İş Fikirleri

Türkiye’de Kadın Girişimci Olmanın Avantajları

Türkiye’de Kadın Girişimci Olmanın Avantajları

Yapılan araştırmalara göre yüksek girişimcilik faaliyetleri bulunan ülkelerin ortalama ekonomik büyümelerinde ciddi bir artış yaşanmıştır.

Girişimci kimdir? Girişimdiiş hayatında karşılarına çıkabilecek riskleri alarak yenilik yapmaya çalışan kimselerdir. Girişimcilik konusu, ilk olarakCantillon tarafından 1700’lü yıllarda alındı.Girişimciliğin yaygın hale gelmesiyle kadınlar da bu konuda söz sahibi olmaya başlamıştır. Bu yazımızda sizlere Türkiye’de kadın girişimci olmanın avantajlarından bahsedeceğiz

İçindekiler

Kadın Girişimci Olmanın Avantajları

Eğer bir kadınsanız, kendi işinizi kurma konusunda tereddüt edebilirsiniz. İnternet üzerinde araştırma yaptığınızda kadın olarak kendi işini kurmanın zorluklarını görebilirsiniz. Ancak zaman tamamen değiştir.Girişimcilik konusundabir çok zorluk karşınıza çıkmaya devam ederken, kadın girişimci olmanın avantajları da bulunuyor. Engellere odaklanarak sorunları ortadan kaldırmak sizi korkutsa da size ne gibi avantaj sunduğunu anlayarak fırsatları hemen değerlendirebilirsiniz. Kendi işinizi başlatmanızın zamanı artık geldi. Yapılan araştırmalar kadın girişimcilerin sayılarının her geçen gün arttığını gösteriyor.En popüler sektörlerin yarısı artık kadınlar tarafından yönetiliyor.Günümüzde daha fazla kadın kendi işini kurarak para kazanıyor.İstatistikler bizlere gerçekleri tüm çıplaklığı ile gösteriyor.Eski dönemlere görekendi işlerine sahip birçok başarılı iş kadını hayatımızda yer alıyor. İş kadınları yaşamı oldukları zorlukları diğerlerinin yaşamaması için örgütlerkurarak kadınlara girişimcilik konusunda destek oluyor.

Türkiye’de Kadın Girişimci Olmanın Avantajları

Duygusal Zeka Kadınların Öne Geçmesini Sağlıyor

Son dönemlerdeliderlik konusunda yapılan çalışmalar duygusal zekanın başarı da önemli rolü olduğu saptandı.Araştırmalara göre kadınlarerkeklere göre daha yüksek bir duygusal zekaya sahip. Duygusal zeka nedir? Duygusal Zeka kendimizin ve karşı tarafın duygularını anlayabilme durumudur. Yani hislerimizle çalışma becerisinin genel adıdır. Liderlik konu olduğu zaman duygusal zeka daha da ön plana çıkıyor.Duygusal zeka empatikurma ve karşı tarafı dinleyebilme özelliğini sunuyor. İşte bu nedenleşirketleri kadınlar duygusal zekaları nedeniyle daha iyi yönetiyor.

KadınlarYaptıkları İşlerden Tatmin Oluyor

Kadın girişimcilererkeklere göre yaşamdan daha fazla zevk alıyor. İş yaşamlarında yeni şeyler öğrenmek için daha istekli olan kadınlar güçlü yanlarını kullanarak en iyisini yapmaya çalışıyor. Kadın girişimcilerde bu özellik olumlu bir etki olarak yer almasının yanında kariyer açısından da mutluluk seviyelerini yükseltir.

İşbirliği Kadınlar Arasında Daha Güçlü

İşbirliği başarılı bir girişimcinin en önemli anahtarıdır. En büyük şirketler bile başka şirketlerle işbirliği yapmaya önem gösterir. Erkekler genel olarakgüvensiz davranışları nedeniyle iş birliklerine soğuk bakıyor. Oysa kadınlar sonuca ulaşabilmek için işbirliğine gitmenin yollarını arıyor.

Kurum Kültürü Etkisi

Bir çok firmada şirket kültürü kadınların aleyhine işliyor. Kadınların sahibi olduğu bir firmalarda kurum kültürü ön plana çıkıyor. Ülkemizde farklı iş kollarını düşünen bayanlar bulunuyor. Kendinize ait iş fikri bulduysanız şimdi harekete geçebilirsiniz.Girişimcilik evresinde karşılaşacağınız zorlukları bilmeli be buna görehareket etmeniz gerekir. Girişimcilerin en önemli özelliklerinden bir tanesi olumlu düşünmek ve optimistolarak hareket etmektir. Ayrıca iş kurma konusundakadın girişimcinin avantajlarını bilmek ve bu özellikleri kullanmak sizi kısa yoldan başarıya götürecektir. Her iş kolunun kendisine göre zorluklar ve riskleri bulunur. Bu riskleri göz alarak kendini işinizi kurabilir ve hayal ettiğiniz işi yapabilirsiniz.

 

Devlet Desteği İle Dükkan Açmak

Almanyada Geçim Şartları

Dubaide Çalışmak ve Vize Almak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu