Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Eczane Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Eczane Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Eczane; hastaların doktorlar tarafından hastalıklarına uygun olarak yazıldığı ilaçların alındığı yerdir. Eczane açmak için öncelikle detaylı bilgi aldıktan sonra eczane açmanız sizin yararınıza olacaktır. Eczanenin bulunduğu konumu, gerekli şartlar ve belgelerin alınması ve sermayenin olması gibi püf noktalar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra eczane açılmalıdır. Gerekli izinler ve belgelerin tam olması oldukça önemlidir. Bu yazımızda eczane açmak isteyenlere detaylı bilgi vermek istedik.

Eczane Nasıl Açılır?

Öncelikle eczane açabilmek için eczacılık fakültelerinden birinden mezun olmanız gereklidir. En önemli ve ilk başta genel şart eczacılık fakültesinden mezun olmanız veya mezun birisi ile ortaklık yapmaktır. Ayrıca bu konuda devletin istediği staj süresini de doldurmuş olmanız gerekmektedir. Her ne kadar eczacılık ilaç satma işi gibi gözükse de gelen hastaların hastalıkları hakkında da detaylı bilgiye sahip olmanız gereklidir. Bu şartları yerine getirdikten sonra eczane açabilirsiniz.

Eczane Açabilmek için Gerekli Belgeler

Eczane açmak için öncelikle aşağıda belirtmiş olduğumuz belgelere sahip olmanız gereklidir.

1-Nüfus cüzdanı fotokopisi

2-Sağlık bakanlığı veya il sağlık müdürlüğü onaylı eczacılık diploması ve fotokopisi

3-Adli sicil kaydı

4-Yardımcı eczacı olarak çalışmak isteyenlerin sosyal güvenlik kurumundan en az bir yıl eczacılık yapmıştır ibaresi olan belge

5-Hizmet olarak yaptıkları hizmet puanlarının gösterileceği belge(Türk Eczacılar Birliğinden veya Sosyal Güvenlik Kurumdan)

6-Eczacılık yapmanıza mani olmadığını gösterir sağlık raporu

Yukarıda saymış olduğumuz belgeleri aldıktan sonraki aşama ise yerleştirme ve eczane açma puanına sahipseniz ilgili kurumlardan alınan “eczane açmaya hak kazandınız” ibaresi olan belgeyi almaktır. Bu belge genelde internet üzerinden alınabilmektedir. Bu belgeyi aldıktan sonra en önemli aşmayı geçmiş sayılırsınız.

Dah sonrasında ise aşağıdaki belgeleri de tamamladıktan sonra eczanenizi rahatlıkla açabilirsiniz.

a)Eczacılar Odasına kayıt olduğunuza dair belge

b)Eczane açacağınız binanın projesini il sağlık müdürlüğünün veya Bölge Eczacı Odasının onaylaması

c)Eczane açacağınız binanın ruhsat ve bina kullanım iznini gösterir belge.

Bu belgeleri de tamamladıktan sonra açacağınız eczane için araç gereçlerin alınması sürecine geçebilirsiniz. Tabi bunun için belirli miktarda sermaye gerekecektir.

Eczane Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gereklidir

Eczane açmak için gereken sermaye insanları korkutacak seviyede değildir. Ancak 50 bin TL ve üzerinde bir miktara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sermaye, dükkana yapılacak dekorasyon ve ekipmanlara bağlı olarak değişiklik gösterir.

Eczanede bulunması gereken başlıca araç ve gereçler; nöbetçi eczane levhası, ilaçların konulduğu vitrin, havalandırma, stokta bulunan ilaçlar için oda, buz dolabı, bilgisayar gibi araçlardır.

Eczacılık Kar Marjı

Bir eczane açtığınızda tüm masrafları çıktıktan sonra aylık 5-30 bin TL arasında kazanabilirsiniz. Bu kazanç yapılan işin hacmi ile değişir.

Eczacılık sektöründe reklam ve promosyonlara fazla ihtiyaç yoktur. Ancak reçete haricinde satışlar için reklam ve afişler hazırlayarak daha fazla gelir imkanı elde edebilirsiniz. 

Eczacılık Mesleğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eczane açmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli husus, bilgili ve alanında uzman personellerin olmasıdır. Başkasının sertifikasını kullanarak eczane açmak yasal olmamasına rağmen yapılabilir. Sizlere tavsiyemiz bu konuda hassas olmanızdır. Çünkü alanında uzman olmayan bir kişi yanlış ilaç verebilir. Kişi sağlığından olabilir. Bu yüzden dikkat etmemiz gereken konulardan en önemlisi budur. Yanınızda çalışacak personellerin alanında uzman olması gereklidir. Personel alımına çok dikkat edilmelidir.

Eczane açmak görüldüğü gibi kolaydır. Ancak ayakta durması zordur. Bunun için müşteri memnuniyeti ve işin devamlılığı esastır.

Sektörde başarılı olmanız için sektörün içinde bulunmanız sizin yararınıza olacaktır. Her işte olduğu gibi eczacılık işinde de iflas etme olasılığı söz konusudur. İşine ve eczanesine sahip olmayan bir çok eczacının iflas ettiğini unutmayalım.

Eczane açmak hakkında daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Farklı iş alanları ile ilgili de bilgi almak isterseniz aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz;

Oto Kiralama Dükkanı Açmak. Rent-a-Car Maliyeti ve Kar Marjı

Halı Yıkama Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kırtasiye Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kuruyemiş Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Çocuk Oyun Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Büyük Baş Hayvan Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti Nedir? Kar Marjı Nedir?

Kaz Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti ve Kar Marjı Nedir?

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Damacana Su Bayiliği Veren Firmalar

Spor Salonu Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.