Yurtdışında ÇalışmakKırgızistan

Kırgızistan’da Çalışmak, Yaşam – iş Kurmak – Kırgızistan’da Maaşlar

Kırgızistan’da Çalışmak, Yaşam – iş Kurmak – Kırgızistan’da Maaşlar

İçindekiler

Kırgızistan’da Yaşam

Yabancı ülkeleri görmek, oradaki fırsatları değerlendirmek, çalışmak ve ya iş kurmak isteyen birçok insan vardır. Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında gerek tarihi, gerekse kültürel yapısı itibari ile en fazla merak edilen ülkelerden biriside Kırgızistan’dır. Kırgızistan’da çalışmak, yada iş kurmak isteyenler için büyük fırsatlar barındıran Asya’nın bu mistik ülkesinde herkes için yatırım yapma ve para kazanma imkanı mevcuttur.

7 bağımsız Türk devletleri arasında olması, nüfusun çoğunun Müslüman ve Türk olması gibi konular çalışmak isteyenler için artı bir durum olabilmektedir. Yaşamın ucuz olması ve kültür yakınlığı gibi konular Kırgızistan’ı seçmek için en önemli nedenlerdendir.

Kırgızistan’da Türkler İçin Yaşam Koşulları Nasıldır?

Türk soyundan geldikleri için Kırgızlarla yakın bir kültüre sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Fakat bazı konularda kültürel farklılıklar olabilmektedir. Bunun sebebi, daha önceden Sovyetler Birliği bünyesinde bulunan ülkenin kısmen Rus kültüründen etkilenmiş olmasıdır.

Kırgızistan’da, eğitim ve iş için giden birçok Türk ile karşılaşabilirsiniz. Yaşamın ucuz olduğu, eğitim olanaklarının geniş olduğu ülkede her geçen gün yapılan dış yatırımlarla cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerlediği görülmektedir.

Rüşvet, Türklere saldırma eylemi, haksız yere hapse atma eylemi gibi durumlar maalesef ki geçtiğimiz zamanlarda yaşanmıştır. Ülkeler arası ilişkiler geliştikçe, vize gibi bir engel kalkmasıyla gidip gelmenin kolaylaşması bu durumların engellenmesine ve ön yargıların zamanla kırılmasını sağlamıştır.

Artık günümüzde, Kırgızlar Türkleri dost olarak görmekte ve Türklere oldukça iyi davranmaktadırlar.

Kırgızistan’da Yaşam Masrafları – Kaç Para İle Geçinir?

Kırgızistan’da hayat oldukça ucuzdur. Aylık ortalama 150 dolar ile evin tüm ihtiyaçları fazlası ile alınarak ortalama bir hayat yaşanabilmektedir.

Halkın büyük bir çoğunluğu yoksulluk sınırında olduğu için sizin lüks yaşam için harcayacağınız para ile yerel halk aylarca geçinebilmektedir.

Benzin fiyatları oldukça ucuz olduğu için, araba kullanımı, toplu taşımaya göre çok daha ekonomiktir.

Genel olarak 200-300 dolar ile bir ayı her şeyi yaparak geçirebileceğiniz bir ülkedir.

Gece hayatı aktif, sosyal etkinlikler çok fazla olmasa da yeterli düzeydedir.

Türkler İçin Kırgızistan’da iş İmkanları Nelerdir?

Kırgızistan’da iş kurmak için sermayeniz ya da fikriniz yoksa, yada Kırgızistan’da iş kurmak istiyorsunuz fakat önceden bir deneyimlemek istiyorsanız bunun için en mantıklı yol orada bulunarak deneyimlemektir.

Bizzat yerinde yaşayarak genel yaşam giderlerinin ne kadar olduğunu, Kırgızistan’da maaşlar ne seviyede, geçimin ucuz ya da pahalı olup olmadığını deneyimleyerek öğrenebilirsiniz. Bunun için Kırgızistan’da iş kurmuş firmalar ile iletişime geçerek iş fırsatlarını öğrenebilir ve hangi alanda çalışmak istiyorsanız o alanda iş başvurusu yaparak kariyeriniz için önemli bir adım atabilirsiniz.

Kırgızistan’a çalışmak dışında dil öğrenmek için gidebilir ve daha sonrasında tercümanlık yapabilirsiniz.

Kırgızistan’ın para birimi Somdur. Günümüzde yaklaşık 68 SOM 1 dolar etmektedir. Kırgızistan’da maaşlar oldukça düşüktür. Genel olarak asgari ücret yoksulluk sınırının altındadır. Ancak bir çok Türk çalışan, ya ulusal firmalarda yada çeşitli Türk firmalarında çok daha yüksek maaşlar almaktadırlar.

Yurt dışında faaliyet gösteren Türk firmaları için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz;

Yurt Dışında Faaliyet Gösteren Türk Firmaları

Kırgızistan’da Maaşlar – Türkler Kırgızistan’da Ne Kadar Kazanır?

Firmalar genel olarak düşük iş gücü maliyetlerinden dolayı bu tip yerlerde yatırım yapmaktadırlar. Kırgızistan’da işçi ücreti ortalama 240 dolar değerindedir. Önemli pozisyonda bulunan biri bin dolar kadar kazanabilmektedir.

Ortalama olarak Türklerin, Kırgızistan’da kazanacağı para 700 ile 1000 dolar arası değişmektedir.  Bu maaş seviyesi daha çok usta, usta başı, vardiya amiri yada şefi gibi ara kademe yöneticiler için geçerlidir.

Mühendis, mimar gibi 4 yıllık fakülte mezunu çalışanlar, eğer yeni mezun değilse ortalama 4-5 bin dolar gibi maaşlar ile çalışmaktadır. Yeni mezunlarda bu rakam 1000-2000 dolar aralığındadır.

Daha yüksek, üst düzey yönetici seviyesindeki pozisyonlarda maaşlar 10-15 bin dolara kadar çıkabilmektedir.

Ülkede hayvancılık, tarım ve yer altı kaynakları önemli iş kollarındandır. Bu 3 önemli iş kolunda önemli bir mevkide olmak ya da iş kurmak en mantıklısı görünmektedir.

Kırgızistan’da Çalışmak İsteyenler Nasıl İş bulabilirler?

Kırgızistan’da bulunan Türk yatırım firmaları çok nadir olarak internet üzerinden ilan vermektedir. Bunun sebebi zaten ellerinde mevcut olan elamanlar ile işçi ya da mevki doldurma yapmalarıdır. Bu sebepten internet üzerinden pek ilan bulamayabilirsiniz. Bunun için ise Kırgızistan’da yatırım yapan firmalarla bağlantılar oluşturmak ya da şanslı iseniz orada çalışan bir işçi tanımanız iş bulmanın yolu olacaktır.

Ayrıca ülkeye vizesiz gidilebildiği için giderek direk bilgi almak ya da başvuru yapmak için gidebilirsiniz. Kabul edilirseniz gerekli işlemleri hallederek çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bunların dışında, Kırgızistan’da üniversite okuyarak ve sonrasında orada yaşayarak iş bulmanız da mümkündür.

Kırgızistan’da Kendi İşini Kurmak İsteyenler

 Kırgızistan’da yeni ve ilk olan her şey oldukça önemli bir adım olacaktır. Vizesiz olarak gidebilir ve gerekli bilgileri toplayarak oraya ilk ne götürebilir, ilk ne yapabilirsiniz araştırarak ve araştırma sonrası yatırım yaparak iş kurabilirsiniz. Yada zaten var olan firmalar gibi turizm, enerji ve tekstil gibi sektörleri ile ilgili gerekli araştırmaları yaparak yatırım yapabilirsiniz.

Rakiplerin olması, rekabeti artıracaktır fakat risk olabilmektedir. Risk olmadan kazanmak istiyorsanız. Halen yapılabilecek, götürülebilecek birçok ilk mevcut olduğu tahmin edilmektedir. Bu sebep ile oldukça iyi bir araştırma ve gözlem yapmak önemlidir. Kırgızistan’da oluşan pazar her geçen gün daha da büyümekte ve değerlenmektedir.

Kırgızistan Çalışma ve oturma izni / vizesi almak

Fakat ülkemiz ve Kırgızistan arasındaki vize anlaşmalarına göre Kırgızistan’da çalışmak  ve  eğitim almak için önceden vize almak gerekmektedir.

Standart olarak verilen 30 günlük vizesiz turistik giriş ile Kırgızistan’da iş kurmak ya da Kırgızistan’da çalışmak  mümkün değildir.

Kırgızistan’da çalışmak, yaşam, maaşlar, genel yaşam giderleri gibi konularda daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Kırgızistan dışındaki ülkelerdeki iş fırsatları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Ingiltere’de Çalışmak – Iş Bulmak – Maaşlar

Azerbaycan Iş Imkanları. Çok Kazanmak İsteyenlere…

Bahreyn’de Iş Kurmak. Bahreyn’den Ne Alınır? Bahreyn’e Ne Satılır

Kuveyt’ten ne alınır, Kuveyt’e ne satılır?

Kuveyt’te Türkler için iş fırsatları 

Türkmenistan’da yaşam ve iş fırsatları

Katar’da iş imkanları nelerdir?

Yurt dışında hangi ülkede çalışacak olursanız olun mutlaka dikkate almanız gereken konuları aşağıda linki verilen yazımızdan incelemenizi öneririz.

Yurt dışında çalışacaklar için çok önemli tavsiyeler

9 Yorum

 1. Kırgızistan’da yaşamak ve/veya turizm işinde çalışmak istiyorum. İngilizcem iyi derecede. Macera aramıyorum. Neler tavsiye edersiniz?

  1. Merhaba,
   macera aramıyorsunuz. Kırgızistan’da çalışan binlerce Türk var ve oldukça iyi şartlarda iyi paralara çalışıyorlar. Yabancı diliniz de varsa hiç sıkıntı yaşamazsınız. İngilizce’den daha çok Kırgızistan’da Rusça daha geçerli bir dil. ancak Turizm sektöründe ilk etapta ingilizce yeterli olur.
   Tur operatörlüğü yapabilirsiniz. Yada Kırgızistan’dan diğer ülkelere turist gönderebilirsiniz. Turizm sektörü her geçen gün hızla gelişen bir sektör.
   iyi günler dileriz.

 2. Merhaba
  Kırgızistan’da elektrostatik toz boya makina ve ekipmanlarını üretmek,teknik servis ve hizmetleri ve teknik destek hizmetleri vermek üzerine yatırımcı firmalarla diyaloğa girmek istiyoruz.
  Mailim profamator@hotmail.com

 3. Kırgızistan da otomobil servis ve hizmetleri işi düşünüyorum nasıl olur bilgisi olan bilgisini paylasirsa sevinirim

  1. slm bence tam isabetli iş güzel olur ki ben orda yaşiyorum gerçekten işcilikten hiç anlamiyorlar

    1. Merhaba ben mustafa mobilya imalatı nasıl yada mağaza ben mobilya ustasıyım orda işyeri açmak istemiyorum

 4. Ben Kırgızistan Bişkek de çalışmak istiyorum ne yapmam gerekiyor ilgilenirseniz menmun olurum

 5. Merhaba arkadaslar ben mobilya ustasıyım orda işyeri açmak istemiyorum varmı biri yardim edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu