Çalışma Hayatı

Emekliyim Kredi Alabilir miyim?

Emekliyim Kredi Alabilir miyim?

Emekli olanlar düzenli olarak devletten maaş aldıkları için bankaların sevdiği müşteri kategorilerinden biridir. Bu nedenle uygun şartlarda kredi temin edilebilmektedir.

Emekli Maaşıyla Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

Emekli maşıyla ne kadar kredi çekilir sorusu sabit bir rakam şeklinde düşünülememektedir. Çünkü emekli maaşları sabit olmadığı için ve kesinti olan müşterilerde kredi geri ödemesi sıkıntı yaratabileceğinden değişken bir durum söz konusudur.Emeklilerin çekecekleri kredi, emekli maaş tutarının yarısının, aylık taksit tutarını geçmemesine göre bankalar tarafından hesaplanmaktadır. Bir örnek verilirse, 2500 lira maaşı olan bir emeklinin aylık taksiti 1250 olacak şekilde kredi hesaplaması yapılmaktadır. Ancak bu %50 oranı sabit değildir. Ekstra durumlara göre yüzde azalabilmektedir.  Ev kredisi, taşıt kredisi gibi çeşitlere göre de banka kredi miktarında oynama olabilir.

Yaş Kriteri Var Mı?

Emeklilerin kredi başvurularında merak edilen bir konu yaş sınırı olup olmadığıdır. Bazı bankalar üst yaş sınırı belirleyerek kredi vermektedir. Ayrıca olası ölüm kaza ve diğer ödemeyi engelleyecek haller için hayat sigortası ile kredi verilmektedir.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Kredi başvurusu yapmak isteyen emekliler, hangi şartlarda ne kadar kredi çekebileceklerini kesin şekilde öğrenmek için, bağlı oldukları ya da olmadıkları bankalara doğrudan başvuru yaparak bilgi alabilir. İnternet üzerinden başvuru ile de ön onaysız kredi alınabilir. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız, hesabınızın olduğu bankadan, şartlarınızın uyması halinde hızlı şekilde kredi çekebilirsiniz. Ön onaysız kredilerde genellikle ihtiyaç kredilerine yönelik kampanya amaçlı uygulamalar görülebilmektedir. Bunun dışında bankanıza mesaj yoluyla da kredi başvurusu yapabilirsiniz. Emekliler için kredi çekmek, gelir açısından avantajlı ve kolay gibi görünse de geri ödemesinde emin olunduktan sonra işleme başvuru yapılması önerilir. Çünkü düzenli geliriniz de olsa, ödenmeyen krediler kredi notunuzda düşmelere neden olacaktır. Notunuz düştüğü zaman, yeni kredi çekmeniz daha da zorlaşabilir. İnternetten bir kere olumsuz yanıt aldıysanız,  başka başvuru yapmamaya özen gösteriniz. Devamlı onaylanmayan krediler sizin notunuzu düşürür.

Emekliyim Kredi Alabilir miyim?

Gerekli Evraklar Neler?

Emekli kredisi için gerekli evraklar çekilen kredi özelliğine göre değişebilmekle beraber şöyle sıralanabilir:

 • Banka şubesinden ya da e devletten alınacak, aylık geliri gösteren bir döküm belgesi
 • E devlet, nüfus müdürlükleri ya da muhtarlıktan alınacak ikametgah belgesi, alternatif olarak adınıza kayıtlı bir fatura
 • Emeklinin çalıştığı bir ek iş varsa, ek gelir belgesi, iş yerinden alınan bir maaş yazısı
 • Konut kredisi alınacaksa, hanede yaşayanların gelir belgeleri
 • Konut kredilerinde tapunun bir adet fotokopisi
 • Araba kredilerinde araç ruhsatı gerekmektedir.

PTT Üzerinden Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Emeklilere kredi veren bankalar özel ve yarı devlet bankaları yanında PTT aracılığı ile de gerçekleşebilmektedir.

 • Burgan Bank, 60 ay vadeyle 55 bin lira ve 84 üst yaş sınırıyla kredi vermektedir.
 • ING Bank, 60 a vadeyle45.000 lira ve 75 üst yaş sınırıyla kredi veriyor.
 • DenizBank, 36 bin lira ve 60 ay vade için 80 yaş üst sınırıyla kredi vermektedir.
 • TEB, 35 bin lira ve 60 ay vadeyle 70 üst yaş sınırına göre kredi vermektedir.
 • Aktif Bank, 50 bin lira için yine 60 ay vadeyle ve 80 üst yaş sınırıyla kredi vermektedir.

Borç Yüzünden Haciz Gelir mi?

Yaşımı Nasıl Büyültebilirim ?

Ölen Kişinin Mal Varlığı Nasıl Açıklanır ?

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu