Yurtdışında Çalışmak

İsviçre’de Çalışmak İsviçre’de Yaşam Ve İş Fırsatları

Dünya’nın en huzurlu ülkelerinden birisi de şüphesiz İsviçre’dir. Gerek kültürel yapısı, gerek yaşam koşulları ve ekonomik özgürlüklerle dolu bir ülkedir. İsviçre’de yaşam pahallı olmasına rağmen İsviçre işçi maaşlarına bakıldığında rahatlıkla yaşam devam ettirmek mümkündür. İsviçre’de çalışmak istiyorum’’ diye ekleyen misafirlerimiz metnimizi okuyarak; İsviçre çalışma koşulları, İsviçre’de çalışmak için nasıl gidilir ve İsviçre’de çalışmak için gerekenler gibi birçok sorunun cevaplarını bulabilirler.

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

İçindekiler

İsviçre’de Yaşam

İsviçre, özgürlüklerin ve adaletin ülkesiyle dünya’ya nam salmış modern bir ülkedir. Dünya savaşlarına da katılmayan ender ülkelerden birisidir. Toplum anlayışlı, bilgili, cana yakın ve yardımseverdir. İsviçre’de resmi 4 dil vardır. Bu diller Almanca, Fransızca, Romanca ve İtalyancadır. Ayrıca İngilizcede sıklıkla kullanılan ama resmi olmayan diller arasındadır. Ülkenin nüfusunun %65’ini Almanlar ve İsviçreliler oluşturmaktadır. Geri kalan nüfuz ise Dünya’nın farklı ülkelerinden gelenlerden oluşmaktadır. Toplam nüfusu 9 milyon iken 26 kanton bulunmaktadır.

Ülkenin Dünya prestiji ve ekonomik standartlarından kaynaklı, İsviçre’de yaşam genel olarak pahallıdır. Ev kiraları, gıda ihtiyaçları, sağlık hizmetleri, aksesuarlar ve giyim gibi temel ihtiyaçlar, Avrupa ülkelerine nazaran oldukça yüksek maliyetleri bulmaktadır. Ancak ülke, ekonomik olarak refah içinde olmasından kaynaklı vatandaşları belirli ücretleri rahatlıkla ödeyebilmektedir.

Avusturya’da Çalışmak, Avusturya’da Asgari Ücret, Maaşlar, İş ve Yaşam

İsviçre’de İş Olanakları

İsviçre iş olanakları açısından Avrupa ülkelerine göre daha farklı olanaklara sahiptir. Ülke’de işçi ihtiyacı biraz daha seyrekken daha çok teknik alanlarda iş ihtiyacı bulunmaktadır. Bunlar arasında sağlık ve mühendislik ön plana çıkan meslekler arasındadır.  İşçi ihtiyacı ağırlıklı olarak İnşaat sektörü üzerinden dönmektedir. İnşaatın yanında hizmet, temizlik ve gıda gibi alanlara da ihtiyaç bulunmaktadır.

İsviçre’de asgari ücret; 4.100 İsviçre Frangı’dır. Bu para dilimi Türk Lirasına çevrildiğinde 35.000 ₺ olarak geçmektedir. Ülkede bir çalışan haftalık ortalama olarak 42 saat çalışmaktadır. Çalışan kişinin konumuna, vasfına ve alanına göre süre esneyebilir ya da düşebilmektedir. Mesainin eklenmesiyle birlikte maaş artmaktadır.  Genel olarak İsviçre’de iş olanakları şu şekildedir:

 • Sağlık
 • Gıda
 • Temizlik
 • Eğitim
 • Mühendislik
 • İnşaat
 • Turizm hizmetleri

Bu alanlar İsviçre’nin dışarıdan en çok işçi aldığı meslekler arasında yer bulmaktadır. Ancak çok iyi bir inşaat ustası olsanız dahi ülkede çalışmak biraz daha zorlayıcıdır. Metnin ilerleyen dakikalarında bu konuya değineceğiz.

İtalya İş İmkanları İçin İpuçları

 İsviçre’de Doktor Olarak Çalışmak

İsviçre’de doktor olarak çalışmak¸oldukça saygın, yüksek maaşlı ve konforlu meslekler arasında görülmektedir. Ülkedeki insanların aydın, eğitimli ve modern oldukları için bu mesleğe karşı ayrı bir saygı duymaktadırlar. Öncelik İsviçre’de doktor olarak çalışmak için ülke’de tıp eğitimi görmeniz gerekmektedir. İsviçre’de eğitim olanakları açısından da oldukça gelişmiştir. Kendi vatandaşlarına verilen eğitimi, dışarıdan gelen öğrenciye de hassasiyetle vermektedir. Ülke’de eğitim almamanız halinde ‘’çift diploma’’ sahibi olmanız gerekir. Çift diploma; Dünya’da referans olarak gösterilen okullardan eğitimi aldığınızı gösterir. Ayrıca evrensel litaratür üzerinden eğitim aldığınızı ve bu yüzden Dünya’nın birçok ülkesinde aynı diploma ile çalışabilmenizi göstermektedir.

İsviçre’de Doktor maaşları ortalama olarak yıllık 140.000 ABD dolarıdır. Bu para dilimini alan doktor alanları da ağırlıklı olarak; uzman hekim, kalp doktoru, gastroenterolog, beyin cerrahı ve radyologlardır. Alanında uzman bir doktor, İsviçre’de 960.745 kazanmaktadır. Ayrıca ekstra pirimler ve mesailer ile bu fiyat daha da artmaktadır.

Amerika Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Yapabilir?

İsviçre’de Hemşire Olarak Çalışmak

İsviçre’de hemşire olarak çalışmak da oldukça saygın meslekler arasında görülmektedir. Doktorlar ile aynı şekilde ya İsviçre’de eğitim almaları gerekmekte ya da ‘’çift diploma’’ sahibi olmaları gerekmektedir. Bu olanaklara sahip olan bir hemşire, iş başvurularında rahatlıkla bulunabilmektedir.  Hemşireler alanlarından kaynaklı uzman doktorlar kadar maaş alamamaktadırlar. İsviçre’de hemşire maaşları ortalama olarak yıllık 50.000 ABD dolarıdır. Bu para dilimi Türk Lirasına çevrildiğinde ise 343.056 tekabül etmektedir.

İsviçre’de Nasıl İş Bulabilirim?

İsviçre’de iş bulmak için ilk olarak hangi alanda çalışacağınız netleştirmeniz gerekmektedir. Uzman olduğunuz alanlar üzerine yoğunlaşmanız ve iş olanaklarınızı bu şekilde kurgulamanız sizlere fayda sağlayacaktır. İsviçre’ye ortalama olarak 90 gün boyuna süren bir vize alabilirsiniz. Bu vize Turist ya da İş vizesi olarak farklılık göstermektedir. Turistlik vizesi aldığınızı varsayarsak; ülkeye giderek birinci ağızdan iş aramaya başlayabilirsiniz. İşinizi bulmanız durumunda gerekli mevzuatı yerine getirerek ülkede çalışma hakkına sahip olabilirsiniz. İsviçre’de çalışmak için bir diğer seçenek ise İŞKUR’dur. İşkur üzerinden İsviçre iş ilanlarına bakabilir ve talebinizi oluşturabilirsiniz.

Kuveyt’te Yaşam-Kuveyt Asgari Ücret ve İş Fırsatları

İsviçre’de Çalışmak İçin Gerekenler

İsviçre’de çalışmak için gereken birçok faktör bulunmaktadır. İlk olarak İsviçre’de hali hazırda bir iş bulmuş olmanız ve işvereninizin sizleri ülkeye davet etmesi gerekmektedir. Ayrıca gerekli prosedürleri yerini eksiksiz getirmeniz gerekmektedir. Bilindiği gibi İsviçre bu noktada oldukça serttir. Bu yüzden diğer Avrupa ülkelerinden oldukça farklılık göstermektedir. Genel olarak İsviçre’de çalışmak için gerekenler kabaca şu şekildedir:

 • Vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Davetiye
 • Fotoğraf
 • Sağlık Sigortası
 • Oturum Kartı

Temel olarak sizlerden talep edilen belgeler bu şekildedir. Bu belgeler bazı durumlara ve koşullara göre farklılık gösterebileceğini unutmayın.

2 Yorum

 1. Merhaba tekstil ve terzi ustasiyim 1997 yilinda mesleğe adım attım son 8 yıldır bayan giyim abiye gece kiyafeti tadilatı yapıyorum mesleğime kısmet se yurt dışında sürdürmek istiyorum

 2. Slm ben kara sıva alçı boya mantolama seramik ustasıyım yurt dışında çalışmak istiyorum pasaport hazır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu