GüncelÇalışma HayatıYurtdışında Çalışmak

Cruise Gemilerinde Çalışmak. Çalışma Şartları ve Maaşları

Cruise Gemilerinde Çalışmak, Çalışma Şartları Ne? Ne Kadar Kazandırır?

Yolcu gemileri çok çeşitli iş fırsatları sunmaktadır. Sık sık mevcut olan çalışma konumlardan bazıları şunlardır; Barmenler, kıyı gezinti direktörleri, perakende memurları, gençlik koordinatörleri, çocuk bakım personeli, müzisyenler, animatörler, kruvaziyer personeli, restoran personeli ve ev sahipleri, ticari denizciler, yetenekli cankurtaran veya yüzücüler, mühendisler bunlardan bazılarıdır. Gemide çalışmak ile ilgili makalemizide incelemenizi tavsiye ederiz. 

İçindekiler

Cruise Gemilerinde Çalışan Elemanların Maaşları

Elde edileceğiniz kazanç bulunduğunuz yere, çalıştığınız şirkete, geminin büyüklüğüne ve müşteri profiline göre değişiklik gösterir. Gemiler farklı boyutlardadır. Bir çalışan olarak iş tanımınız, geminin büyüklüğüne ve işverenin tutumuna bağlı olarak değişir. Kruvaziyer gemilerinde çalışanlar genellikle kazandıklarının çoğunu biriktirirler, çünkü çok az masrafları vardır. Oda ve pansiyon ücreti ödenmez. Yemekler için harcama yapılmaz.

Aylık ücretler çok değişiklik gösterse de 1000 dolar ile 8000 dolar arasında değişiklik gösterir.

Barlarda ya da kumarhanelerde çok fazla zaman geçirmediğiniz takdirde veya limanda olduğunuz süre zarfında fazla harcama yapmazsanız, kazandığınız paranın önemli bölümünü koruyabilirsiniz.

Çoğu şirket ayrıca tıp ve dişçilik sigortası, hayat sigortası, maluliyet sigortası vb. içeren yardım paketi sunabilir.

Cruise Gemilerinde Çalışan Personelin Yaşam Koşulları

Genellikle personele ait yemek bölümü vardır, yolculardan uzaktadır ve iş günlerinde kapalıdır. Konaklama mekanları özellikle küçük gemilerde bazen sıkışık olabilir. Çoğu kez, üniversite yıllarındaki yurt hayatı deneyiminizi hatırlayabilirsiniz.

Çalışanlar havuz kenarında güneşlenebilir veya SPA alanını kullanabilir.

Bazı gemiler her oda için ayrı televizyon, özel bir mürettebat barı, ya da özel dinlenme salonu gibi ekstra olanaklar sağlarlar.

Birçok yolcu gemisi, dizüstü bilgisayarlar için, internet bağlantısı sunuyorlar. Bilgisayarı olmayanlar için ise bir bilgisayar salonuna sahiptirler. (Ancak bu seçenekler bazen çalışanlar için ücretli olabilir)

Yolculuk sırasında evinizle e-posta, cep telefonu vb. yollarla temasta kalabilirsiniz.

Çoğu yolcu hattı sözleşmeleri genellikle yeni başlayanlar için 4-6 aylık taahhüt gerektirir. Bazı kruvaziyer hatları, bir sözleşme sırasında sınırlı bir süre tatile izin verebilir. Bu sizin için önemli ise pozisyonu kabul etmeden önce bildirin.

Gemide Ne Kadar Zaman Geçirilir?

Gemide harcanan zaman oldukça fazladır. Limanlarda gezmek için size çok fazla zaman kalmayabilir. Gemide harcamanız gereken zaman, işvereninizle yaptığınız sözleşmeye, geminin limanda kalacağı süreye ve gemideki pozisyonunuza bağlı olarak değişir.

Genellikle gemi limanda durduğunda, mürettebatın gemiden inip keşif yapmasına izin verilir. Mürettebatın en geç kalkıştan bir saat önce gemide olmaları istenir.

 Mürettebatın Sahip Olması İstenen Nitelikler Ve Başvuru Koşulları

Seyir gemisi yolcularının çoğu İngilizce konuştuğu için kruvaziyer hatları, genellikle yüksek derecede yolcu teması olan pozisyonlarda iyi derecede İngilizce bilinmesini şart koşarlar. Söz gelimi kruvaziyer personeli, gazino personeli, hediyelik eşya dükkanı ve diğer satış elemanları, ev sahibi, hostesler, fitness eğitmenleri, gençlik danışmanları, su sporları eğitmenleri, fotoğrafçılar, sanat müzayedecileri, güzellik uzmanları, saç stilistleri, masaj terapisti, doktorlar, hemşireler, takip departman ve bar bölümü elemanları bu kapsamda değerlendirilir.

Gemilerde çalışmak için başvurunuzu İngilizce CV ile yapmalısınız. Pek çok şirket sizi işe almak için vizeniz olmasını ve çalışma izniniz olmasını ister. Bu belgeleri kendiniz sağlamalısınız. Pasaportunuz da daha önceden alınmış olmalıdır. Bu konularla size iş sağlayan şirket ilgilenmez.

Eğer eşinizle birlikte çalışmak istiyorsanız, ayrı ayrı başvuruda bulunmalısınız eğer her ikinizin de uygun olduğu pozisyonlar var ise mülakat sürecinin orta veya son aşamasında bu durumu insan kaynakları temsilcisine bildirin. Genellikle şirketler evli çiftlerle çalışmaya daha meyillidir.

İş başvurusunda bulunmak için telefon etmek zorundaysanız, ofislerin çok yoğun olduğunu aklınızda tutun ve yoğun olmayan bir saatte (öğleden sonranın ilerleyen saatlerinde) arama yaparsanız telefonunuza cevap alma şansınız daha yüksek olur. Telefon ederken genel saat farklılıklarını da hesaba katmayı unutmayın

İş başvurusu için CV hazırlarken hedefinizin adını ve iş adresinizi açıkça belirledikten sonra bilgilerinizi profesyonel bir şekilde sunun. Olabildiğince detay verin. Özgeçmişinizi detaylı olarak belirtin ve referanslarınız ile diğer ilgili bilgilerin fotokopilerini ekleyin. Her zaman bir kapak mektubu ekleyin

Bazen şirketler form doldurmanızı isteyebilir. Eğer öyleyse başvurunuzla ilgili ek bilgileri bu forma yazmaktan çekinmeyin.

Ne kadar çok beceri ve nitelik sunarsanız size o derece iyi bir iş teklif edilme olasılığı oluşur.

Sözleşme İptali

Eğer bir nedenle imzaladığınız sözleşmeyi iptal etmek isterseniz, bulunduğunuz yerden geri dönüş için gereken masrafları cebinizden ödemeniz gerekir.

Limanda iken geminin hareket saatine kadar geri dönmediğiniz takdirde, bu sözleşmenin iptali için yeterli sebep sayılır. İşinizden atılmış olursunuz. Bu nedenle gemiyi kaçırmamak için, saate dikkat etmeniz gerekir.

Müşterilerle şakalaşmak ya da samimiyet kurmak yasak olup, genellikle işe son verme sebebi olarak sözleşmede yer alır.

Sahtekâr Personel Ayarlama Şirketleri Olabilir

Gemilerde çalışmak için eleman ayarlayan şirketler arasında dolandırıcı olanlar da vardır.

Aşağıda saydığımız şirketler, güvenerek iş başvurusunda bulunabileceğiniz şirketlerdir.

Cruise Job Finder, Princess Career, All Cruise Jobs, MSC Cruise

Cruise Gemilerinde Çalışmak ile ilgili daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

Gemide Çalışmak – Gemici Olmak

Nasıl Gemi Kaptanı Olunur? Gemi Kaptanlarının Maaşı Ne Kadar?

Gemi İnşaatı Bölümü Mezunları İş İmkanları ve Maaşları

8 Yorum

  1. Merhaba ben 24 yaşında yım 6yılık profesyonel olarak turizm sıfır hata aşamasında olup işimi severek yapıyorum ve Cruise gemiler de çalışmayı çok istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz

    1. Merhaba, Turizm İşletmeciliği mezunuyum. Mutrak ve restuarant bölümünde aktifim ve işimi severek yapıyorum. Ekstra animatörlük, hosteslik dansçı olarak da iş yaptım. Ve sizinle çalışmak istiyorum.
      Şimdiden teşekkürler

  2. Merhaba ben gökhan uzun bi süredir mutfakta aşçı yardımcılığı yapıyorum işimi seviyorum ve yemek hazırlayan ustalara yardımı da çok seviyorum ve sizinle çalışmak istiyorum sizinle çalışmayı çok isterim yeni bir deneyim olucak lütfen arayın beni şimdiden teşekkürler

    1. Merhaba ben Doğan Garsonum İşimi severek Yapıyorum ve Cruise gemiler de çalışmayı çok istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu