Yurtdışında Çalışmak

Rusya’da Çalışmak ve İş Olanakları

Dünya’nın en büyük yüz ölçümüne sahip olan ülke Rusya, aynı zamanda Dünya’daki en güçlü ekonomilere sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Bu yüzden Rusya’da çalışma oldukça mantıklı girişimlerden bir tanesi olabilmektedir. Ülkenin büyüklüğü ve iş olanakları açısından da oldukça işçi ihtiyacı olan bir ülkedir. ‘’Rusya’da çalışmak istiyorum’’ diye ekliyorsanız metnimizi okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca Rusya’da inşaatta çalışmak, Rusya’da çalışma koşulları ve Rusya’da yaşam gibi önemli konuları sizler için derleyeceğiz.

İçindekiler

Rusya’da Yaşam

Rusya’da yaşam, genel olarak pahallı olduğunu belirtebiliriz. Ülke kendine ait para dilimi olan Rus Rublesini kullanmaktadır. Ülke’nin yaşam konforları ve gelişmiş kültürel özelliklerinden kaynaklı oldukça tercih edilmektedir. Turistlik birçok noktası bulunmasına rağmen ciddi iş ihtiyacı olan bir ülkedir. Ülke’nin başkenti olan Moskova en kalabalık şehirdir. İş olanakları açısından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Ülke’nin ikinci kenti konumunda olan şehir ise St. Petersburg’dur. Bu şehir, Moskova’ya göre daha ucuz ve daha az nüfüsa sahip bir kenttir.

Rusya’nın en büyük dezavantajı Kışları oldukça sert ve soğuk geçiyor olmasıdır. Ülke, coğrafi konumu ve koşulları gereği kışın sert bir iklimle baş, başa kalmaktadır. Rusya’da yaşayan insanlar, oldukça soğukkanlıdır. Hızlı bir samimiyetin oluşması ve sıcak ilişkiler mümkün değildir. Rusya’nın belirli kentlerinde yaşam çok daha zordur. ‘Getto’ adıyla anılan kentler, temkinli davranılması gereken yerlerdir. Suç oranları oldukça yüksek bölgeler bulunmakta. Ancak Rusya’nın başkenti ve metropol kentleri yaşam açısından oldukça konforludur.

Rusya’da İş Olanakları

Rusya’da iş olanakları belirli kentlerde oldukça geniş olduğunu söyleyebiliriz. Rusya, aktif bir ekonomik hareketlilik ve üretim açısından oldukça güçlüdür. Onlarca sektör üzerinde Dünya otoritesi olmasının etkisi de bulunmaktadır. Ülke, kendi vatandaşlarını daha çok teknik konularla eğitirken, iş gücü açığını da farklı ülkelerden almaktadır. Bu yüzden Türkiye ve Dünya’dan birçok insan ülkeye çalışmaya gitmektedir. ‘’Rusya’da çalışmak isteyen kişiler için aşağıda oluşturduğumuz ‘Rusya iş olanakları ve iş ilanları’’ adlı listeden fikir edinebilirler.

 • Petrol
 • Doğalgaz
 • İnşaat
 • Metal
 • Kereste
 • Savunma
 • Elektronik
 • Geleneksel Tekstil
 • Ulaşım
 • Gıda
 • Mühendislik
 • Teknoloji

Rusya, yukarıda bahsedile meslekler üzerinden ciddi bir işçi ihtiyacı bulunmaktadır. Ayrıca ülke’de sürekli inşaat çalışmaları bulunması, inşaat işçiler için oldukça önemli fırsattır. Rusya’da inşaatta çalışmak isteyen kişiler için Türk şirketler bulunmaktadır. Bu şirketler, Rusya’da birçok yapımı üstlenmektedir. Ayrıca Türkiye’den birçok inşaat işçisini, ülkeye götürdüğünü belirtmekte fayda var. Rusya’da çalışan Türk şirketler ise şu şekildedir:

 • ENKA İnşaat
 • Cenk İnşaat
 • Kasa İnşaat
 • PALMİRA
 • BAYTUR
 • Koçtek İnşaat
 • Yeni Gün İnşaat

Bu şirketler ile kontak kurarak, iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu sayede Rusya’da şantiye’de çalışma olanağına sahip olabilirsiniz.

Rusya Çalışma Koşulları

Rusya çalışma koşulları noktasında Türkiye’den pek farklı olduğu söylenemez. Ülke’de haftalık çalışma saati 35 ila 40 saat arasında değişmektedir. Ancak çalışma koşullarınıza ve iş konumunuza göre mesai saatleriyle birlikte artması mümkündür. Hafta içi her gün çalışılırken, hafta sonu Pazar günleri tatildir. Cumartesi günleri ise yarım gün olarak kurgulanmaktadır.

Rusya çalışma vergisi; vatandaşlarına %13’lik bir kesinti sağlarken, geçici olarak ülke’de çalışan kişiler için %30’luk bir kesinti sağlamaktadır. Ancak Rusya’da 180 günü aşkın çalışmanız durumunda sizlerden de %13’lik bir vergi kesintisi olacaktır. Rusya’da asgari ücret toplamda; 12 bin 130 Ruble olarak hesaplanmıştır. Ülke’de çalışan herhangi bir işçinin alacağı ücret net olarak bu fiyatı belirlemektedir. 12 bin 30 Ruble, Türk lirasına çevrildiğinde 11.770 ₺ tekabül etmektedir. Türkiye’ye nazaran oldukça yüksek bir asgari ücret tutarı olduğu aşikardır.

 

Rusya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya’da çalışmak için vizeye ihtiyacınız bulunmaktadır. Türkiye ve Rusya arasında gerçekleştirilen anlaşmalarla birlikte iki ülkenin vize koşulları kimsi olarak değiştirilmiştir. Bu sayede Türk vatandaş Turizm ya da İş vizesi alarak ülke’de 90 gün kalabilmektedir. İş vizesi ile çalışma vizesi karıştırılmamalı. İş vizesiyle birlikte Rusya’ya giderek kendiniz için iş bulabilirsiniz. İş bulmanız durumunda işveren ile görüşerek, sizlerle çalışma talebi için davetiyeyi tarafınıza gönderecektir. Bu sayede Rusya çalışma vizesi almaya hak kazanırsınız.

Rusya’da çalışma vizesi alabilmeniz için bir diğer koşulda, Rusya’da çalışan bir Türk şirket ile olabilir. Yukarıda belirtilen ‘’Rusya’da çalışan Türk Şirketler’’ adlı listeden herhangi bir şirkete başvuru sağlayarak işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Ayrıca Türk şirketlerinin çoğunluğu çalışma vizesini üstlenerek halletmektedir.

Rusya’da Çalışmak İçin Gerekli Evraklar

Her ülkede olduğu gibi Rusya’da da çalışabilmeniz için belirli bir gereklilikleri yerine getirmeniz gerekmektedir. En temel koşullardan biriside gerekli evrakları, eksiksiz yerine getirmenizdir. Genel olarak Rusya’da çalışmak için gerekli evraklar şu şekildedir:

 • Vize başvuru formu

Başvuru formunuzu eksiksiz tamamlandığınıza dikkat edin. Eksik veya hatalı işlemler sizleri ciddi bir zaman kaybına uğratabilir.

 • Pasaport

Pasaportunuz en 6 aylık geçerliliği olması gerekmektedir. Ayrıca 2 adet boş sayfa olmalıdır.

 • Davetiye

Rusya tarafından onaylanmış belgedir.

 • Fotoğraf

2 adet biyometrik fotoğraf olması gerekir. Fotoğrafın güncel olduğuna dikkat etmenizde fayda var.

 • Sağlık Sigortası

Sağlık sigortası, herhangi bir zorunluluğu olan bir şey değildir. Ancak Rusya’da sağlık ihtiyaçlarınızın karşılanması adına yapılmaktadır. Sizlere de önermekteyiz.

 • Oturum Kartı

T.C ikamet izni, arkalı ve önlü fotokopisi olması gerekmektedir.

 

4 Yorum

 1. Merhaba,
  Bilgilerinizi sürekli güncel tuttuğunuz için sonsuz teşekkür ederim. Umarım birgün yurtdışında olurum.
  Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu