Çalışma Hayatıİş FikirleriKazakistanÜlkelerYurtdışında Çalışmak

Kazakistan Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Yabancı bir çalışan için Kazakistan çalışma izni almak çok kolay bir süreç değildir. Tüm süreç için harcamanız gereken vakitten (genellikle 1 ila 2 ay) bahsetmiyoruz bile. Bununla birlikte, süreci sizler için daha kolay ve daha az stresli hale getirmeye çalışıyoruz.

İçindekiler

Kazakistan’da Çalışma İzni – SSS

Kimlerin Çalışma İzni Almasına Gerek Yoktur?

Diğerlerinin yanı sıra, bir çalışan aşağıdaki durumlarda çalışma izni almadan da işveren tarafından istihdam edilebilir: şube veya temsilcilik müdürü (yabancı bir kuruluşun), tamamen yabancı bir kuruluşa ait yerel bir şirketin CEO’su ise.

Kazakistan Çalışma Vizesi İçin Kota Nedir?

Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti, yabancı çalışanları her yıl Kazakistan’a çekmek için kota koyar. Kotalar, Kazakistan’daki toplam işgücü içindeki yüzde olarak ifade edilir ve ekonomi sektörlerine bölünür. Çalışma otoritesi daha sonra Kazakistan bölgelerine kota tahsis eder.

Hangi Durumlarda Kotalar Geçerli Değildir?

Kotaların geçerli olmadığı sınırlı durumlar vardır. Örneğin, kotalar bazı ekonomi sektörleri – grup içi transferler (IGT) gibi-  için geçerli değildir.

Çalışan Kategorisi Nedir?

Tüm yabancı çalışanlar, bir çalışanın konumuna bağlı olarak dört kategoriye ayrılır. Yani 1. CEO’lar ve milletvekilleri, 2. yöneticiler, 3. uzmanlar ve 4. çalışanlar.

Minimum Yerel İçerik Eşiği Nedir?

Başvuru sahibi 1. ve 2. kategoriler için yabancı işverenlerin ilgisini çekmek istiyorsa, o pozisyon için yerel çalışanların oranı % 70’ten az olmamalıdır. 3. ve 4. kategoriler için eşik % 90’dır. Bu kural, diğerlerinin yanı sıra, 30’dan fazla çalışanı olmayan küçük işletmeler, kamu iktisadi teşebbüsleri, şube ve temsilcilikleri (yabancı bir işletmenin) için geçerli değildir.

Grup İçi Transfer Nedir?

Grup içi transfer (IGT), bir çalışanı DTÖ üye ülkesinde yer alan bir kuruluştan Kazak bağlı ortaklığına, şubesine veya temsilciliğine aktarma seçeneğidir. IGT için farklı bir sınıflandırma vardır: başkanlar, yöneticiler ve uzmanlar. IGT kapsamındaki Kazakistan çalışma izni, bir yıl daha uzatma seçeneği ile 3 yıla kadar verilebilir. Yerli halkın % 50’sini kapsayan ITG kapsamında bir işverenin ilgisini çekmek için farklı bir eşik bulunur.

Özel Koşullar Nelerdir?

Kazakistan çalışma vizesi türüne (sıradan veya ITG) ve bir çalışanın kategorisine bağlı olarak, başvuru sahibi tarafından aşağıdaki özel koşullar seçilebilir: yerel, mesleki yeniden eğitim, iş kurma.

Hükümet Ücreti Ne Kadar?

Hükümet ücreti ekonomi sektörüne ve bir çalışanın kategorisine bağlıdır ve 137 ve 225 MCI (aylık endeks göstergesi) arasında değişmektedir. 2019 yılı için MCI 2,525 KZT’ye (Kazakistan Tengesi) eşit çıkmıştır. ITG kapsamında yabancı bir çalışana iş başvurusunda bulunuluyorsa, başvuran hükümet ücretini ödememektedir.

Teminat Depozitosu Nedir?

Ülkeden çıkış için Kazakistan çalışma izni yanında uygulanan teminat depozitosu kısa süre önce kaldırılmıştır.

Kazakistan İçin Çalışma Vizesi Başvurusu

Kazakistan’da, yabancı bir işçinin ülkede iş bulmak için alması gereken iki önemli belge vardır. Birincisi, işverenin yabancı işçi veya istihdam etmeyi planladığı işçiler adına başvurduğu Kazakistan çalışma izni. İkincisi, yabancı işçinin işe girmek amacıyla Kazakistan’a giriş yapmasına izin veren bir çalışma vizesidir. Geçerli bir çalışma izni olmadan Kazakistan çalışma vizesi başvurusu, işverene ilgili makamlar tarafından verilmiş olamaz.

Kazakistan Çalışma Vizesi Türleri

Beş çeşit Kazakistan çalışma vizesi vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • M1: Genel çalışma vizesi
  • M2: M1 vize sahibinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilir
  • M3: Kazakistan’a seyahat için çalışma vizesi için belge sunmak
  • M4: Ticari göçmenler için
  • M5: Mevsimlik işçiler için

Vize sahiplerinin 30 gün girişine izin veren M3 vizesinin yanı sıra, tüm Kazakistan çalışma vizesi türleri genellikle bir yıl veya çalışma izni geçerli olduğu sürece geçerlidir. Çalışma vizeleri yenilenebilir.

* Vize yönetmelikleri ve çalışma izinleri ile ilgili şartlar kısa sürede değişebilir ve en son ayrıntılar için gurbetçilerin elçiliklerine veya konsolosluklarına başvurmaları gerekir.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

Kazakistan İş İlanları Hangi Meslekler İçin Daha Fazla?

Kazakistan’da Üniversite Okumak ve Üniversite Fiyatları

Kazakistan’da yaşam nasıldır? Kazakistan’da iş imkanları nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu