KrediYatırımlar

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

İçindekiler

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık Kredisi veren bankalar sayesinde, arıcılık sektörüne girebileceğinizi biliyor muydunuz? Türkiye’de özel ve kamu bankaları olmak üzere birçok kurum arıcılık kredisi vermektedir. Arıcılık üzerine yeni bir iş olanağı yaratmayı düşünüyorsanız metnimizi okuyabilirisiniz. Arıcılık kredisi nasıl alınır, arıcılık kredisi için gerekli belgeler ve aracılık kredisi ne kadar gibi önemli konuları anlatacağız.

Arıcılık Kredisi Nedir?

Arıcılık kredisi:  arıcı yetiştiriciliği sektöründe başlangıç sermayesi ya da hibeye ihtiyaç duyan genç girişimcilere, bankalar tarafından verilen destektir. Kamu bankaları ve özel bankalara bu desteği sağlarken sektör ile ilgili kuruluşlarda aynı desteği vermektedir. Arıcılık kredisi, başvuru talebinde bulunan kişinin konumu, sektörü ve alana olan hakimiyeti baz alınarak kredi değerlendirmesi yapılmaktadır. Kamu bankaları bu yöntemi seçerken, özel sektörlerde sadece KKB puanlamasıdır. Yani özel bankalardan arıcılık kredisi almak için kredi puanınız referans alınmaktadır.

Arıcılık Kredisi Veren Banka Listesi

Arcılık kredisi veren bankaları listeleyerek sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıda adı yazılan tüm bankalardan arıcılık kredisi başvurusunda bulunabilmektesiniz.

 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Yapı ve Kredi
 • Şeker Bank
 • Anadolu Bank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • QNB Bankası
 • HSBC
 • Deniz Bank
 • Halk Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Odeabank

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Arıcılık kredisi almak için yukarıda belirtilen bankalara başvuru sağlamanız gerekmektedir. Her bankanın kendine has stratejik yöntemlerinin olması ve kredi derecelendirme niteliğinin olmasından kaynaklı; farklı sonuçları doğurmaktadır. Örneğin, Halk Bankası sizlere kredi onayı sağlamayabilir ama Deniz Bank bu kredi onayını sağlamaktadır. Bu yüzden tüm elinizden geldiği kadar farklı bankalara talepte bulunmanız, kredi onayını alma ihtimalinizi arttıracaktır. Ancak kredi puanlamanızda herhangi bir risk olmaması durumunda, bankaların onayı kolay olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise Arıcılık kredisi faiz oranlarıdır. Faiz oranları da her bankanın kendi stratejileri ile farklılık göstermektedir. Detaylı bir analiz yapmak ve en uygun faiz oranı veren banka ile çalışmak sağlıklı olacaktır. Ayrıca kamu ve özel bankalar fark etmeksizin Arıcılık kredisi kampanyaları organize etmektedir. Bunların takibini yaparak, uygun faiz oranlarından faydalanabilirsiniz.

Arıcılık kredisi başvurusu yapacak kişilerden, banka bilgiler talep etmektedir. Bu bilgilere gelir – gider tablosu, plan, proje, hedef ve bazı durumlarda ipotek edecek menkul de olabilmektedir. Ayrıca bankalar Arıcılık kredisi için gerekli belgeler de talep etmektedir. Bu belgeleri eksiksiz, bankaya iletmeniz oldukça ehemmiyet taşır. Genel olarak arıcılık kredisi için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Başvuru yapan kişiye ait Çiftçi Belgesi
 • C kimlik cüzdanı
 • Arıcılık organizasyonun gerçekleşeceği yerin tapu kaydı, kira kontratı
 • Kredinin onaylanması için gerekli teminat gösterilecek menkul, araç vs.
 • Gelir – Gider Tablosu

Arıcılık kredisi için gerekli belgeler genel olarak yukarıda belirtildiği gibidir. Tabii farklı bankalar daha detaylı belgeler istemesi de mümkündür.

Belgelerinizi kredi talebinde bulunduğunuz bankaya iletmeniz durumunda; resmi olarak arıcılık kredi başvurunuz incelemeye girecektir. Banka yetkilileri gerekli incelemenin ardından sizlere istediğiniz ücret ya da verilmesini uygun gördüğü ücret hakkında bilgilendirme yapacaktır. Ayrıca bankalar bazı durumlarda birinci göz olarak, işyerinizi denetlemeye gelmektedir. Gelinmesinin sebebi ise işyerinde daha kapsamlı araştırma yaparak, kredi sürecinin yönetilmesi ile ilgilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak-Maliyet ve Kar Hesabı

Bankaların Çalışma Saatleri

Uygun Kredi Nasıl Çekilir

Fındık Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Ceviz Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Topraksız Tarım Nasıl Yapılır? Maliyeti Kar Marjı?

Susam Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları ve Kar Marjı

Mantar Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı

Büyük Baş Hayvan Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti Nedir? Kar Marjı Nedir?

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Devlet Destekli Traktör Kredisi

Arıcılık Yapan Çiftçiler İçin Kredi Şartları

Hali hazırda arı yetiştiriciliği yapıyorsanız da arıcılık kredisine başvurabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanası durumunda işyerinizi, üretim potansiyelini güçlendirebilir ve kar oranınızı arttırabilirsiniz. Bankalar, bu mesleği ircaa eden kişilere ayrıcalık sağlayarak, kampanyalar organize etmektedir. Genel olarak arıcılık yapan çiftçiler için kredi şartlarını karşılamanız durumunda başvurunuz onaylanır. Genel olarak  arıcılık kredi şartları şu şekildedir:

 • KKB Notunuzun 1.700 Üzerinde olması
 • İşyerinde çalışan kefil
 • Vergi dairesinden alınacak ‘vergi borç belgesi’
 • İpotek edilecek menkul/yatırım
 • Gelir – gider hesaplaması
 • Arıcılık belgesi

Temel olarak bu şartları elde etmeniz halinde arıcılık kredisi onaylanması oldukça mümkündür.

Arıcılık Kredi Ücretleri Ne Kadardır?

Arıcılık kredi ücretleri sizlerin ve bankanın koşullarına göre değişmektedir. Kamu bankaları salt üretim ihtiyacını karşılayan bir çizgi ilerlerken, özel bankalar daha faiz temelli olduğu söylenebilir. Ancak dönem, dönem organize edilen kampanyalarla yüksek bir arıcılık kredisi almanız oldukça mümkündür. Genel olarak bazı bankaların arıcılık kredi limitleri şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası, başvuru sahibi profiline göre kredi limiti belirlemektedir. Banka minimum faiz oranıyla arıcılık desteği sunan bankalar arasında yer almaktadır. Ortalama alınacak 100.000 TL’lik kredinin faizleriyle birlikte geri ödenmesi 102.000 TL olarak hesaplanmıştır.

 • Finansbank Arıcılık Kredisi

Finansbank Arıcılık Kredisi noktasında oldukça destekleyici bir çizgi de ilerliyor. Banka, başvurusu onaylanan işyerinin %75’ini karşılayan ve vadesi 48 ay’a kadar kredi onayı sağlayabiliyor. %75’lik açığı kapatılması ise oldukça faydalı bir kredi politikası olduğunu belirtebiliriz.

 • İş Bankası Arıcılık Kredisi

İş Bankası Arıcılık Kredisini, hayvancılık kredisi çatısı altında vermektedir. Arıcıların sezon ihtiyaçlarını ve temel ekonomik ihtiyaçlarını karşılayan bir altyapıya sahiptir. İş Bankası, 24 ay’a varan vade taksit imkanıyla; 50.000 TL’den başlayan krediler ile arıcılık kredi desteği sağlamaktadır.

Devlet Destekli Arıcılık Hibesi

Arıcılık desteği almanızın bir diğer yolu da resmi kurum ve kuruluşlardır. Türkiye’de Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından her yıl arıcılık desteği adı altında, genç ve yetkin arı yetiştiriciliği yapanlara destek sağlamaktadır. KOSGEB’in de destekleri olmaktadır. Ancak, hali hazırda üretimin içinde olan işyerlerine vermemektedir. Daha çok sektöre yeni giren birisinin yatırım maliyetlerine yardımcı olmaktadır. Tarım ve Ormancılık Bakanlığı tarafından verilen arıcılık destekleri genel olarak geri ödemesizdir yani hibedir. Bazı durumlarda ise minimum düzeyde geri ödeme söz konusu olabilmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu