İş Fikirleri

Arabayla Yapılacak İşler-Ek Gelir İmkanları

Arabayla yapılacak işler, ek gelir imkanı olarak sizin için bir tercih olabilir.  Günlük hayatımızın bir parçası olan arabamızı gider kaleminden çıkartarak bütçemize pasif gelir olarak katkı sağlayabilmemiz mümkün. Ancak şunu baştan belirtmeliyiz ki, araba ile yapılabilecek işler bir hayli sınırlıdır. Bu sınır biraz da sizin göze alacağınız risklerin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir.

Kendi arabamla para kazanmak istiyorum diyenler için makalemizin kalanını dikkatle incelemesini tavsiye ederim.

İçindekiler

Kendi Aracımla Ne İş Yapabilirim?

Öncelikle arabanızı genellikle ana kazanç kapısı olarak değil de ek kazanç kapısı olarak değerlendirmeniz gerektiğini hatırlatmak gerekir. Arabanın yapısına göre panelvan, kamyonet, doblo dipi veya standart binek araçlarda yapılacak işler bir tık daha çeşitlilik gösterecektir. Bu yüzden farklı başlıklar altında değerlendirme yapmak daha mantıklı olacaktır.

Şahsi Arabayla Yapılacak İşler

Öncelikle şahısların kullanımına baktığımızda günümüzde belli bir maddi zenginliği olan kimselerin gösteriş amaçlı bir hobi niteliğinde araba kullandıkları ve Bağdat Caddesi ve bunun gibi muhtelif güzergahlarda amaçsızca yakıt tükettikleri rastlanılan bir durumdur. Adeta sosyolojik ve toplumsal gelişim konusundaki güdüklüğün fakir kesimin aksine zengin kesim üzerindeki sığ yansımasının bir tezahürü olarak değerlendirilebilir. Bu durum bu caddede çokça aşırı hız sebepli trafik kazası, yaralanmalar ve can kayıpları ile toplumsal bir utanç kaynağı olarak yer yer gündemimizde ve basınımızda yerini almaktadır.

Öte yandan orta ve üst düzey gelirli aileler ve çocuklu aileler içinde günümüz şartlarında araba avantajlı ve yer yer dezavantajlı bir araçtır. Çocuk ve eşlerin iş ve gündelik ihtiyaçlarındaki dağılma toplu taşıma ile tümel sorunların çözülmesi noktasında tıkanıklıklar yaratmaktadır. Dolayısıyla aileler örneğin çocuklarını gündüz okula, kreşe yetiştirme, kendilerini de işlerine yetiştirme telaşı arasında aile arabalarından istifade etmektedirler. Bu amaç için kullanım ömrünün ciddi bir kısmını geçiren arabalar daha düşük oranda ise acil bir sağlık ihtiyacında bir imdat sübabı görevi de görmektedirler. Diğer yandan uzun süreli tatillerde noktasal yolculuğu zorlayıcı toplu taşıma zorluğu yanında gezerek ve görerek seyahat etme ve tatil yapabilme imkanını sunmaları nedeniyle de önemli avantajlara sahiptir. Dezavantajı ise şehirde park koşullarının sınırlı olması ve maliyetlerinin yüksek olması, yakıt fiyatlarının dövize endeksli olarak düzensiz artışı, yıllık vergileri, trafik cezaları, çevirmeler gibi yayaların yaşamadığı ekstra sorun ve maliyetler olarak gösterilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Arabayla Yapılacak Ek İşler

İş amaçlı olarak ise ticari araçlar ve arabalar da belli markalar iç hacimleri ve pek çok iş alanına sağladıkları özel avantajlar ise tercih edilir konumdadırlar. Şehir içinde sürekli mobilite gerektiren, ya da şehirlerarası seyahati gerekli kılan iş faaliyetlerinde de arabaların kullanımı günümüzde kaçınılmaz durumdadır. Bu tarz araçların çok uzun süre trafikte kalmaları, dur kalk yapmaları gerekliliği, aynı şoföre değil farklı şoförlere verilmesi ve değişik niteliklerde kullanılması, şehir trafiği gibi durumlarda yıpranması kişisel ya da aile araçlarından daha marjinal düzeyde olduğundan kilometre olarak dayanıklılıkları önem arz etmektedir.

Bir diğer araba türü ise ticari taksiler olarak nitelendirilebilir. Ticari taksiler araç satış fiyatları yanı sıra plaka bedelleri ile adeta büyük bir yatırım yerini tutmaktadırlar. Onların da kilometre olarak önemli yıpranma durumları söz konusudur. Diğer ticari araçlarda olduğu gibi kullanım amaçlarına karşılık gelen dayanıklılıkları önde gelen nitelikleri arasında sayılabilir.

Seyyar Arabayla Yapılacak İşler

Motorlu ve motorsuz seyyar araçlar ise bir diğer ticari gereksinimi karşılayan tür olarak sayılabilir. Dondurmacılar, dürümcüler vb. gibi ticari hizmetleri karşılayan arabalar kentin çeşitli noktalarında sabit ya da hareketli olarak hizmet vermektedir.

Özet: Günümüzde arabalar, şahsi araba ile yapılacak işler araba ile yapılacak ek işler, seyyar araba ile yapılacak işler gibi muhtelif farklı işlevler ile kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu