İş FikirleriYatırımlar

Medikal Dükkanı Açmak

Medikal Dükkanı Açmak

Dünyanın en değerli şeyi hiç kuşkusuz sağlık olurken sağlığa dair ürünlerin satışı da bu denli değerli olmaktadır. İnsanların aradığı ürünleri bulma noktasında da medikal ürün satan dükkanlar oldukça yoğun talep görmektedir. Karlılık noktasında oldukça yüksek meblağlar sunuyor olması da medikal dükkanı açmak için iyi bir sebep olarak görünüyor.

Elbette bunun için belirli kurallar, şartlar ve dükkanı açacağınız yerin dış etkenleri oldukça etkilidir. Medikal dükkanını açacağınız yerde sizden önce davrananlar olmuş ise işiniz biraz daha zor olacaktır. Hem çevrede tanınmak hem de sektörde ileriye gidebilmek tanıtımla mümkündür.

İş fikirleri arasında cazibesini her geçen gün artırması da birçok girişimcinin medikal dükkanı açmak istiyorum demesine neden olmuştur. Tabi ki her isteyen dilediği gibi medikal üzerine dükkan açamamaktadır. Belirli şartları barındırıyor olması ve kurallara göre hareket ediliyor olması bu hususta öncelikleri belirlemektedir.

Medikal Dükkanı Açmak İçin Gereken Şartlar

Medikal Dükkanı Açmak İçin Gereken Şartlar

Bir diplomaya ya da eğitim gerektiren bir sertifikaya ihtiyaç duymadan medikal dükkanını açabilirsiniz. Medikal dükkanı açmak için diploma gereklimi? şeklinde sorular sorulsa da bu hususta herhangi bir diploma ya da belgeye ihtiyaç yoktur. Fakat müşterilerinize bilgi aktarımları konusunda sorun yaşamama adına bilgi edinmekte fayda var. Bilgi konusunda becerikli bir çalışanı bünyenizde bulundurursanız avantajlı olan siz olursunuz. Medikal dükkanı açmak için gereken şartlar arasında öncelikle T.C. vatandaşı olmak vardır. Bunun dışında sağlık bölümünden mezun gibi bir durum aklınıza dahi gelmesin.

Her geçen gün medikal ürünler konusunda gelişen teknolojisi satışlara da ciddi katkılar sunduğu için bu hususta beklentilerinizin fazlasını görebilirsiniz. Satışlara başlamadan önce piyasa araştırması yapmak ve gerekli malzemelerin tedariki konusunda görüşmekte önemlidir. Medikal dükkanı açmak için gereken belgeler söz konusu olacaktır. Bu belgelerin tedarik edilmesi noktasında öncelikle maliye kaydı ve belediyeden ruhsat işlemleri yürütülmelidir. Medikal dükkanı açmak için gerekli evraklar ilgili belediyeye ve maliyeye sunulmalıdır.

Medikal ürünlerin sağlığı ilgilendiren yapısı söz konusu olduğu için satacağınız ürünlerin lisans takipleri çok önemlidir. Maliye’ye ve belediyeye yaptığınız başvurular dışında bakanlıklardan da izin almanız gerekecektir. Medikal dükkanı açmak için gerekli şartlar yerine getirilmeden iş yürütmeye çalışmanız ciddi problemlerle karşılaşmanıza sebep olacaktır. Sağlık bakanlığına başvurarak bu hususta da gerekli izinleri almalısınız.

Medikal Dükkanı Açma Maliyeti

Medikal Dükkanı Açma Maliyeti

Medikal dükkanında satacağınız ürünlerin yelpazesi bir nevi sizin maliyetinizi de ortaya çıkartacaktır. Öncelikle dükkan kirası, dükkanın dekorasyonu ve çalışanın maaşları hesaplanmalı sonrasında da satılacak ürünlerin alış fiyatları üzerine konulmalıdır. Medikal dükkanı açma maliyeti ürün sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden medikal ürün satan firmalardan görüş ve fiyat almak tahmini maliyeti ortaya koymanızda size yardımcı olacaktır.

Satışa sunacağınız malzemeler, dükkan büyüklüğü ve dükkanın yeri hesaba katıldığında ortaya afaki tutarlar çıkabilir. Medikal dükkanı için en az 50.000 TL’ye ihtiyacınız olurken bu rakam bütçenize göre 500.000 TL’ye kadar da çıkabilir. Bu tamamen sizin bu işte nasıl bir rota çizeceğiniz ve ne tür satışlara uygun hamle yapacağınız ile bağlantılıdır.

Çeşitliliğin fazla olması gelen müşterinin ihtiyacını rahat karşılamanıza etki edecektir. Bu durum aynı zamanda Medikal dükkanı kar marjı ile alakalı fikir de verecektir. İlk etapta satışlarınız hızlı olmasa da tanıtımlar ve kısa sürede çevre de tanınmanız ile birlikte büyüyecektir. Sağlığın her dönem önemli olduğunu unutmadan hareket ettiğiniz sürece karlılığın yüksek olduğunu görebilirsiniz.

Müşteri memnuniyetini üst düzey tuttuğunuzda öncelikli tercihler arasında yerinizi almış olursunuz. Zaman içerisinde ürün yelpazenizi de genişletebilir hizmetlerinizi de genişletebilirsiniz. İnsanların medikal ürünler konusunda aradığı her şeyi bulmasına katkı sunmanız karı da müşteri sayısını da arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu