Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Yurt Dışında Dil Eğitimi Almak

Yurt Dışında Dil Eğitimi Almak

İş hayatının global bir yapı kazanmasına paralel olarak hem yabancı dile olan gereksinim artmış hem de artık ülkemizde verilen temel dil öğrenimi çok yetersiz kalmaya başlamıştır. Dilin dinamik bir yapısı olması nedeniyle ancak yaşayarak öğrenilebileceği geç de olsa geçerlilik kazanan düşünce olmuştur.

Bu nedenlerle pek çok kişi kendi kişisel gelişimine ve CV’sine katkı amacıyla yurt dışında dil eğitimi almak için çaba sarf etmekte, araştırmalar yapmaktadır. İş verenler ve akademik çalışma alanında bulunanlar için yurt dışında alınan dil eğitimi oldukça önemli bir kriter haline gelmiştir.

Dil Neden Yurt Dışında Öğrenilmeli? Avantajları Nelerdir?

İstenilen dilin yurtdışında kendi ülkesinde öğrenilmesi pek çok avantaja sahiptir. Bahsedilen bu avantajlar dil neden yurtdışında öğrenilmeli sorusunun da cevabıdır. Avantajların en başında dil konuşulduğu yani kullanıldığı ülkede öğrenildiğinde daha doğru şekilde öğrenilmekte ve pratik yapma şansı yakalanmaktadır. Çünkü öğrendiğiniz yabancı dil sadece öğrenilmesi gereken bir ders değil, yaşarken kullanmak zorunda olduğunuz dinamik bir yapıdır. Evde, okulda, markette, toplu taşıma araçlarında her yerde bu dil insanlarla iletişim kurmak için gerekli olacaktır.

Yurt dışında dil eğitimi almak aynı zamanda insana farklı bakış açıları katmaktadır. Bunun nedeni ise yaşadığınız ülkede farklı kültürden insanlarla haşır neşir olmanızdır.  Öte yandan, yurt dışında eğitim için bulunmuş olmanız, özgüvenli olmanızı, insanlarla iletişim becerilerinizin güçlü olmasını, farklı bir ülkede sorunlarla etkili şekilde mücadele yeteneğinizin olduğunu göstermektedir. Bu nedenle işverenler açısından pozitif kabul edilmenizi sağlamaktadır. Bu kadar avantajının yanında bilinen en önemli dezavantajı ise dil eğitimi sürecinin belirli bir mali yükünün olmasıdır.

Yurt Dışında Dil Eğitimi Almak İçin İdeal Süre Ne Olmalı?

Dil öğrenmenin en etkili yolunun, konuşulduğu ülkede bir dil okuluna gitmek olduğu artık herkesçe kabul edilmektedir. Ancak bu eğitimin süresi pek çok kişi tarafından özellikle de yurt dışında dil eğitimi almak isteyenler tarafından en çok merak edilen konudur.

Aslında gerekli olan eğitim süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Her kişinin öğrenme hızı, dil öğrenme isteği aynı olmamakla birlikte öğrenmek istediği dili bilme oranı da faklıdır. Bu nedenle yurt dışı dil eğitimi konusunda iyi bir danışmanlık hizmeti almak şarttır.

Eğitim süresini belirleyen en önemli konulardan bir tanesi de öğrencinin bütçesidir. Çoğu kişi bütçeleri kısıtlı olması nedeniyle temel İngilizce düzeyini geçtikten sonra konuşma ve öğrenme pratiği yapmak için yurt dışına gitmekte ve hızlandırılmış program veren okulları tercih etmektedir.

İngilizceyi ortalama olarak konuşabilmek ve yazabilmek için gerekli süre sıfırdan başlanması durumunda ortalama 6 ay olarak bildirilmektedir. Bu nedenle yurt dışındaki dil okulları bu süreyi dikkate almaktadır.

Yurt Dışında Dil Eğitimi Almak İçin En İdeal 5 Ülke

Yurt dışında dil eğitimi almak isteyenlerin en çok tercih ettikleri dil İngilizce’dir. Bu nedenle en iyi dil okulları da yine İngilizce eğitimi etrafında toplanmıştır. Bunun dışında kalan dillerde her dilin konuşulduğu ülke en iyi eğitim kurumuna da sahiptir. Örneğin Almanca öğrenmek için en iyi ülke Almanya’dır.

İngilizce için en iyi ülkeler sıralaması ise aşağıdaki şekildedir.
  1. İngiltere: İngilizce öğrenmek için şüphesiz ilk akla gelen en iyi ülke İngiltere’dir. Ana dili İngilizce olan bir ülkede dil öğrenmek oldukça avantajlıdır. Bunun yanında aile yanı konaklama imkanı çok fazla olduğu için dili daha çabuk öğrenme imkanı yakalanabilmektedir. Tek dezavantajı, yaşam standartlarının yüksek olması nedeniyle yaşamın pahalı olmasıdır.
  2. ABD: Eğitim olanakları en iyi ülkelerin başında ABD gelmektedir. Eğitim sistemlerinin iyi olmasının dışında öğrenciyi yakından takip edecek ve öğrenme süreçlerini hızlandıracak olanakları da bulunmaktadır. Ayrıca konuşulan ana dilin İngilizce olması, kültür ve sosyal yaşamın iyi olması en önemli avantajları, yaşamın pahalı olması dezavantajıdır.
  3. Kanada: Uygun fiyatlara yurt dışı dil eğitimi almak isteyenler için harika bir ülkedir. Hem eğitim giderleri, hem de yaşam koşulları düşünüldüğünde oldukça ucuz bir ülkedir. Üstelik Kanada’da ikinci bir dil olarak Fransızca öğrenme imkânlarınız da oldukça yüksektir.
  4. Malta: İngilizce dil eğitimi konusunda Malta’nın yıldızının parlaması çok yeni olmakla birlikte bunu gelişmiş eğitim sistemine borçludur. Eğer uygun fiyatlı ancak üst düzey bir eğitim istiyorsanız eğlenceli ülke tam size göre.
  5. İrlanda: Bu ülkede yine uygun fiyatlı ancak güvenli ve huzurlu bir okulda eğitim almak isteyenler için uygundur. Başkent Dublin sadece kaliteli eğitim olanakları değil, öğrenciler için kısmi süreli çalışma imkânı da sunduğundan Türk öğrenciler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Yurt dışı dil okullarına başvurmadan önce eğitim olanakları, bütçeye uygunluk ve o ülkede yaşam olanakları araştırılmalıdır. Bu konuda danışmanlık yapılan kişi ve kurumlardan destek alınmalıdır. Danışman kurumlar dil okullarına öğrenci de kayıt ettiklerinden sizin için en uygun eğitim kurumunu tavsiye edeceklerdir.

Yurt dışında dil eğitimi almak ve yurt dışında yüksek öğrenim kurumlarına başvurmak için gerekli tüm şartlar ve bilgiler için bize, aşağıdaki yorum bölümünden ulaşabilir ve sorularınızı sorabilirsiniz.

Yurt dışı eğitimi ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

Kanada Dil Okulları – Kanada’da Dil Okulu Okumak

Malta’da Dil Okulu Okumak, Yaşam Ve Eğitim Masrafları

İngiltere’de Dil Eğitimi Almak

Geleceğin En Önemli Yabancı Dilleri – Hangi Diller Mutlaka Öğrenilmeli

Kanada’da Üniversite Okumak Yüksek Lisans Yapmak

Ingiltere’de Yaşam – Yemek – Ulaşım – Ev Kiraları


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.