İngiltereYurtdışında Çalışmak

İngiltere Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Çalışma Şartları

İngiltere Asgari Ücret

Asgari ücretlerin belirlenmesi hususunda ülkeler arası değişkenler söz konusudur. İngiltere’de uygulanan asgari ücretlerde ise sistemsel olarak değişiklikler söz konusudur. İngiltere asgari ücret aylık üzerinden hesaplanmayıp saatlik üzerinden hesap tutulmaktadır. Belirlenen ödemeler esasına göre kararlar ise her yılın Nisan ayı içerisinde alınmaktadır. İngiltere asgari ücret zam komisyonun aldığı tavsiyeler üzerine belirlenmektedir. Yapılan düzenleye esas olarak her yıl belirlenen tutarda uygulamaya koyulur. Asgari ücretin esasları ve miktarları genellikle yaş grubuna göre değişiklik gösterir. En az 15 yaşını doldurmuş olma şartını taşıyan kişiler İngiltere asgari ücret almaya hak kazanırlar. Avrupa ülkeleri arasında ilk 10 da yer almayı başaran İngiltere bu alanda güçlü ekonominin etkisini ortaya koymaktadır. Çalışan nüfusun büyük bir çoğunluğu ise belirlenmiş olan asgari ücretin çok daha üzerinde gelir elde etmektedir. İngiltere de yaklaşık olarak 1,5 milyon asgari ücret karşılığında çalışan işçi bulunmaktadır. Çalışanların geneli ise vasıfsız işlerde görev alan kişilerden oluşmaktadır.

İngiltere Asgari Ücret 2019

Çalışanın yaşına göre değişen tutarlar ayrıca çırak ya da stajyer olup olmadığı ile ilgili olarak da değişmektedir. Esaslar ve belirlenen kurallar her yıl belirli düzeyde artış göstermektedir. İngiltere asgari ücret 2019 uygulama esasları doğrultusunda çıkar ya da stajyer olarak çalışan kişiler saatlik 3,90 Euro kazanç elde etmektedir. 15 ila 18 arası yaş grubunda bulunan çalışanlar ise 4,35 Euro almaktadır. 18 – 20 yaş grubu 6,15 Euro, 21 – 24 yaş grubu 7,70 Euro, 25 yaş üzerinde çalışanlar ise saatlik 8,21 Euro kazanç elde etmektedirler. İngiltere asgari ücret pound üzerinde ödenmekte olup, hesaplamalar Euro üzerinden yapılmıştır. İşin mahiyetine göre çalışan kişilerin farklı ücretler alması söz konusudur. Kalifiyeli personeller belirlenen asgari ücretin 2 – 3 katına kadar da kazanç elde edebilmektedir. İngiltere asgari ücret kaç sterlin sorusu da sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesidir.

İngiltere’de birçok farklı alanda iş imkanı söz konusu olduğu için ödenecek tutarlar konusunda merak edilen birçok konu söz konusudur. Bunlardan bir tanesi İngiltere asgari ücret ne kadar sorusudur. Elbette bu konuda uygulanan esasları çok iyi bilmek ve çalışma esaslarına göre hareket etmek gerekir. İnşaat sektöründe işçi olarak çalışan işçinin yaş grubuna göre değişen tutarları hesaplanarak ödeme yapılmaktadır. Bu esaslar doğrultusunda hareket edilerek ödemeler gerçekleştirilir.

İngiltere Asgari Ücret ve İşçi Maaşları
İngiltere Asgari Ücret ve İşçi Maaşları

İngiltere İşçi Maaşları

Meslek gruplarına göre yapılan değerlendirme aynı zaman da ödenecek miktarı da etkilemektedir. 2 çeşit meslek grubunun olduğu İngiltere’de birinci grupta en az lisans diplomasına sahip olmak ve yabancı dil konusunda üst düzey bilgiye sahip olmak gerekir. Bu grupta yer alan çalışanlar genellikle kurumsal kimliğe sahip büyük firmalarda görev almaktadır. Akademisyen, mimar, doktor ve mühendis gibi önemli kategoride bulunan meslekler ön plandadır. Hem tecrübe hem de sorumluluğa bağlı olarak çalışanlar 4000 – 5000 İngiliz sterlini kazanmaktadırlar. İngiltere işçi maaşları tamamen işin ehline göre değişiklik göstermektedir.

Birinci gruba dahil olan çalışanların genel itibari ile iş düzenleri de değişmektedir. İkinci gruba dahil olan çalışanların uzmanlık gerektirmeyen işlerde çalışması söz konusudur. İkinci grupta yer alanlar genellikle İngiltere’ye eğitim amacıyla gidenlerin masrafları çıkarma amacıyla yarı zamanlı çalışanlardan oluşmaktadır. Garsonluk, komilik, güvenlik görevlileri, temizlik görevlileri ve şoförler bu gruba dahildir. İngiltere işçi maaşları en az alan grup ikinci gruba dahil çalışanlardır. Üst düzey bilgi birikimine ve belirli bir kariyere sahip olmayan çok sayıda kişi İngiltere asgari ücret ödemeleri esasına göre çalışmaktadır. Yaşam kalitesi yönü ile oldukça üst düzey olması kazanca karşılık verebilecek tutarları karşılamaktadır.

Hesaplamalar ve esaslar doğrultusunda genel itibari ile İngiltere asgari ücret saati herkes için eşit şartlar üzerine kuruludur. Genellikle haftalık 40 saat çalışma düzenine sahip olmasından dolayı fazla çalışmalara ek ücretler ödenmektedir. Esaslar ve belirlenen kurallar herkes için eşit olması iş performansını da doğrudan etkilemektedir. Kazancınızı en fazla etkileyen faktör haftalık çalışmanız gereken 40 saati doldurduktan sonra fazla çalışılan sürelerdir. Fazla mesai olarak nitelendirilen tutarlar maaşınızı ciddi anlamda artırmanızı sağlayacaktır.

İngiltere Çalışma Şartları

Saatlik sisteme göre ücret ödeniyor olması çalışma esaslarını da doğrudan etkilemektedir. İngiltere çalışma şartları genellikle İngiltere’ye gidip orada çalışmayı düşünenlerin araştırdığı konulardandır. Günlük uygulanan çalışma saati 8 saat olarak uygulanıyor. Bu saatlerin dışına çıkılması durumunda ise fazla mesai ücreti ödenmesi söz konusudur. İş ve yaş gruplarına göre değişen maaşlar çalışma şartlarını da etkilemektedir. Genel itibari ile çalışanların haklarını koruyan kanunlar güvenli çalışma alanını oluşturmaktadır. İngiltere çalışma şartları esası 8 saat üzerine kurulu şekilde ilerlerken haftalık 40 saat olarak değerlendirilmektedir. Bu hususlara göre ödenen tutarlar çalışanların emeklerinin karşılığını verecek düzeydedir. Ekonomik açıdan iyi durumda olan İngiltere, yüksek ücret veren ülkelerden bir tanesi olduğu için rağbet görmektedir.

Farklı sektörler ve alanlar olduğunda değişen iş düzeni her ülkede olduğu gibi İngiltere’de uygulanmaktadır. Zorlayıcı işlerin ücretleri de riskler ile doğru orantılı şekilde ilerlemektedir. Üst düzey çalışma sergileyen çalışanların daha iyi ücretler alması da söz konusudur. Çalışma şartları esasında mağduriyet gibi durumların önüne geçilmesi adına sürekli kontroller yapılmaktadır. Dışarıdan gelen göçmenlerin çalışma esasına göre hareket ediyor olması da oldukça iyidir. İngiltere asgari ücret birçok ülkeye göre yüksek oranda olması da yaşanabilir olması ile bağlantılıdır. En iyi ücreti elde edebilme adına iş düzenine göre hareket etmeniz daha iyi olacaktır. Geçici olarak İngiltere’de iş bulduysanız çalışacağınız firmanın birçok ihtiyacınızı karşılamasını talep etmelisiniz. Türkiye ile karşılaştırma yapıldığında oldukça yüksek meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu durum kazancınızın temel ihtiyaçları karşılamasına anca yeteceğini görebilirsiniz.

İngiltere Yüksek Lisans – Master Tüm Detaylar

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Yurt Dışında Çalışmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu