Yurtdışında Çalışmakİngiltere

Ingiltere’de Yaşam – Yemek – Ulaşım – Ev Kiraları

Ingiltere’de Yaşam – Yemek – Ulaşım – Ev Kiraları

Bu yazıda aşağıdaki konu başlıkları ile ilgili bilgiler bulacaksınız;

 • Ingiltere’de Sosyal Hayat
 • Ingiltere’de Yaşam Şartları
 • Ingiltere’de giyim fiyatları
 • Ingiltere’de Yeme İçme – Supermarket Fiyatları
 • Ingiltere’de Ulaşım – Toplu Taşıma
 • Ingiltere’de Ev Kiraları – Konaklama Ücretleri
 • Ingiltere’de kaç para ile geçinilir

İngiltere, Britanya adasını oluşturan yaklaşık 100 ada üzerine kurulmuş devletlerden ( Irlanda, Galler, İskoçya, İngiltere) en büyüğüdür.

Başkenti Londra olup halen dünyanın en gelişmiş ve en eski tarihi ve kültürel dokuya sahip ülkelerinden birisidir.

Her ne kadar Şengen ülkesi olarak Avrupa Birliği’ne üye bir devlet olsa da kendi para birimini kullanan ve ayrı vize ile seyahat edilen tek ülkedir.

İçindekiler

Ingiltere’de Sosyal Hayat

İngilizler oldukça fazla tutucu ve milliyetçi olmalarına rağmen ülke genelinde yaşayan bir çok yabancı nüfus hiç bir sıkıntı yaşamadan güvenli bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir.

Özellikle Londra’da, başta Hindistan ve Pakistan olmak üzere dünyanın hemen her yerinden bir çok yabancı insan yaşamaktadır. Gerek çalışmak için gerekse dil eğitimi yada lise ve üniversite eğitimi için olsun, İngiltere, Amerika’dan sonra en çok tercih edilen ülkelerden birisidir.

Ingiltere’de sosyal hayat oldukça hareketlidir. Özellikle alışveriş için imkanlar çok geniş olup bir çok Avrupa ülkesinden sırf alışveriş için Londra’ya giden binlerce insan vardır. Alışveriş merkezlerinin ve lüks markaların en yoğun bulunduğu Oxford Street dünyanın önde gelen alışveriş caddeleri arasındadır.

Ingiltere’de eğlence hayatı da oldukça renkli olup özellikle Londra’da yüzlerce bar ve gece kulübü eğlence seven insanlar için cazibe merkezidir.

İngiltere ülke genelinde insan hakları ve özgürlük en önem verilen konulardandır. Eğlence mekanları arasında bir çok gay bar bulunmakta ve hiç kimse birbirinden rahatsız olmadan özgürce hayatlarını yaşayabilmektedirler.

Ülke genelindeki tarihi dokular hala ilk günkü gibi korunmakta ve hiç bir şekilde tarihi değeri olan binalarda yapılaşmaya izin verilmemektedir.

Turistler için gezilecek çok fazla seçenekler sunan ülkede, en önemli ve mutlaka gezilmesi gereken yerler; London Eye, Big Ben, London Bridge, Parlemento binası, Greenwich Gözlem Evi, Buckingam Sarayı, Westminster Sarayı, Tower of London, Hyde Park, British Museum ve Oxford Street şeklinde sayılabilir. Bu yerlerden bir kısmı ücretli olup ortalama 10-20 pound arasındaki fiyatlarla giriş yapılabilmektedir.

Ingiltere’de Yaşam Şartları

Ingiltere’de yaşam şartları diğer Avrupa ülkeleri ile benzerlik göstermekle birlikte en fazla şikayet edilen konulardan birisi hayat pahalılığıdır.

Ingiltere’de yaşamak isteyenler, genellikle ülkeye turistik amaçlı değil, çalışmak yada eğitim amacı ile giden öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrenciler genellikle kıt kaynaklarla gittikleri için, çalışmak için gidenler de zaten para ihtiyacından dolayı gittikleri için her iki kesim de daha az harcamak yada para biriktirmek isterler. Ancak İngiltere para birimi Pound, dünyanın en değerli paralarından biri olup diğer ülkelerden gelenler için alım gücünün düşmesine neden olmaktadır.

İngiltere’de yaşayan yabancıların en fazla şikayet ettiği konuların başında ev kiraları ve ulaşım gelmektedir.

Ülke genelinde yeme-içme-giyim ihtiyaçları minimum maliyet ile karşılanabilmekte iken özellikle konaklama çok pahalı ve maalesef ucuz alternatif bulabilmek oldukça zordur.

Ingiltere’de giyim fiyatları

Giyim alışverişi için bir çok küçük dükkan uygun fiyata satış yapmakta ve hatta Primark isimli dünyanın en büyük giyim perakende markasından çok uygun fiyatlarla giyim ihtiyacı karşılanabilmektedir.

Kıyafet fiyatları minimum aşağıdaki gibidir. Mümkün olduğu kadar Türkiye’den alıp götürmek daha mantıklıdır.

 • Ayakkabı – 20 pound
 • Pantolon – 20 pound
 • Mont – 30 pound
 • Elbise – 30 pound

Ingiltere’de Yeme İçme – Supermarket Fiyatları

Yine benzer şekilde, ülkede bulunan bir çok küçük lokanta ve kafelerde çok uygun fiyata yemek ihtiyacı giderilebilmektedir. Özellikle Londra’da çok fazla yabancı olduğu için her ülkenin yemek kültüründen lezzetler rahatlıkla bulunmaktadır. Türkler için bir çok Türk restoranı ve dönerci bulunmaktadır. Ayrıca yine fast food tercih edenler için adım başı Mc Donalds, Burger King, pizzacılar, makarnacılar bulabilmek mümkündür.

Belli başlı temel gıda ürünlerinin fiyatları minimum aşağıdaki gibidir;

 • Orta halli bir restoranda yemek: 10-20 pound
 • Burger King – Mc Donalds standard menü: 5-10 pound
 • Bira (ithal): 3-5 pound
 • Bira (yerel): 1-3 pound
 • Kola-Su: 1-2 pound
 • Ekmek: 1 pound
 • 1 kg Et: 10-15 pound
 • 1kg tavuk: 5-10 pound
 • Standard meyveler: 1-3 pound
 • Standard sebzeler: 1-3 pound
 • Peynir: 5-10 pound
 • 1kg pirinç: 2-3 pound
 • 1kg makarna: 1-2 pound
 • Şişe şarap: 5-10 pound
 • Sigara: 8-12 pound

Yeme-içme ve giyim alışverişini kolaylıkla halledenler için en büyük sıkıntı olan Ingiltere’de ulaşım ve Ingiltere’de nerede kalınır konuları ile ilgili daha detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Ingiltere’de Ulaşım – Toplu Taşıma

Toplu taşıma sistemin en gelişmiş olduğu ülkelerden birisi de İngiltere’dir. Özellikle Londra’da toplu taşıma ile gidilemeyecek nokta neredeyse yok gibidir. Londra şehir merkezinde muazzam bir metro ağı bulunmaktadır. Bir kaç aktarma yaparak şehrin her noktasına 24 saat boyunca ulaşmak mümkündür.

Ulaşım ücretlerinin belkide en pahalı olduğu yer İngiltere’dir. İngiltere’de ulaşımı ucuza getirmenin en kolay yolu ise çeşitli abonmanlık kartları alarak kullanmaktır. Tek binişli bir bilet fiyatı mesafeye göre değişmekle birlikte en düşük 1,90 pound, en yüksek 3,90 pound’dur. Ortalama ücret ise 2,5 pound civarlarındadır.

Oyster Card denilen abonelik kartları metro istasyonlarında ve otobüs duraklarında satılmaktadır. Bu kartlar ile belirli dönemler için ve belirli mesafeler için peşin ödeme yaparak tüm metro ve otobüs hatlarını sınırsız kullanabilirsiniz. Öğrenciler için %30 indirim uygulanmaktadır.

Toplu taşıma ücretleri mesafeye göre belirlenmektedir. Her mesafe ise zone1, zone2, zone3 şeklinde isimlendirilmiştir. Sıkça seyahat edeceğiniz bölge hangi zone içerisinde ise ona göre bilet almalısınız.

Zone 1-6 arası bölgeler için haftalık abonman kartlarını 60 pound, aylık 230 pound ödeyerek alabilirsiniz.

İngiltere’de taksi ile seyahat etmek isterseniz taksimetre açılış fiyatları ortalama 3 pound civarından başlar, 5 km mesafe için ortalama 10 pound civarı ödeme yaparsınız.

Göreceğiniz gibi, Ingiltere’de ulaşım oldukça pahalı olup mümkün olduğu kadar okula ve işe yakın yerlerde oturmaya çalışmak gerekiyor. 

Ingiltere’de Ev Kiraları – Konaklama Ücretleri

Konaklama ile ilgili alternatif seçeneklere geçmeden önce Ingiltere’de ev kiraları ne kadar bilgi vermeye çalışalım. 

Ingilterede ev kiraları en yüksek olan şehir Londra’dır. Özellikle Londra’da ev kiraları diğer şehirlere göre çok daha yüksek olduğu için, çalışmak yada öğrenci olarak İngiltere’ye giden kişiler konaklamak için mümkün olduğu kadar ya Londra şehir merkezinin dışındaki bölgeleri, yada yaşamak için Londra dışındaki şehirleri tercih etmek durumunda kalırlar.

Londra merkezine yakın bölgelerde kalanlar genellikle bir kaç ev arkadaşı ile birlikte kalabilmekte yada aile yanlarında aile ile birlikte kalabilmektedir. Londra dışında kalınabilecek en güzel şehir Brighton’dır. Burada birçok üniversite ve dil okulu olup Londra’ya yakınlığı ile de çok fazla tercih edilmektedir.

Öğrenci olarak gidenler için dil okulları yada üniversitelerin yurtları da konaklamak için ayrı bir seçenektir. Ancak öğrenci yurtlarının fiyatları da az değildir.

Ingiltere’de ev kiraları Londra dışındaki şehirlerde Londra’ya göre yaklaşık %20 daha düşüktür. Londra’da ev kiraları normal düzgün, standard 1+1 stüdyo bir daire için ortalama 1.000 pound civarlarındadır. 2-3 kişi ortak kalınabilecek biraz daha büyük evler ortalama 1.500-2.000 pound civarlarına bulunabilir ve kişi başı yaklaşık 500-600 pound ile konaklama ihtiyacı giderilebilir.

Londra şehir merkezinin biraz daha dışında – zone4 taraflarında- 400-600 pound civarlarına tek odalı bir daire bulunabilir yada bir kaç kişi paylaşımlı olarak 200-400 pound ödeyerek ortak bir daire de kiralanabilir. Şehir merkezinden uzaklaştıkça kiralar azalacaktır ancak bu sefer de ulaşım maliyetleri artacaktır.

Ev kiralarına genel olarak faturalar dahildir.

Aşağıda bazı internet sitelerinin adresleri verilmiştir. Bunlar aracılığı ile kiralık ev rahatlıkla bulunabilmektedir.

 • moveflat.com
 • primelocation.com
 • airbnb.com.tr 
 • findaproperty.com
 • zoopla.co.uk

Ingiltere’de kaç para ile geçinilir

Eğitim için Ingiltere’ye gidenlerin eğitim masrafı hariç, tek kişi bekar ve çocuksuz birisi için kabaca ortalama giderler aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Ev kirası: En az 200, en fazla 1.000 pound (tek kişi mi paylaşımlı daire mi olacağı ve lokasyona göre değişir)
 • Ulaşım: Aylık 200 pound (evin yerine göre minimum 150, max 250 pound)
 • Yeme – içme: 200-300 pound (genelde evde yemek yapılacağı varsayımı ile)
 • Giyim: 100 pound
 • Eğlence – Gezme: 100 pound

Ingiltere’de geçim fiyatları yaşam tarzına bağlı olarak değişmektedir. Her şeyden kısıp minimumda yaşayarak, en uygun fiyatlı evde oturup çok fazla dışarı çıkılmaz ise 700-800 pound ile geçinilebilir. Biraz daha rahat yaşamak için ortalama aylık 1.000 pound harcama yapmak gerekecektir. 

Eğlence hayatına düşkün, sürekli dışarıda takılan ve biraz daha iyi evlerde oturanlar için bu rakam 1.500-2.000 pound civarlarına kadar yükselebilmektedir.

Bu yazıda aşağıdaki konu başlıkları ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık.

Ingiltere’deki iş imkanları, maaşlar ve çalışma koşulları ile ilgili aşağıdaki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Ingiltere dışındaki ülkelerdeki yaşam koşulları ve iş fırsatları için Yurt Dışında Çalışmak isimli kategorideki yazıları inceleyebilirsiniz.

Ingiltere’de yaşam koşulları, eğitim ve çalışma hayatı ile ilgili daha fazla bilgi ve görüşleriniz için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

 • Ingiltere’de Sosyal Hayat
 • Ingiltere’de Yaşam Şartları
 • Ingiltere’de giyim fiyatları
 • Ingiltere’de Yeme İçme – Supermarket Fiyatları
 • Ingiltere’de Ulaşım – Toplu Taşıma
 • Ingiltere’de Ev Kiraları – Konaklama Ücretleri
 • Ingiltere’de kaç para ile geçinilir

5 Yorum

 1. Selamun aleykum bu meslekte yurt dışında iş arıyorum
  Bilgisayar Bakım Onarımı
  Dizüstü Bilgisayar Onarımı
  Güvenlik • Kamera Sistemleri Kurulum
  Word Excel Powerpoint
  İnternet Cafe kurulum
  Ağ Çalışması Grubu
  İş Makinası Oparator
  Tower Crane
  Forklif
  Bobcat
  Bekoloader
  Excavator
  Teleskop
  İSTENİlLDİGİNDE CV YOLLAYABİLİRİM
  tuncays315@gmail.com

 2. merhaba turkıyede ıyı ortalama 3bın gıbı bı gelıre sahıbım kendı ısıme sahıbım 25 yasındayım fakat ulkedekı ıstikrarsızlık ve yasımın verdıgı macera tutkusuyla ıngıltereye goc etme planındayım ankara antlasması ıle ilk etapta vasıfsız işçi olarak çalışıp dil yol yordam öğrenme planındayım ulkemı ısımı bırakıp gıttıgıme deger mı sızlerın tavsıyesını almak ısterım

  1. kaç git kardeşim git kurtar kendini millet kaçıyor zaten imkanım olsa saniye durmam bu ülkede. en basitinden örnek vereyim bi sürü var ama. şu arabayı ingiltere de asgari ücret alan biri hiç yemeden içmeden 4 yılda alıyor. türkiyede asgari ücret alan biri ise hiç yemden içmeden 28 yıl çalışması gerekiyor. ingiltere nere türkiye nere. yaşam standardı ölmüş bitmiş toparlanamayacak seviyede kralı gelse bu ülkeyi toparlayamaz. ipin ucu kaçalı yıllar oldu. bu ufacık bir örnek tonla milyonlarca örneği var bu ve vs. gibi örnekler. türkiyede herşey absürt denecek kadar uçuk.

  2. Değmez, yazıyı okumadınmı aylık masrafın en az £1000, 7000 Türk lirası.. iş desen zaten yok..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu