Güncel

Geleceğin Meslekleri Nelerdir? Seçilmesi Gereken Meslekler

Geleceğin Meslekleri Nelerdir? Seçilmesi Gereken Meslekler, meslek seçimi nasıl yapılır? 

Bazı meslekler hayatta belli bir çizgide giderken, kimi meslek dalları tamamen hayatımızdan çıkmaktadır. Ancak kimi meslekler vardır ki özellikle son yıllarda yükselen bir trende girmiş ve geleceğin meslekleri olarak anılmaya başlamıştır.

İçindekiler

Geleceğin Meslekleri / Para Getiren Meslekler

Hayatımızın en önemli kararlarından birisi de meslek seçimidir. Yanlış seçilen bir meslek insanı ömür boyu çekilmez bir hayatın içerisine sürükleyebilecek iken doğru seçilen bir meslek mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek için çok önemlidir.

Özelikle erken yaşlarda yapılan yanlış meslek seçimi daha sonradan insanı dönüşü imkansız noktalara getirmektedir. O yüzden meslek seçimi bir kere ve en doğru şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır.

Meslek seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, o işi severek yapıp yapmayacağınızdır. Seçilen meslek ne olursa olsun, sizin yetenekleriniz ne olursa olsun sevmediğiniz bir işi ömür boyu yapamazsınız, yapsanız bile istediğiniz kariyer hedeflerine ulaşamazsınız. Oysaki sevdiğiniz bir işte yeteneğiniz olmasa dahi çok daha iyi yerlere gelebilme imkânınız vardır. Örneğin gitar çalmayı çok isteyen ama hiç yeteneği olmayan birisi ile piyano çalmak için yeterli yeteneğe sahip, parmak yapısı müsait olan ama piyanodan hiç hoşlanmayan birisini düşünün. Sizce hangisi mesleğinde daha başarılı olur? Hangisi bu mesleği ömür boyu devam ettirebilir?

İşte bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta o işi severek yapıp yapamayacağınızdır.

İkinci nokta yaşam tarzınızdır. Seçtiğiniz meslek sizin yaşam tarzınıza, hayat felsefenize uygun mu? Örneğin ailesine ve eşine çok düşkün birisi iseniz gemi kaptanı olup aylarca ailenizden ayrı kalmak bir süre sonra çekilmez bir hal alacaktır.

Karakteriniz üçüncü önemli bir noktadır. Kimisi der ki ben hayatta bir başkasının emrinde çalışamam, kendi işimin patronu olmalıyım. Kimisi derki ben kafam rahat olsun isterim, sabah gider akşam gelirim memur gibi çalışırım, görev adamı olurum, ne denirse onu yaparım, akşamım bana kalır, hafta sonum bana kalır, kendi işim olmadığı için görevim dışındaki şeyleri düşünmem. Böyle birisi iseniz iş yeri sahibi olmak size göre değildir.

Son olarak maddi beklentinize göre bir seçim yapmalısınız. Türkiye’nin en zengin 100 kişisi içerisine girmek gibi bir hayaliniz var ise öğretmen olmak sizin için uygun değildir. (ancak öğretmen olmayı, ilerde okullar zinciri kurup en büyük okul markasına sahip olabilmenin bir adımı olarak görüyorsanız o ayrı konu)

Doğru meslek seçimi, tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak, gelecekteki en az 20 yıllık dönemde hangi mesleklerin popüler olacağını, hangi mesleklere daha fazla ihtiyaç olacağını ve hangilerinin yok olacağını öngörmekten geçmektedir.

Peki nedir gelecekte en çok kazandıran meslekler?

  • Doktorluk, Hemşirelik, Anestezi Uzmanlığı, Eczacılık, Genetik Tıp

Günümüzün en çok kazandıran mesleği olan doktorluk, gelecek dönemde de en popüler mesleklerden biri olmaya devam edecektir. Artan nüfus, doğallıktan uzaklaşan beslenme tarzı, çevre kirliliği, elektronik aletlerin artışından kaynaklı magnetik alanlar, artan kanser vakaları gibi birçok nedenle bu meslekteki iyi yetişmiş iş gücüne her daim ihtiyaç olacaktır.

Eczane Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

  • Pilotluk, Hosteslik, Havaalanı yer hizmetleri, Uçak Mühendisliği, Uçak Teknikerliği

Bu meslek dallarında eğitim görmüş olanlar şimdi olduğu gibi gelecek yıllarda da en çok tercih edilen kişiler olmaya devam edecektir. Artan teknolojik yenilikler, büyüyen havacılık sektörü ileriki yıllarda daha fazla kalifiye eleman ihtiyacının ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Nasıl Pilot Olunur? Pilotluk Şartları-Maaşları

Kabin memuru – Host – Hostes olmak. Hostes olmanın güzel ve zor yanları…

  • Bilgisayar mühendisliği, Elektronik ve haberleşme mühendisliği, Bilgisayar programcılığı

Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlediği bir çağda bu alanda iyi yetişmiş insanlar mutlaka hak ettikleri değeri bulacaklardır.

Endüstri Mühendisliği Nedir, İş Olanakları, Maaşları

Makine Mühendisliği İş İlanları ve Çalışma Alanları

  • Uzay bilimleri

Önümüzdeki yıllarda en büyük teknolojik ilerlemelerden birisi uzaya yapılan yolculuklar, gezegenler arası seyahatler, uzayda yada diğer gezegenlerde yaşam şartlarının zorlanması konusunda olacaktır. Bu alanda Amerika ve Japonya’nın önderliğindeki sektör tüm dünya ülkelerine hızla yayılmaya devam edecektir

  • Uluslararası hukuk

Artan globalleşme neticesinde tüm dünya ülkelerinin birbirleri ile artan iş hacminin neticesi olarak özellikle yurtdışı ilişkilerinin ve anlaşmazlıklarının çözümünde avukatlık öne çıkan mesleklerden birisi olacaktır.

Hukuk Mezunlarının Yurt Dışında Çalışma Olanakları

  • E-Ticaret

Sanal ortamda tüm dünyadaki sınırların kalkmasıyla beraber eskiden sadece Türkiye içerisindeki insan kadar müşteri potansiyeli olan elektronik ticaret siteleri artık müşteri ağını geliştirerek tüm dünyaya ürün satışı yapabilmek yolunda hızla ilerlemektedir. Oldukça hızlı bir şekilde büyüyen bu sektörde, satış pazarlama, insan psikolojisi, bilgisayar, yazılım gibi önemli noktalar ile ilgili donanımı olan tüm ara kademe ve üst düzey yöneticiler her zaman ortalamanın üzerinde kazanmaya devam edeceklerdir.

Eğer siz de meslek seçimi aşamasına gelmiş yada çok geçmeden doğru seçimi yapmak istiyorsanız en doğru kararı vermek üzere en az 10 kere düşünüp bir kere karar vermeniz gerekiyor.

Türkiye’de En Çok Kazandıran Meslekler

Türkide’de geleceğin meslekleri, gelişmekte olan bir ülke olması nedeni ile bir hayli fazladır. Yukarıda belirtilenler ile birlikte pek çok meslek dalında da başarılı olabilirsiniz.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yukarıda saydığımız meslekler en çok kazandıran meslekler grubunda saymamız mümkündür.

Hayatınız boyunca en sevdiğiniz işi yaparak bol kazançlı, sağlıklı ve uzun bir hayat geçirmenizi dileriz.

Detaylı bilgi almak isterseniz aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz. Parasal Çözümler olarak sizlere yardımcı olmaktan mutlu oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu