Çalışma Hayatıİş Fikirleri

Amazon’da Nasıl Satış Yapılır? Tüm Detaylar

Amazon’da satış nasıl yapılır? Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon üzerinde satış yapmak için gerekli detayları yazımızda bulabilirsiniz.

İçindekiler

Amazon’da Nasıl Satış Yapılır? Amazon’da satış yapmanın Ayrıntıları

Amazon’da nasıl satış yapılır? Dünya’nın en büyük alışveriş sitelerinin başında olan Amazon’da satış yapmanın püf noktalarını anlatık. Amazon, dünyanın dört bir tarafından hizmet veren alış sitelerinden biridir. Amazon’da satış yaparak sizde bu büyük platformda yerinizi alabilirsiniz.

Amazon’da satış nasıl yapılır? Dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan Amazon üzerinde satış yapmak için gerekli detayları yazımızda bulabilirsiniz. Amazon, ABD merkezli şirketlerden bir tanesidir. Amazon içerisinde farklı kategoriler üzerinden ürün satışı gerçekleştirilir. E-ticaret siteleri arasında birinci sırada bulunan Amazon çok büyük bir pazara sahiptir. Amazon’da satış yapmak son derece kolaydır. Komisyon oranları da düşüktür. Yapılan araştırmalara göre kullanıcıların büyük bir bölümü Amazon’u tercih etmektedir.

Amazon’da Satış Nasıl Yapılır?

Amazon’da satış yapmak için ilk olarak hesap açmanız gerekir. Üyelik sonrasında sizlere iki adet seçenek sunulur. Bu seçenekler profesyonel ve bireysel hesaplardır. Profesyonel hesapta aylık 99 TL sabit ücret ödenir. Özellikle ürün çeşitliliğiniz fazlaysa bu hesabı kullanabilirsiniz. Profesyonel hesapta bir çok ayrıcalık bulunur. Bireysel hesapta ise herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Bu hesapta satış başına komisyon ödersiniz.

Amazon'da nasıl satış yapılır

Amazon’da Neler Satılabilir?

Amazon’da alt tarafta yer alan kategoriler arasından satış yapabilirsiniz.

 • Fotoğraf Makinesi,
 • Kişisel Bakım Aletleri,
 • Ev Gereçleri ve Dekorasyon,
 • Ev ve Mutfak Ürünleri,
 • Oyuncak ve Oyunlar,
 • Cep Telefonları,
 • Bilgisayar,
 • Elektronik Ürünler,
 • Elektronik Aksesuarlar,
 • Kitap,
 • Bebek Ürünleri,
 • Ofis Malzemeleri,
 • Spor Malzemeleri

Site üzerinden Seller Central aracılığı ile ürünleriniz hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz

Ürün Listeleme

 • Ürünlerin doğru kategorilerde listelenmesi müşteri deneyimi açısından son derece önemlidir.
 • Ürünlerinizin açıklanan standartlara uygun olmalıdır.
 • Zamanında teslimat yapmanız gerekir.
 • Ürün detay sayfasında, ürünün her özelliğini açıklamalısınız.
 • Kargo ücretlerinizi ve promosyonlarını Seller Central’da oluşturabilirsiniz.

Amazon’da Satış Yapmak İçin Gerekli Evraklar

Amazon’da satıcı hesabı oluşturmak için alt tarafta yer alan koşulları sağlamanız gerekir.

Kredi Kartı Bilgileri

Satıcının hesap bakiyesi yeterli olmazsa, Amazon, satış ücretlerinin tahsil etmek için kredi kartını kullanacaktır.

Telefon Numarası

Satıcı ve alıcı arasındaki iletişimin sağlıklı bir şekilde sağlanması için ülke koduyla beraber bir telefon numarası girmeniz gerekir.

Firma Kayıt Bilgileri

Firmanız ile kayıt olacaksınız mutlaka işletme türünü seçmelisiniz. Şirket bilgilerini girerken şirket sicil numarası, Mersis No ve şirket vergi numarası bilgilerini doldurmalısınız. Ayrıca şirketin adres bilgileri de girilmelidir.

Birincil İrtibat Kişi Bilgileri

Hesap sahibinin kendisi ya da satış konusunda yetkilendirilen kişilerin kimlik bilgileri gerekir. Ayrıca iletişim bilgilerinin de eksiksiz olarak doldurulması önemlidir.

Banka Hesap Bilgileri

Satışlardan elde edilen gelirin yatırılması için banka hesabı gerekir. Banka hesabınızı mutlaka Amazon ile paylaşmalısınız.

Vergi Ödemesi Yapılıyor Mu?

Amazon sitesinden satış yaparsanız kanun gereği vergi ödeme yükümlülüğünüz bulunur. Amazon’a kayıt olmak için şirketinizin olması gerekir. Amazon sitesi üzerinden yapılan satışlar da vergilenecektir. Vergiler için için e-fatura ya da e-arşiv düzenlenmesi gerekir. Mükellef kişinin sağladığı hizmetlerden finansal süreçlere kadar kontrol sizde olur. Vergi ve mali konulara ilişkin yürütülmesi gereken tüm idari süreçlerinizi de takip edebilirsiniz. Amazon’da satış yaparak sizde yeni bir gelir kapısı elde edebilirsiniz. Amazon üzerinden tüm dünyaya satış gerçekleştirebilirsiniz. Global alışveriş sitesi olması nedeniyle Amazon en büyük satış ağlarından birine sahiptir.

Bu yazıda Amazon’da nasıl satış yapılır ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. Konu ile ilgili sitemizde bilgi verici içerikler bulabilirsiniz.

Yurtdışından Ne Kadar Para Getirebilirim?

Forum Portalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu