Yurtdışında ÇalışmakÇalışma Hayatıİş FikirleriKanadaÜlkeler

Yüksek Talep Gören Kanada İş İlanları

Üniversiteyi iyi bir ortalama ile bitiren vasıflı kişilerin birçoğu yurtdışında çalışmanın hayallerini kurar. Bu hayalin en temelindeki sebep de elbette iyi bir yaşam ve yüksek maaş beklentisidir. Bu yüzden gelir seviyesi düşük ya da gelişmemiş ülkelere bakmak pek mantıklı olmayacaktır. Öte yandan Amerika Kıtası’nın incisi Kanada, hem ülkede konuşulan anadilin İngilizce olması hem de yaşam standartları ile yabancıları cezbetmektedir. Çoğu iş kolunda üniversite diploması istense de yüksekokul düzeyinde eğitim almamış kişiler için de çok sayıda Kanada iş ilanları mevcuttur. Aslında tek yapmanız gereken nereden başlayacağınızı, araştırmanızı nasıl yapacağınızı bilmek. Bu rehberimizi de sizlere bunun için hazırladık. Aşağıda, en çok talep gören Kanada iş olanakları seçeneklerini bulabilirsiniz.

Kaynak: İş kolları ile ilgili toplam iş olanakları, ortalama emeklilik yaşı, ödenen ortalama saatlik ücret gibi veriler Kanada Hükümeti’nin İş Bankası kaynağından alınmıştır. Sayısal verilerin doğruluğu 27 Şubat 2020 itibariyle geçerlidir.

İçindekiler

Uçak Pilotu Olarak Kanada İş Başvurusu

Ülkedeki en yüksek ücretli, talep gören işlerden biri uçak pilotluğudur. 2016 itibarıyla pilotların ortalama yaşı 45’ti. Birçok çalışan 61 yaşına kadar emekliye ayrıldığından, yakında bu alanda bir dizi Kanada iş ilanları mevcut olması bekleniyor. 2017’den 2026’ya kadar, vasıflı işçi eksikliği nedeniyle 4.500’e ulaşan pozisyon açığı doldurulamayabilir. (Bu tahmin, pilotların yanı sıra hava trafiği, deniz ve demiryolu denetleyicilerini de içerir.)

Kanada’da pilot olarak çalışmak istersiniz birçok fırsat bulunuyor. Birçok pilot ülke içinde ve dışında uçan küçük, orta ve büyük ticari havayolları için çalışıyor. Diğerleri helikopter pilotu olarak çalışmayı tercih ediyor. Ve bazıları daha küçük çaplı pilotlar olarak çalışıyor, insanları taşıyor ve Kanada’nın en uzak yerlerine mal gönderiyor. Bu nedenle, özel ve ticari havayollarının yanı sıra macera seyahati, madencilik, tomrukçuluk, yangın söndürme ve tıbbi sektörlerde de Kanada iş olanakları var.

(Toplam iş açılışlarına bakıldığında, pilotların deniz ve demiryolu sektörlerinden mühendisleri ve memurları içeren daha büyük bir hava taşımacılığı meslek grubunda sınıflandırıldığını unutmayın.)

 • Toplam iş olanakları: 14.200 kişi
 • En çok talep gören iller ve bölgeler: Quebec, Manitoba, Alberta, Britanya Kolumbiyası ve Yukon
 • Ortalama saatlik ücret: 38.81 $
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Pilotluk eğitimin tamamlanması; ayrıca uygun pilot lisansı alınması

Eczacılar İçin Kanada İş İlanları

Yaşlanan nüfus sağlıklı kalmak için daha fazla ilaç yardımı gerektirdiğinden ve artan sayıda perakende mağazası eczane hizmetleri sunduğundan (çoğu 24 saat boyunca), Kanada’daki nitelikli eczacılara olan talep artmaya devam edecektir. Talebi artıran diğer bir faktör de, bu alandaki birçok işçinin önümüzdeki yıllarda emekliye ayrılacak olmasıdır. Aslında, Kanada Hükümeti’nin İş Bankası, 2017-2026 yılları arasında eczacılara yönelik 15.000 Kanada işçi alımı işleminin yüzde 43’ünün emeklilikten kaynaklanacağını bildirmiştir.

Eczacılar hasta eğitiminde kritik rol oynayan ilaç uzmanlarıdır. Her ilacın kullanımı ile ilgili ilaçların ve danışmanlığını ve dağıtımını denetlerler. Rolleri son yıllarda genişlemiştir, bazı iller eczacıların reçeteleri yenilemesine veya hatta bazı ilaçları reçete etmesine dahi izin vermektedir. Eczacılık, önümüzdeki birkaç yıl içinde büyük potansiyele sahip Kanada iş ilanları arasındadır.

 • Toplam iş olanakları: 15.000 kişi
 • En çok talep gören eyaletler ve bölgeler: New Brunswick, Ontario, Manitoba, Saskatchewan ve Britanya Kolumbiyası
 • Ortalama saatlik ücret: 50.31 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Quebec, Alberta ve Manitoba
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Lisans derecesi

Psikologlar İçin Kanada İş Olanakları

Nüfusun tüm sektörlerinde ruh sağlığı ve zindelik konularına daha fazla önem verilmeye başlanmıştır. Psikologluk mesleği önümüzdeki beş yıl boyunca Kanada’da en çok talep gören işlerden biri olacaktır. Aslında, hükümet hedefleri, eğitimli psikolog sıkıntısı nedeniyle 2017 ve 2026 arasında 1.100 kadar psikolog için Kanada iş olanakları bulunacağını gösteriyor.

Bu talep üzerine kariyer yaparak, depresyon, anksiyete ve diğer kronik nörolojik durumlarla mücadele eden insanlara danışmanlık ve tedavi sunabilirsiniz. Çocuk psikolojisi, davranışsal psikoloji veya bilişsel psikoloji gibi çok çeşitli uzmanlık alanlarından da seçim yapabilirsiniz.

 • Toplam iş olanakları: 16.500 kişi
 • En çok talep gören iller ve bölgeler: Prens Edward Adası, Yeni İskoçya, New Brunswick, Quebec, Ontario, Manitoba, Saskatchewan ve Britanya Kolumbiyası
 • Ortalama saatlik ücret: 40,00 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Saskatchewan, Alberta ve Yeni İskoçya
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Yüksek lisans veya doktora derecesi

Veteriner Teknisyeni veya Asistanı

Hayvan sağlığı üzerine Kanada iş ilanları diğer ülkelere göre daha yakın bir geçmişe sahiptir. 2016 yılında hayvan sağlığı çalışanlarının ortalama yaşı 33’tür. Bu nedenle, sahada çok fazla istihdam büyümesi, emekli olan az sayıda işçinin yanı sıra farklı pozisyonlara ayrılanların yanı sıra yeni iş yaratımından kaynaklanacaktır.

İnsanlar evcil hayvanlarını fazlasıyla seviyor ve önemsiyor. Kanadalılar, evcil hayvanlarına sağlıklı ve iyi bakıldıklarından emin olmak için her zamankinden daha fazla para harcıyorlar. Sadece 2018’de Kanadalılar toplu olarak evcil hayvanlarına 8.8 milyar dolardan fazla harcadı. Günümüzde hayvan bakım alanında Kanada iş başvurusu yapmak için mükemmel bir zaman olabilir.

 • Toplam iş olanakları: 5.500 kişi
 • En çok talep gören iller ve bölgeler: Quebec, Ontario ve Britanya Kolumbiyası
 • Ortalama saatlik ücret: 18 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Alberta, Prens Edward Adası ve Manitoba
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Lisans diploması

Boru Tesisatçısı İçin Kanada İşçi Alımı

Fabrikalar ve diğer endüstriyel tesisler boru sistemlerini güncelleyip güçlendirdikçe, yeni endüstriyel inşaat projelerinde yağmurlama sistemlerini güncellediklerinde, buharlı teçhizatlar ve boru kırıcılar daha çok talep edilecektir. Bazı işverenler şu anda kalifiye Kanada işçi alımı konusunda zorlandıklarını bildiriyor. Ayrıca, devam eden emekliliklerin halihazırda yaşanmakta olan işe alım zorluklarına katkıda bulunması beklenmektedir.

Boru tesisatı konusunda teknik kısmı ya da ticareti öğrenmeniz için ideal bir zaman olabilir. Böylece kimyasallar, yakıt, buhar ve su dahil her türlü maddeyi taşıyan yağmurlama sistemleri ve boru sistemleri ile çalışabilirsiniz. Sorumluluklarınız arasında çeşitli sistemlerin döşenmesi, imalatı, montajı, bakımı, sorunlarının giderilmesi ve onarılması yer alabilir.

 • Toplam iş olanakları: 7.100 kişi
 • En çok talep gören iller ve bölgeler: Ontario
 • Ortalama saatlik ücret: 36 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Saskatchewan, Alberta ve Prens Edward Adası
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Mesleki eğitim veya çıraklık programının tamamlanması; ticareti işletme sertifikası da gerekebilir

İnşaat Tahmincisi

Son yıllardaki rekor büyümenin yavaşlamasına rağmen, Kanada’daki yeni inşaat projelerinin ülke genelinde ılımlı bir oranda devam etmesi bekleniyor. Bu, maliyet tahmincileri için sürekli Kanada iş ilanları fırsatları anlamına geliyor. İnşaat tahmincisi işgücünün yarısı 43 yaşın üzerindedir ve birçok tahminci 64 yaşındayken emekli olur.

Şirketler, kârlılıklarını yönetmek için etkin maliyet kontrollerinin yapılmasının öneminin farkındadırlar. Ve inşaat tahmin edicilerinin onlara tam olarak yardımcı olduğu nokta burasıdır. Kanada’daki yüksek talep gören mesleklerden birine sahip olarak, mimari, elektrik, mekanik, yapısal ve inşaat mühendisliği gibi alanlarla ilgili çeşitli inşaat projeleri için maliyetleri değerlendirebilir ve tahminler ve bütçeler hazırlayabilirsiniz.

 • Toplam iş olanakları: 6.400 kişi
 • En çok talep gören iller ve bölgeler: Britanya Kolumbiyası, Yeni İskoçya, Ontario ve Quebec
 • Ortalama saatlik ücret: 31.25 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Britanya Kolumbiyası, Alberta ve Saskatchewan
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Sertifika veya diploma

Optik Gözlükçüler İçin Kanada İş İlanları

Optik ürünlere yönelik artan talep doğrudan gözlükçülere daha fazla ihtiyaç duyulmasına neden olmuştur. Ayrıca, pazar oldukça rekabetçidir, bu nedenle optometristler ve optik klinikler ve mağazalar, müşterileri çekmelerine ve elde tutmalarına yardımcı olabilecek bilgili ve samimi gözlükçülere sahip olmayı önemli bulmaktadır. Ayrıca, büyüyen ve yaşlanan bir nüfus nedeniyle gözlük talebinin artacağı öngörülmektedir. Bu da gözlükçüler için Kanada iş ilanları başvurularının yetersiz kalmasına yol açabilir.

Bir optik gözlükçü olarak, göz doktoru ofislerinde, kliniklerde ve perakende satış noktalarında çalışabilir ve müşterilere reçeteli gözlükler ve kontakt lensler konusunda yardımcı olabilirsiniz. Görevleriniz, bu ürünleri seçmeyi, sipariş etmeyi, takmayı ve lensleri çerçevelere monte etmeyi içerebilir.

 • Toplam iş olanakları: 700 kişi
 • En çok talep gören iller ve bölgeler: Yeni İskoçya, Quebec, Saskatchewan, Alberta ve Britanya Kolumbiyası
 • Ortalama saatlik ücret: 24,00 $
 • En yüksek maaş veren iller ve bölgeler: Ontario, Newfoundland ve Labrador, New Brunswick ve Yeni İskoçya
 • Talep edilen başlangıç seviyesi eğitim: Eyalet veya bölgesel düzenleyici bir kurumdan diploma ve lisans alma

Önümüzdeki beş yıl boyunca Kanada’da yüksek talep görecek Kanada iş ilanları konusunda bilgi edindiğinize göre, seveceğiniz bir işe başvurmak için hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

2020’de Kanada’da Çalışmak İçin Tercih Edebileceğiniz Meslekler

Kanada İş İmkanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

Kanada Göçmenlik Başvurusu – Kanada’da Yaşam ve İş Fırsatları

Kanada Dil Okulları – Kanada’da Dil Okulu Okumak

Kanada Asgari Ücret ve Çalışma Ücretleri

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu