapmadan önce aşağıdaki İngiltere çalışma izni gereksinimlerini karşılamanız gerekir:

  • Sponsorunuz olarak süreci yönetecek lisanslı bir Birleşik Krallık işvereninden onaylanmış bir iş teklifi almış olmalısınız;
  • Sponsor işvereniniz tarafından verilen Sponsorluk Sertifikası’na sahip olmalısınız;
  • Ayrıntıları aşağıda listelenen kategorilere özgü çalışma izni puanlarına dayalı değerlendirmeyi geçmelisiniz.

İngiltere çalışma vizesi başvurusu önerilen üç ana vize kategorisi vardır. Bunlar:

  • Tier 2 – Genel Kalifiye Eleman
  • Tier 2 – Şirket İçi Transfer
  • Tier 2 – Sporcu Vizesi

Çalışma izni başvuru süreci, size (başvuran kişi) Sponsorluk Sertifikası vermekle yükümlü olan işveren tarafından yönetilir. Tier 2 İngiltere çalışma vizesi hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen işverenler, işverenler için Tier 2 vize bilgileri hakkında detaylı araştırma yapmalıdır. Süreçte yapılacak herhangi bir hata birkaç aylık aksamaya sebep olabilir. Bu yüzden sürecin en başından sağlıklı ve doğru bir şekilde yönetilmesi önemlidir.

İngiltere Çalışma Vizesi (Genel Kategori) ve Daimi İkamet

İngiltere çalışma vizesi sahibi olarak, İngiltere’de en az beş yıl yaşamışsanız ve çalışmışsanız daimi ikamet izni alabilirsiniz. Beş yıllık gerekliliği yerine getirdiğinizde, Birleşik Krallık’ta kalmaya devam etmek için belirsiz izne hak kazanabilirsiniz. Bu izni devamında İngiliz Vatandaşlığı izleyebilir. Tabii bu beş yıllık süreçte yasaları çiğnememiş, herhangi bir suça karışmamış ve çalışma izninizi kurallara uygun kullanmış olmanıza da dikkat edilir.

Şirket İçi Transferler ve Daimi İkamet

BİT ( Bilgi ve İletişim Teknolojileri) kategorisi altında bir İngiltere çalışma izni sahibi olarak, İngiltere’de en az beş yıl yaşadıysanız ve çalıştıysanız, 6 Nisan 2010’dan önce yürürlükte olan kurallar uyarınca Tier 2 şirket içi transfer vizesi aldıysanız, kalıcı ikamet izni alabilirsiniz. Beş yıllık koşulu yerine getirdikten sonra, Birleşik Krallık’ta süresiz ikamet iznine hak kazanabilirsiniz. Sonrasında İngiltere vatandaşlığı almak için de gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

İstihdam Değişimi Durumunda İngiltere Çalışma Vizesi Başvurusu

İşvereninizi değiştirmek isterseniz, lisanslı yeni işvereninizden yeni bir Sponsorluk Sertifikası almanız gerekir. Ayrıca, mevcut puan testine karşı bir yeniden değerlendirmeden geçmeniz gerekecek ve konumun, yerleşik işgücü piyasası testinin (varsa) gereksinimlerini karşılaması gerekecektir.

Aracı Vize Kurumları Size Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kişisel Durumlarınızın Değerlendirilmesi

Herkesin durumunu birbirinden farklıdır. Göçmenlik Hizmetleri Ofisi’ne kayıtlı İngiltere çalışma izni danışmanları, kişisel durumunuza göre size İngiltere vizesi konusunda doğru tavsiyelerde bulunmak için çalışırlar.

Belgeleme

Koşullarınızla ilgili kapsamlı değerlendirmeyi takiben, sizin adınıza başarılı bir çalışma izni başvurusu hazırlamak ve sunmak için ihtiyaç duyulan tüm belgelerin tam ayrıntılarını size sağlarlar.

Başvurunuzun Hazırlanması ve Sunulması

Talep edilen tüm belgeleri verdikten sonra, özel danışmanınız tüm belgeleri derler ve başvurunuzu en yeni göçmenlik kuralları ve gereksinimlerine uygun olarak hazırlar.

İngiltere Sınır Ajansı ile Uygulama İzleme ve İrtibat

Aracı kurum İngiltere çalışma vizesi başvurunuzu sizin adınıza İngiltere Sınır Ajansı’na sunacak ve süreci izleyecektir. Süreç boyunca her konuda ve gelişmede sizi bilgilendirecektir. Ayrıca, aracı kurumlar İngiltere Sınır Ajansı ile ek bilgi taleplerini de yönetirler. İngiltere Sınır Ajansı çalışma izni başvurunuzu onaylar onaylamaz size derhal bildirirler. Kalifiye göçmenlik danışmanları, Birleşik Krallık vize başvurusu yapmanın yol açtığı stresi bilirler. Bu yüzden başvuru süreci boyunca sahip olduğunuz soruları cevaplamak için görev yaparlar.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

İngiltere Göçmen Yasası Değişikliğine Gidiyor

İngiltere Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Çalışma Şartları

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu