Yurtdışında Çalışmak

Gastronomi Bölümü Yurt Dışı İş İmkanları

Gastronomi Bölümü Yurt Dışı İş İmkanları Neler? Nereye Başvuru yapılmalı ?

Gastronomi alanı artık günümüzde belli statüyü yakalayanlar için kariyer meslek grubu haline gelmiştir diyebiliriz.

Yemek kültürünün özellikle son yıllarda yeniden evrim geçirmesi ile birlikte bu alanda ülkemizde olduğu gibi dünya çapında da bir başkalaşım söz konusu olmuştur.

Gastronomi Bölümü Yurt Dışı İş İmkanları Nelerdir?

Türklerin yurt dışında en fazla çalıştıkları meslek grupları arasında genellikle inşaat sektörü ile yemek sektörü gelir.

Yemek sektörünün diğer sektörlere göre gelişkin olmasının başında Türk mutfak kültürünün dünyaca bilinmesi gelir. Özellikle et, kebap, hamurişi ve tatlı sektörlerinde başlı başına meşhur ürünler barındırması, dünyanın pek çok ülkesinde Türk restoranlarının kurulmasını sağlamıştır.

Türk girişimciler özellikle arap ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde restoran açarak Türk yemek kültürününü dünyaya  tanıtmaktadır. Bunun için ilk olarak ana aşçıları kendi ülkeleri olan Türkiye’den istihdam etmektedirler.

Eğer yurtdışında çalışmak istiyorsanız, yurt dışında faaliyet gösteren Türk firmaları hakkında sıkı bir araştırma yapmalı ve gerekli başvurular için ileşitime geçmelisiniz.

Örneğin daha önce Katar Aşçı ilanları hakkında yazdığımız yazıdaki yönlendirmeleri uygulayarak farklı ülkelerde de gastromi bölümü hakkında iş başvurusu yapabilirsiniz.

Katar Aşçı İlanları ve Türk Yemek Şirketleri

Gastronomi Bölümü Yurt dışı iş imkanları sadece Türk restoranları ile sınırlı değildir. İyi bir dil bilgisine sahip olmanız halinde özellikle İtalya, Fransa, Uzak Doğu mutfaklarında kendinize yer edinebilirsiniz. Türkiye’ye göre bu bölgelerde yer alan ülkelerde çalışmanız halinde kazancınız Türkiye’ye nazaran bir hayli fazla olacaktır.

Yurt Dışında Aşçılık Yapmak Mantıklı mı?

Bunun cevabi da tabi ki faydalıdır olacaktır. Hatta bu konuyu iki türlü ele almamız gerekir. Kariyer hedefiniz yurt dışı odaklı mı olacak yoksa deneyime dayalı mı olacak?

Kariyer amaçlı yurt dışında aşçılık yapmayı planlıyorsanız özellikle belli dünya mutfakları hakkında sağlam bilgi sahibi olmanız gerekmekte, bulunduğunuz ülkenin bir aşçıdan talepleri konusunda net bilgiler bilmelisiniz. Çünkü bir yabancının başka bir ülkede tutanabilmesi çok zor. Uzun süreli özveri ve verim gerektirir. Nihayetinde başarı gelmesi de zorluğuna karşı yüksek bir ihtimaldir.

Eğer hedefiniz tamamen deneyim amaçlı ise, kısa süreli çıktığınız yurt dışı macerasını oldukça iyi değerlendirmelisiniz yorumunu yapabiliriz. Çünkü yurt dışı deneyim gerçek olarak yurt içi çalışmalarınız üzerinde hayata geçirdiğinde çok kısa sürede dikkat çekerek sabit müşteri yakalamanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu