Yurtdışında Çalışmak
Trend

İsviçre İşçi Alımı 2023

İsviçre’de çalışma hayatı ülke genelindeki refah seviyesinin yüksek olması nedeniyle merak konusu olmuştur. Burada oturum türleri vardır ve süreye göre İsviçre’de çalışmak mümkündür.

İçindekiler

İsviçre İşçi Alımı

Yurt dışında çalışmak isteyenler için 2023 senesi için İsviçre işçi alımı şartlarını değerlendirmek gerekiyor.

Çalışma İzni ve Süreleri Nasıl?

İsviçre’de çalışma hayatı ülke genelindeki refah seviyesinin yüksek olması nedeniyle merak konusu olmuştur. Burada oturum türleri vardır ve süreye göre İsviçre’de çalışmak mümkündür. Örneğin L oturumunu tercih edenler kısa süreli ve geçici çalışma izni almış olur. B oturumu senelik izin anlamına geliyor. C oturum ise süresiz şekilde İsviçre’de çalışma izni demek oluyor. Bu izinler esnasında size verilen izin belgelerini kimlik sayarak yanınızda bulundurmalısınız.

isviçre işçi alımı

2023 senesinde İsviçre’nin 8500 kişi için çalışma izni vereceği biliniyor. Fakat mart ayında korona virüs nedeniyle birçok ülke sınırlarını kapattığı için ve uluslararası yeni kararlar alındığı için değişiklik olması muhtemel görünüyor. Bu nedenle salgın hastalıkların da durumunu takip ederek işçi alımlarıyla ilgili harekete geçilebilir.

Alımları nereden takip ederim?

İsviçre işçi alımı için korona virüs önlemleri bittiği zaman genel arama yaparak ve haberleri takip ederek başvurularınızı yapabilirsiniz. İnternetten yurt dışı eleman alımlarına dair arama yapabilir ve yabancı kaynakları da araştırabilirsiniz.

İsviçre’de Asgari Ücret

İsviçre’de bölgesel olarak asgari ücretler değişiyor. Yani her yerde sabit değil değişken bir asgari ücret bulunuyor. Avrupa ülkelerinde en çok asgari ücret ödeyenler listesinde yer alıyor ve 3 bin 500 Frank civarında ödeme yapılıyor. Fakat genel çalışanların aylık ödemeleri 5 bin ile 7 bin Frank arasında değişiyor. Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu ülkelerden biri olması nedeniyle çok az kişi 3 bin 500 Frank alıyor.

İsviçre’de asgari ücret tutarı yaşam standartları bakımından da ayrıca değerlendirilmesi gereken bir konu… Çünkü burada yaşam standartları da genel olarak oldukça yüksek. Gelirle paralel bir şekilde harcamalar da paralel olarak yüksek maliyetler taşıyor. Bu özellikle gayrimenkul ve temel gıda maddelerinde daha belirgin olarak görülüyor. Bunun dışında temel hak ve özgürlüklere önem verilmesi, çalışma saatlerinin bazı ülkelere göre daha az olması gibi avantajlar görülüyor. Türkiye’den İsviçre’ye gidecek ve orada çalışacak olanların aradaki para birimi farkı nedeniyle önlemli gitmeleri avantaj sağlayacaktır.

Hangi sitelerden iş daveti alabilirsiniz:

1- indeed.com (TIKLA GİT)

2-monster.com (TIKLA GİT)

3- jooble.org (TIKLA GİT)

Tüketici Mahkemesi

Amerika Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Yapabilir?

47 Yorum

  1. Diyarbakırliyim murat ben 45 yaşındayım kebab izgara tava ustasiyim agir vasita ehliyetim var pasaportum hazir bana sponsor olursanız gelmeye hazirim saygılarımla

  2. Doğalgaz boru montajcısıyım sertifika belgem de var ve kasaplık meslegimde var degerlendirirseniz sevinirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu