Yurtdışında Çalışmak

Azerbaycan İş İmkanları ve İş İlanları- Vize, Çalışma İzni

Azerbaycan iş imkanları, büyüyen Azerbaycan ekonomisi ile gün geçtikçe daha da artmaktadır. Azerbaycan’da iş kurmak, dükkan açmak gibi hususlar bilhassa sürekli gelişen iyi ilişkiler nedeniyle artmaktadır. Ancak bu yazımızda Azerbaycan’da dükkan açmak konuları dışında daha çok  Azerbaycan iş koşulları hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Ülke, Türkiye’den her yıl binlerce işçiyi misafir etmektedir. Toplam nüfusu 10 milyonu aşkın, kültür ülkesidir. Müslüman ülkeler arasında en modern ve en ilkeli bir ülke olduğu bilinmektedir. Ayrıca ekonomi açısından da oldukça gelişmiştir. Ülke’de kira fiyatları ve temel yaşam ihtiyaçları, ücret nazarında oldukça minimaldir.

Azerbaycan dışında farklı ülkelerin çalışma koşulları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz ayrıca aşağıdaki yazılarımıza tıklayarak inceleyebilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

İngiltere’de Çalışmak – İş Bulmak – Maaşlar Katar’da Çalışmak- İş İmkanları ve Maaşlar Dubai’de Çalışmak, İş İmkanları ve Maaşlar Almanya’da Çalışmak, İş İmkanları ve Maaşlar

İçindekiler

Azerbaycan’da Ne İş Yapılır?

Azerbaycan’da yapmak istediğiniz işten kasıt eğer bir dükkan açmak ise daha çok hizmet sektörleri arasında gıda ürünlerinin satışına yönelik dükkanlar açabilirsiniz.

Ancak oraya işçi olarak gitmeyi düşünüyorsanız aşağıdaki sektörlerde işçi alımlarının sıklıkla yapıldığnı söyleyebiliriz.

İşçi Olarak Gidecekler İçin Azerbaycan İş İmkanları

Azerbaycan iş imkanları açısından oldukça verimlidir. Coğrafi konumu ve doğal zenginlikleri ülkeye oldukça artı sağlamıştır. Günümüzde hızla büyüyen ekonomik bir yapıya sahiptir. Geniş iş seçenekleri ve ucuz yaşamı sayesinde oldukça rağbet edilmektedir.

Azerbaycan’da yerli ve yabancı birçok şirket bulunmaktadır. Yer altı zenginliklerinden kaynaklı petrol ve doğalgaz üretimi gerçekleştiren birçok global şirket bulunmaktadır.  Bunlardan kaynaklı ülke’de ciddi bir işçi ve uzman ihtiyacı bulunmaktadır.

Azerbaycan’da hizmet sektörü de oldukça aktiftir. Her yıl milyonlarca turist alan ülke, hizmet sektörünü her geçen gün güçlendirmektedir. Hizmet sektörleri temel olarak; gıda, otel, restoran gibi alanlar üzerinden kurulmaktadır. Genel olarak Azerbaycan iş imkanları şu şekildedir:

 • İnşaat
 • Tatil sektörü
 • Tarım
 • Global şirketlerde uzman / işçi pozisyonu
 • Yazılımcı
 • Tekstil
 • Garson
 • Masaj hizmetleri

Paylaşılan meslekler, Azerbaycan’da en ihtiyaç olan sektörler üzerinde listelenmiştir. Bu alanlar dışında da oldukça geniş bir yelpazeye sahip, iş koşulları bulunmaktadır. Mesleğiniz fark etmeksizin uzmansanız, Azerbaycan’da rahatlıkla iş bulma koşullarınız bulunmaktadır. Ülke, global ekonomik kalkınma stratejisini izlemektedir. Bu yüzden alanında uzman kişilere, sürekli ihtiyacı bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Azerbaycan Asgari Ücret Ne Kadar?

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır? 

Azerbaycan, Türkiye’ye oldukça geniş bir seçenek sağladığını belirtebiliriz. Zaten Türkiye ve Azerbaycan arasında ciddi bir maddi – manevi ve siyasi ittifak bulunmaktadır.

ÖNEMLİ : Azerbaycan’da vize işlemleri hava limanında yapılmaktadır.

Azerbaycan, Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Ancak farklı bir vize stratejisinin uygulamaktadır. Türkiye’den ayrılırken herhangi bir vize almanız gerek yok. Azerbaycan’a girdikten sonra hava alanında makul bir ücret ödeyerek vize alabilmeniz mümkündür.

Ülke’de 10 günden fazla kalınması durumunda, adres bilgisi verilme şartı bulunmakta. Böyle bir durum yaşamamanız için, Türkiye konsolosluğu üzerinden ya da online platformlar sayesinde adres bildiriminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye ile Azerbaycan arası uçak yolcuğu ortalama 2 ila 4 saat arası sürmektedir. Türk Hava Yolları üzerinden tarifeli seferler ile ülkeye gitmeniz mümkündür. Ayrıca karayolu üzerinden de Azerbaycan’a gitmeniz de mümkündür. Ancak, ortalama 24 ila 30 saatinizi gözden çıkartmanız gerekir.

Azerbaycan İş İlanları

Azerbaycan’da iş bulmak için ilk olarak, online bir araştırma içerisine girebilirsiniz. Azerbaycan’da birçok işveren ve işçiyi tanıştıran platformlar bulunmaktadır. Bu platformlar üzerinden alanınıza göre iş bulabilirsiniz. Ayrıca Azerbaycan’da tanıdığınız birisinin olması da sizlere ciddi bir avantaj sağlayacaktır. Azerbaycan iş ilanları takibini yapabileceğiniz platformlar şu şekildedir:

 • Careerjet
 • Bakinsky
 • Bulvar
 • Kariyer
 • Edumap
 • Fabboya
 • Banco
 • Avrasiya

Yukarıda yer alan şirketlerden araştırma yaparak güncel Azerbaycan İş İlanları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Azerbaycan’da Çalışma Koşulları

 

Azerbaycan çalışma koşulları sizlerin mevkisine göre değişebilmektedir.

Ülke’de resmi olarak belirtilen çalışma saatleri, haftada 35 ila 40 saat arasında değişmektedir.

Ayrıca hafta sonları tatildir. Türkiye ile benzeyen bir çalışma koşullarının olduğunu belirtebiliriz. Ancak, çalıştığınız işyerinde vasfınıza göre, Türkiye’ye nazaran daha yüksek maaş alabilir, daha rahat bir iş yaşantınız olabilir.

Azerbaycan, Türkiye ile ciddi bir kültür benzeşmesine sahiptir. Azerice ve Türkçe dili arasında güçlü bir benzerlik bulunmaktadır. Bu durum işçiler için oldukça önemli bir artı sağlamaktadır. Kültürel yakınlıklar; alanında uzman olan pide ustası, döner ustası gibi mesleklere sahip kişiler için avantaj sağlamaktadır. Azerbaycan’a sirayet ederek, kendi işyerlerini ülke’de açabilirler.

Azerbaycan’da işçi ücretleri farklılık göstermektedir. Azerbaycan’da vasıfsız işçi ile alanında uzman bir işçinin alacağı fiyatlar oldukça farklılık gösterecektir. Ülke’de asgari ücret 571 Manat olarak geçmektedir. Manat; Azerbaycan’ın resmi para dilimidir. 571 Manat, Türkiye’de 2784 Türk Lirasına denk gelmektedir. Ülke’de bu ücretin altında işçi çalıştırmak yasaktır. Böyle bir suiistimal karşısında, Azerbaycan devleti, işverenlere ciddi yaptırımlarda bulunmaktadır.

Azerbaycan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

 

Azerbaycan çalışma izni almak Türk vatandaşları için oldukça kolay olduğunu belirtebiliriz. Yukarıda belirttiğimiz gibi Türkiye ve Azerbaycan arasında maddi, manevi ve siyasi bir ittifak bulunmaktadır. Bu bağlardan kaynaklı ülke’de çalışabilmeniz ve çalışma izni alabilmeniz sanıldığı kadar zorlu değildir. Azerbaycan çalışma izni için ilk olarak gerekli mercilere, talebinizi iletmeniz gerekmektedir. Başvurunuz onaylanması halin Azerbaycan Cumhuriyet tarafından Azerbaycan çalışma vizesi sahibi olacaksınız. Çalışma koşullarınız ve vize süreniz, çalışacağınız işyerine göre farklılık göstermektedir.

Azerbaycan çalışma izni almak için gerekli belgeler 

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Pasaportunuz, Azerbaycan’dan ayrılma tarihinizden minimum 90 gün geçerli olmalıdır
 • Vize başvurusu için güncel 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vizenin onaylanması durumunda, büyükelçiliğe ödenecek olan ‘vize ücreti’
 • Vize alacak kişinin, güncel iletişim bilgileri ve adres bilgileri

Yukarıda belirtilen Azerbaycan çalışma vizesi için gerekli evrakları tamamlayarak, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Azerbaycan’da hali hazırda çalışacak bir işyerinizin olması durumunda, işlemleriniz sizlere daha da kolaylık sağlayacaktır.

12 Yorum

 1. Özel sebeplerinden dolayı azerbaycanda çalışmak istiyorum ben bir aşçıyım 7,8 yıldır bu işi yapiyorum yeterince deneyimliyim diye bilirim. İlgileriniz için teşekkürler.

 2. merhabalar ben 10 yıllık forklift operetörüyüm azer baycanda iş arıyorum yardımcı olurmusunuz ve su tesisat işinden anlıyorum 0541 598 84 23 bu benim numaram

 3. Cnc torna ustasıyım azerbaycanda kendi mesleğimi aramaktayım yardımcı olabilirseniz çok sevinir duaciniz olurum 0531 844 66 52

 4. mrb 15 yiildir elektirik ustasiyim elektirk adina her turlu isi yaparim 05354320063 bana bu numaradan ulasabilirsnz

 5. Selam ben geriatri hasta yaşlı bakım personeliyım 17 yıllık yogun bakım deneyimi ve hasta bakım deneyimim var suan devlet hastanesınde yogun bakım da hasta bakıcı olarak calısmaktayım azarbaycanda iş arıyorum

 6. Selam Azerbaycan da çalışmak istiyorum elektrik kalfasıyım ve ayrıca kaynakcı kalfasıyım 05432158008

 7. Almanyada 30 yildir yasiyorum
  3 dil biliyorum Almanca arapça
  Türkçe almanyada imbiss im vardı yane restorant işletoyordum şimdi azerbaycanda çalışmak istiyorum
  Nu.004915147927033 ulaşabilirsini whatsapp

 8. Ulan adamlar 200 manata çalışıyor burda insanlar açlıktan oluyor hastaneler paralı paran yoksa tedavi olamazsın ölürsün yol diye birseyyok herşey pahalı 3 kahve içtik 30tl verdik burası taksimmi 450tl adam çobanlık yapıyor daha ne yazım

  1. “Selam cok dori doyorsunuz .Bu komuda sizimlə raziyim.zBakudə hərsey pahsli ayni Turkiye kimi

   1. Türkiye’de textil ve ayakkabı ucuz gıda pahalı bakude iş yeri kurmak isterdim

 9. Selam azerbaycanda çalışmak istiyorum kaynakcılık ustalık kalfalık dükkan açma usta öretici belgelerim var biraz olsunda elektrik ve su içlerinden anlıyorum yardımcı olurmusunuz iş bulma konusunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu