AlmanyaGüncelYurtdışında Çalışmak

Almanya’da Ne Kadar Para ile Geçinilir? Geçim Şartları Nasıldır?

Almanya’da Ne Kadar Para ile Geçinilir? Geçim ve Yaşam Şartları Nasıldır? Ev Kiraları vs. Kısaca Almanya’da Yaşamak Zor Mu? 

Almanya’da çalışmış yada yaşamış kişilerden, yada bir çok kişinin oradaki akrabalarından duyduğu şeylerin en başında Almanya’daki hayat pahalılığı, geçim şartlarının zor olması, zor iş bulunması ve alınan para ile geçinilemiyor olması gibi bir çok yorum duyuyoruz. Bunlar ne kadar doğru, ne kadar gerçekçi gelin birlikte bakalım.

Öncelikle kazanılan paranın yetip yetmediği tamamen o kişinin hayat standardına, beklentilerine ve yaşam tarzına göre değişmektedir. 2.000 tl maaş alıp cebinde 3.000 tl’lik telefonla gezip para yetmiyor, geçinemiyorum diyen insan da görürsünüz, aynı parayı kazanıp hem geçinip hem ev alıp taksitini ödeyen insan da görürsünüz. Birisi anı yaşar, diğeri geleceğine yatırım yapar. İkisinin de hayat tarzı farklıdır. Bu iki kişiyi Almanya’ya göndersek 1.000 Euro para versek belki birisi birikim yapıp döner, diğeri aldığı maaşla ayın ortasını getiremez. Doğal olarak bu iki kişiye sorsanız Almanya nasıl diye, birisi diyecek ki çok kötü, sakın gitmeyin, her şey pahalı, para biriktiremezsiniz, geçinemezsiniz… Ancak diğerine sorsanız belki tamamen olmasa da kısmen aksi ifadelerle karşılaşacaksınız.

Bu yüzden biz bu yazımızda kişilere göre değişebilen yorumlarla değil, durum ne ise onu aktaracağız ve yorumu size bırakacağız.

İçindekiler

Almanya’da Asgari Ücret

Öncelikle şunu belirtelim, 2017 yılında Almanya’da saatlik asgari ücret brüt 8,5 Euro olarak belirlenmiştir. Yani Türkiye’deki gibi haftada 45 saat çalışırsanız brüt 1500-1600 Euro gibi bir para alırsınız, ancak  Almanya’da çalışma süreleri daha azdır. Ortalama 8 saat olduğu varsayılırsa yaklaşık 1500 Euro civarı brüt maaş ödenir. Vergi kesintilerinden sonra ise 1000-1100 Euro gibi ortalama bir rakam kalır.

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar? Almanya’da İşçiler Ne Kadar Maaş Alır?

Almanya’da Çalışma Sistemi

Almanya’da iki tür çalışan vardır. Kadrolu çalışanlar ve Sözleşmeli çalışanlar. Sözleşmeli çalışanlar herhangi bir taşeron firma tarafından çalıştırılırlar ve iş garantileri yoktur, ücretleri daha düşüktür. Ortalama ücretleri 1.000 Euro civarındadır. İşin temposuna, fizik gücüne, çalışma ortamına ve bulunduğu bölgeye göre 2000 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Taşeron firmada 1.000 Euro alan bir işçi kadrolu çalışan olursa alacağı ücret 1200-1300 Euro civarlarına yükselmektedir. Taşeron firmalarda çalışan kişilerde iş garantisi yoktur. İşveren istediği zaman sizi işten çıkartabilir. Ancak eğer 18 aydır o firmadaysanız, bu durumda o firma sizi kadrolu olarak işe almak zorundadır. Kadrolu olduktan sonra haklarınız daha fazla olur ve işten çıkarılmanız kolay kolay söz konusu değildir. Ancak siz etik dışı bir davranışta bulunursanız, yada ciddi performans sıkıntılarınız var veya firma kötüye gidiyordur, ancak o zaman bu durum söz konusu olabilir.

Almanya'da Ne Kadar Para ile Geçinilir?
Almanya’da Ne Kadar Para ile Geçinilir?

Almanya’da Yaşam Masrafları

Almanya’da yaşam şartları, masrafları, ev kiraları, günlük yaşam, Almaya’da yaşamak zor mu kısaca inceleyelim.

Almanya’da Ev Kiraları

Almanya’da ev kirası oturacağınız evin konumu, büyüklüğü, yenilik durumu, semte göre ödeyeceğiniz kirayı etkiler. Almanya’da ev kiraları yukarıdaki kriterler esas alındığından 500 – 950 Euro arasında değişmektedir. 

Diğer Geçim Masrafları

Elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu, kablolu TV ve internet için toplamda 200 Euro civarında bir gideriniz olur.

Toplamda 500-600 Euro civarında sabit giderleriniz olacağını bilmeniz gerekir.

Eğer bekar yaşıyorsanız, kendi yemeğinizi evde hazırlayıp yiyorsanız ve eğlence hayatınız yok ise günlük ihtiyaçlarınız için de aylık ortalama 300-400 Euro ile rahatlıkla geçinirsiniz. Evli ve çocuğunuz yok ise, bu rakam 500 Euro civarlarına çıkar. Çocuğunuz var ise bu durumda 600-700 Euro civarlarına yükselir ancak devletten çocuk yardımı alacağınızı varsayarsak yine net olarak 400-500 Euro gider diyebiliriz.

Sonuç olarak,  eğer eğlence hayatınız yok ise ve daha çok evde vakit geçirmeyi tercih ediyorsanız aylık giderleriniz 600-700 Euro’yu geçmez. Taşeron bir firmada sözleşmeli çalışan bile olsanız aylık 400-500 Euro kazanabileceğiniz ek işler yaparak gelirinizi 1200-1300 Euro civarına yükseltebilir ve ayda en az 300-400 Euro birikim yapabilirsiniz.

Almanya’da ne kadar para ile geçinilir, yaşam masrafları nasıl, Almanya’da yaşamak zor mu gibi sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Daha fazla detaylı bilgiler için yorum kısmına sorularınızı yazarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Almanya’ya nasıl gidebilirim diyorsanız aşağıdaki başlıklardaki yazıları da incelemenizi öneririz.

Almanya’da iş bulabilir miyim? Almanya’da iş imkanları nasıldır?

Almanya’da çalışanların sosyal hakları nelerdir?

Almanya Göçmenlik Şartları. Almanya’ya İltica Etmek

 

26 Yorum

 1. Yazdiklariniz Almanyanin hangi sehri icin gecerli! Yazmadiginiz ev ve is yerinin mesafesi! Araba gereklimi, gerekli ise giden masraf! Yoksa Otobüs Tren ile is yerine ulasmalimi, öyle ise giden masraf !
  Ev kirasi: 300 – 400 Euro hangi sehirde! Sosyal dairelermi! Yoksa Otobüs Tren muhtac olunca sehir yakini veya sehir icimi! Verwaltung! Bunu hic bahsetmemissiniz!hangi bölge! Bayern ! NRW! Berlin!
  Is saatleri: 7 saat is yeri az bulunan degilmi! Is saatleri anlasmali 7.75 ve 8.30 degilmi! 4 veya 6 saatten bahsetmiyelim, bunlar özellikle var. Peki bu kisi cumartesi calisma mecburiyetinde ise!kazancinda hic degisiklik olmadan! Nasil EK ise gidebilir! Nezaman dinlenir !
  Almanya daha güzel kazanci iyi diyerek insanlar yurtdisinda yasamak istiyor.
  Gercekler baska.

  1. Merhabalar,
   Aslında çok güzel bir noktaya değinmişsiniz.
   Bir çok insan Almanya’da imkanların daha iyi olduğu ve çok daha refah standartlarda yaşayacağı beklentisi ile Almanya’ya gitmeye çalışıyor. Almanya’da iş imkanları daha geniş değil ancak daha refah seviyede yaşadıkları bir gerçek. Türkiye’de bir çok insan asgari ücretin altındaki rakamlarla geçinmeye çalışıyor. Asgari ücret açlık sınırının altında. Ancak Almanya’da asgari ücret bile alıyor olsanız bir çok devlet desteği söz konusu olduğu için refah seviyeniz çok daha yüksek olacaktır.
   Türkiye’deki 1400 tl ile Almanya’daki 1400 euro aynı değil. para birimleri arasında 4,3 kat fark var ancak hayat pahalılığı en fazla 2 kat. (bazı ürünlerde Almanya daha bile ucuz denilebilir)
   Yazıda bahsedilen kira ücretleri şehir merkezinin dışındaki bölgelere aittir. Münih, Düsseldorf yada Berlin, Köln gibi yerlerde bu rakamlara ev bulamazsınız. Ancak şehir merkezinden 1 saat uzaklaşınca her şey değişiyor.
   Örneğin Essen’de Türklerin yoğun olduğu bir mahalle düşünün. Çok rahat bir şekilde o paralara ev bulabilir ve o fiyatlara geçinebilirsiniz.
   Ek iş yapan bir çok kişi belirli saatlerde o iş yerinde bulunarak değil, dışarıdan serbest bir şekilde çalışıyor. Oto alım satımı yapanlar, organizasyon işleri ile uğraşanlar, emlak işleri ile uğraşanlar oldukça fazladır.

   1. 1000-1200 euroyla bir aile nasil hem gecinip hem gezip birde her ay 300-400 euro para biriktirebiliyor gercekten anlamis degilim. Nasil bir hesap bu. 300 euroya kira !! Ben 64 metre kare eve 700 euro sicak kira öduyorum. 2-3 cocuklular 90 metre kare 4 odali yere 1000 euro kira öduyor. Elektrik ekstra her 95 euro oduyorum. Turk kanali icin her ay 10 euro. Televizyona vergi 3 ayda 60 euro. Inetrnet 30 euro. Telefon kisiye bagli ekstra öduyor. Kontoya ayri öduyorsun. Sadece bunlar 1000 euro yapiyor sadece kira elektrik telefon tv vs vs. Arabaniz varsa uzerine ayriyeten sigorta parasi vergi parasi benzini ekleyin ki benim var her ay 300-400 euroda ekstra bu.Yoksa ulasim icin bilet icin para ekleyin işe giden birisi burda 105 euro aylik bilete veriyor o da bir kisi. 3-4 kisilik aileyi hesaplayin. Cocuklar okula gidiyorsa okul yakin degilse cocuklar icin aylik bilet vs vs. 300-400 euroyla bir ay nasil rahat yenilip icilip gezilebiliyor orasida ayri bir konu. Okula giden cocuklarin ogle yemegi parasi ekstra okul hasliklari ekstra cocugun okul gezileri faailiyetleri icin odenen paralar bunlari da ayri bir hesaplayalim. Sigara icenin sigara parasi bir paket sigara 7 euro. Gunluk bir paketten 200 euro sigara parasi veren var. 2 kisi 400 euro tek sigaraya veriyor ki biz veriyoruz. ( Hadi bunu herkes kullanmiyor tmm ekstra ) Yaz gelince turkiye icin izin parasi. Ilac paralari hastanede kalirsaniz ekstra gunluk 10 euro. Kiyafetler, gezme, ev icin yiyecek alisveris. Daha sayacak olursak bu hesap bitmez. Yani anliyacagiz dediginiz fiyata bir ay gecinip birde ustune birikim gercekten zor. Sehirine gore degisebilir. Benim yasadigim sehirde bir kere 300 euroya kira yok. Almanyayi cok farkli anlatiyorsunuz zannediyorlar burda hayat super hersey cok ucuz. Dediginiz maas dogru o maasla gecinmek cok zor. 800-900 euro maas alip o parayi sadece kiraya verenler var. Arabalar ucuz sigortalar pahali. Cezalar agir pahali. Bir ehliyetinin 5 bin euroya mâl oldugu bir yer. Ilk ehliyeti alanin en ucuz arabaya !!! odedigi vergi parasi senelik bin euroyu geciyor. En ucuz en kucuk arabaya tekrar diyorum. Kalmis ki iyi bir arabaya gore fiyatta degisiyor ki ben 600 euro 3 aylik sigorta parasi verdigimi biliyorum ilk ehliyeti aldigimda. Trafik cezalarini hic demiyorum. Evimizin kapisinin önunde bile park cezasi yazan polisler kayniyor. Park yeri bulamadiginiz zaman. Hicbirsey disardan gorundugu gibi degil dediginiz hesaplar cok basit kaciyor. Baska bir sitede bir beyefendi demis arabalar cok ucuz almanyada. Bin euro maas aliyor almanyadakiler 10 euro etin kilosu turkiyeye gore hesaplayin diye. Arabalar ucuz sigortalar pahali. Et ucuz kiralar pahali. Boyle seylerle hesap yapmak gercekten yanlis. Degil 1000 euro 2 bin euroyla artik zor geciniliyor. Sizin dediginiz buraya kacak gelip ailesinin birinin yaninda kalip hic kira yiyecek parasi vs vs vermeden sadece calisip turkiyeye gonderip para biriktirenler icin gecerlidir. Burda aile olup gecinenler icin degil. Artik almanyadan turkiyeye donenlerin sayisi gun gectikce cogaliyor. Temelli dönus yapanlar sayisi 5 bini gecti. Cunku dediginiz parayla dediginiz birikim olmuyor. Cogu karin tokluguna burda yasiyor hatta ayin ortasi para bitip ay sonunu zor getiren insanlarla dolu. 65-67 yas emeklilik.Emekli olunca aldiginiz para gercekten cok komik. Almanyada zannedildigi kadar iyi degil. Gece hayatiniz varsa eglenceyi seviyorsaniz bir kere bir gecede 200 euroyu gozden cikarin. Haftada bir kere giderim diyorsaniz aylik 1000 euroyu gozden cikarin. 3 kisilik bir aileyseniz (kari koca bir cocuk ) bir disarda aksam yemegi arkasina sinema dusunuyorsaniz 150 euroyu gozden cikarin. Bir yemek arkasina doma gitmeyi dusunuyorsaniz en az 200euroyu gozden cikarin. Tek tek hepsini yazdim ki ne kadar paraya nasil hayat yasarsiniz gerisini siz dusunun.

    1. Merhabalar,

     Yazı içeriğinde “1000-1200 euroyla bir aile hem gecinip hem gezip birde her ay 300-400 euro para biriktirebiliyor” şeklinde bir ifade bulunmamaktadır.

     Bahsedilen asgari ücret ile geçim için, bekar ve yalnız yaşayan, şehir dışında oturan ve genellikle evde yemeğini yapan bir kişi için hesap yapılmıştır. Bu rakam içerisine eğlence hayatı, gezip tozma, sinemaya gitme, dışarıda yemek, kıyafet, lüks harcamalar dahil edilmemiştir.

     Yazı içeriğini tekrar aşağıda bilgilerinize sunarım.
     Değerli katkılarınız ve görüşünüz için teşekkür ederiz.

     “Çok şehir içinde olmasın derseniz, 60-70 mt2 bir ev için ortalama 300-400 Euro kira ödersiniz.
     Elektrik, su, doğalgaz, cep telefonu, kablolu TV ve internet için toplamda 200 Euro civarında bir gideriniz olur.
     Toplamda 500-600 Euro civarında sabit giderleriniz olacağını bilmeniz gerekir.
     Eğer bekar yaşıyorsanız, kendi yemeğinizi evde hazırlayıp yiyorsanız ve eğlence hayatınız yok ise günlük ihtiyaçlarınız için de aylık ortalama 300-400 Euro ile rahatlıkla geçinirsiniz.”

     1. Sonuç olarak, eğer eğlence hayatınız yok ise ve daha çok evde vakit geçirmeyi tercih ediyorsanız aylık giderleriniz 600-700 Euro’yu geçmez. Taşeron bir firmada sözleşmeli çalışan bile olsanız aylık 400-500 Euro kazanabileceğiniz ek işler yaparak gelirinizi 1200-1300 Euro civarına yükseltebilir ve ayda en az 300-400 Euro birikim yapabilirsiniz.

    2. Ölüler de sanıyor ki diriler hergün helva yiyor…
     Kardesim burada geçirmek gerçekten cok zor 26 yasindayim dogma buyume almanyadayim normal çalışıyorum arti ek is yapıyorum. Tr de kuzenim var 3 senedir her geldigimiz de sorarim calismiyor burada bir iki ay calisma bakayim acliktan olursun olur.. herseyi öyle kolay basit anlatmissiniz ki dedim biz baska almanyada mi yasiyoruz. Senelik tr ye izine geldigimiz de burada 6 ay ceremesini cekiyoruz ben suan üçüncü kuşağım burada para biriktiren birinci ve ikinci kuşak tabi onlarda ne zorluklar cekmis dedem babam anlatir inanin şimdi uyum sağlayacagimi bilsem kesin donus yapcam hedefim 35 yasinda tr de olmak allah izin verirse.. buraya gelmek iateyen arkadaslara tavsiyem gelin de bir gorun davulun sesi yakindan nasilmis

     1. yorumlara bak genel olarak almanya da kör cahil yobaz Türk kesimi çok olduğu için böyle yorumlar normal ama hiçbiri ülkesine dönmez 2017 yılında 90.000 kesin dönüş yapan Türk almanyaya geri döndü sorarsan hepsi ülkesine hasret yaz tatilinde Euroları bozdurup bodrumda Antalya da yemesini bunlardan iyi bilen yok sigorta pahalıymış türkiye de bir insan senin verdiğin sigortanın 10 katını ödüyor üst düzey bir sanayi ülkesinde yaşayıp kendini geliştiremeyip siyasetle zehirlenmiş insanlar bunlar tek istedikleri daha fazla türk gelmesin bazen kendileri söyler bunları çoğu büyük evde oturur sonra kiram fazla sana 800 e türkiyede ahır verirler inanmayın bunlara gidin kendiniz görün ama almanyada bu saatten sonra eğitim tahsil çok önemli.

    3. Yazdıklarının farkındamısın sen, sigara 7 Euro demişsin, Türkiye de 10-11 TL en az. Benzin dahil her ay 300 Euro araba masrafı demişsinr, Türkiye de benzin hariç her ay bu rakam 400 TL’yi geçiyor. Daha saymakla bitmez, Neyin kafası bu.

     1. koray rahat batıyor bunlara 8 saat çalışıp 2 gün tatil yapıyorlar dönsünler ülkelerine 12-13 saat sigortasız çalışsınlar ama yapmazlar.

    4. pelin senin bu verdiğin fiyatların 10 katını türkiyede ki insanlar ödüyor ulan 2 çocuğum var 48 yıldır almanyadayım doğma büyüme bu senin verdiğin paraları ben hiç vermedim bak benim gelirim iyi eşimde çalışıyor trafik cezası yemen sadece senin problemin almanyadan türkiyeye dönenler 2017 yılında 90.000 türk geri döndü almanyaya biliyormusun ben heidelberg de polisim bütün rakamları raporları görüyorum gurbetçiler almanyaya dönüyorlar tekrar çünkü çoğu genç kesim türkiyede devlet sana bakmıyor sosyal yardım kira doğalgaz yardımı yok senin ülkende millet bunalmış sonradan gelen bazı türkler ev aldılar burada siz neden hekesi kendiniz gibi görüyorsunuz onu anlamıyorum türkiyede insanlar sizinle dalga geçiyor.

    5. Türkiyede istanbul şehri için konuşuyorum. ortalama 1500 tl kira, 600 tl faturalar, 1000 tl civarı mutfak gideri, et ürünleri dahil değil aylık araç yakıt 400 500, sigorta+kasko 150 bak daha hastahane, giyim, çoluk çocuk, dışarı çıkıp eğlenme den bahsetmedim. Türkiyede insanların çoğu sosyal faaliyet olmadan eksik gıda alarak sadece karbonhidrat ağırlıklı gıdaları tüketerek geçimini sağlamaya çalışıyor. ülkede yoksulluk sınırı 5000 tl. Gel Türkiyede yaşa sonra goy goy yap.

  2. nur hanım büyük şehirler tabi ki pahalı şehrin dışına çıktımı iş değişiyor sizin o dediğiniz en düşük saat ücretine okumamış cahil kısım çalışıyor ve çevremde bu insanlardan pek yok.

 2. Her ülkenin kendine göre artıları ve eksileri vardır eğer asgari ücrete tabi bir vatandaş isen her ülkede zorluk çekersin yok mesleğini eline almış okumuş bir birey isen her ülkede refah seviyesin çok üstünde yaşarsın maalesef bu durum Dünya’nın en modern ülkesi bile olsa değişmez .

 3. Eşim doktor, ben mühendisim ve almanca seviyelerimiz B2. Almanya’da geçinmek zor mu olur?

  1. Mehmet güney almanya da vasıflı adam değil geçinmek uçar bile dünyayı gezersiniz.

 4. Ben 33 mt2 eve 700 Euro kira ödüyorum. Kutu gibi ev. 1 odası, 1 banyosu var, evin girişi mutfak zaten. Bazen günde 12 ile 14 saat arası çalıştırıyorlar. Bir restoranın mutfağında çalışıyorum. Bu ay elime geçen para 924 Euro oldu. 700 Euro kiraya 220 Euro kursa ücret ödemem gerek. Para bitti. Hangi eğlence o ya 😀 gözümü kapatıyorum açıyorum işteyim. Haftada 1 gün iznim var, resmî izin günlerinde bile çalışıyorum. Türkiye den bakınca bir halt var burada sanıyordum ama yok

  1. Ya ne olacağıdı, düz adam nereye giderse gitsin farketmez; vasfın, eğitimin ve dilin varsa ancak bir halt olur.

 5. Yukarıda çok fazla kişi yazmış yok böylr kötünyok şöyle kötü madem o kadar kötü gelin bakalım Türkiyede çalışın görün emeklerinizin karşılılığını almamayı. Ordan en azından insana saygı veriliyor. Kurallara örnm veriliyor. Burda çok da umurlarında haa bakan çocuğu falansa o başka. Birisi de arabalar ucuz sigortası çok yazmış da onun haliba Türkiyedeki araba fiyatlarından haberi yok. Üreten adamdan daha çok kazanıyo bizimkiler vergi ile. İstediğim arabayı Almanyadan(asgari ücret olarak hesaplıyorum ve 0 harcama olarak hesaplıyorum yani her ay bütün parayı arabaya verecek şekilde). 12-13 ay çalışarak alıyorum aynı arabayı Türkiyede 53 ayda alıyorum. Bu sadece araba örneğiydi. 600-700tl kiraya oturulan evi saymaya bile gerek yok.

 6. Bana göre türkiye fırsatlar ülkesi ama kafasını çalıştirana ve becerikli olana eğer bunlar yoksa zaten gitme şansı varsa hemen almanya ya gitsin çünkü orada devlet güvencesi altındasın işsiz kalsan bile maaş alıyorsun

  Türkiye ye gelecek olursak dediğim gibi ülkemizde asgari ücrete çalışirsak açlıktan ölürz bizim ülkemizde en mantıklı olan kendi işini yapmak tabi yapbilene bu illaki şirket açmak veya büyik sermayelerle mağzalar dükkanlar değil en basiti pazarda maydonoz alıp satsanız günlüğunüz 100 lirayı düşmez bu daha da fazlası olabilir bunu aya böldüğumüzde 3000 liraya tekabül ediyor üstelik size emir veren yok otur kalk diyen bi kimse yok toplamda 4 5 saat bi çalışma ama bi yere girdiğiniz zaman asgari ücret 1600 lira oda sabahın 7 sinde koş akşam saat 7 8 de çik otursan göze batar başindaki insan hiç gözunu ayirmaz yani en güzeli kendi işini yapmak simit sat ayakkabı boya senze mryve sat

 7. TR yaşam zorlaştı üniversite mezunları isziz işveren devlete borçlu, çiftçi zaten bitik Almanya’da yaşayanlar gelip burda döviz bozdurup krallar gibi tatil yapar . Ama tr Vatandaşı borçlanıp 8 taksitle tatil yapar

 8. ak tabi yapbilene bu illaki şirket açmak veya büyik sermayelerle mağzalar dükkanlar değil en basiti pazarda maydonoz alıp satsanız günlüğunüz 100 lirayı düşmez bu daha da fazlası olabilir bunu aya böldüğumüzde 3000 liraya tekabül ediy

 9. Merhaba.

  Ben Munich’de bir yere başvurdum. Bilgisayar bilimi alanında 50000-60000 Euro’ya kadar maaş söylenmekte. Yıllıktır tabiki :D.
  Bu işi kabul ettiğimde vergi gibi birşey ödeyecekmiyim?
  Ardından sonraki sorum munich’de en basit yaşam şeklinde yaşadığımda ne kadar giderim olur?
  teşekkürler

  1. Merhaba Ahmet,
   Brüt maaşının yaklaşık %60-%65’i net olarak eline geçer (bekar/çalışmayan eşli/çalışan eşli gibi durumlara göre farklı vergi sınıfları var).
   Bu konuda youtube’da çok sayıda içerik bulabilirsin.
   Münih’te bir kişi için ortalama 1000€ kira, 200€ faturalar, 300€ market, 100€ ulaşım giderin olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu