Yurtdışında ÇalışmakAmerikaÜlkeler

Amerika Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Yapabilir?

Amerika Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır Sorusunu Detaylıca Yanıtladık

İçindekiler

Amerika Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABD Göçmen Bürosu, ülkenin nüfusunda olan kültür çeşitliliğini artırmak amacı ile her sene dünyanın birçok ülkesinden göçmen vatandaşı kabul etmektedir.

Amerika’da Göçmen Başvurusu, Amerika’da Yaşamak

Amerika’da yaşamak bazı insanların hayalidir. Amerika’da yaşamak orada yapılacak olan harcamalar dolar üzerinden değerlendirileceği için gittiğiniz zaman kısa bir süre içerisinde herhangi bir işe girmeniz gerekecektir. Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmak isteyen insanlar çalışma vizesine sahip olması gerekmektedir.

Amerika’da, e-ticaret online üzerinden alışveriş yapanların çok kullandığı bir platformdur. Amerika’da yaşayan insanlar, ülke çok büyük olduğu için markete bile gitseler yol çok uzun sürebiliyor bundan dolayı internetten sipariş vermek onların daha kolayına gelmektedir.

 • E-ticaret sitesi kurabilmek için şirket sahibi olması gerekmemektedir. PayPal hesabı ile e-ticaret sitesi açabilir, online bir şekilde satış yapılabilir ve para kazanabilir.
 • Amerika’da çim biçmek, pizza dağıtmak, oto yıkama, uber sürücülük işleri kısa zamanda iyi para kazandırmaktadır.

Green Card ve Amerika Göçmenlik Başvurusu

Green Card, Amerika göçmenlik başvurusu denilince ilk akla gelen karttır. Greed card sahibiyseniz Amerika vatandaşı olma yolunda çok az kalmış demektir. Bu kart sayesinde ülkede seçme ve seçilme hariç bütün haklar konusunda sahip olunabiliyor. Amerika göçmenlik başvurusu nasıl yapılır? Amerika’da green card alınabilecek yollar nelerdir?

 • İstihdam yolu ile green card
 • Amerika nişanlılık vizesi
 • Akraba yolu ile greed card
 • Çekiliş yolu ile green card

İstihdam Yolu ile Green Card

Amerika Birleşik Devletleri’nde belirli bir zaman çalışan kişilere veya belirli kurallar kapsamında yatırım yapmış olan kişilere yeşil kart alma hakkı verilir.

Amerika Nişanlılık Vizesi

Bu vize, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı ile evlenecek olan kişilerin alacağı ilk vizedir. Nişanlılık vizesinin alınması durumunda, konsolosluk Amerika’da doksan gün içerisinde evlenilmesini zorunlu tutmaktadır. Nişanlılık vizesinin alınabilmesi için belirli şartlar olmaktadır.

Akraba Yolu ile Greed Card Alımı

Amerika göçmen başvurusu Amerika vatandaşı olan birisi yanına akrabalarını da getirme gibi bir hakka sahiptir ancak bu hak akrabalığın derecesine göre değişmektedir. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, senelik verilecek olan green card limitini belirlemektedir. Akraba yolu ile yeşil kart almayı düşünenler için sınırsız ya da sınırlı olarak iki tane kategori bulunmaktadır. Sınırsız olan kartlar bu hükümetin belirlemiş olduğu limite dahil olmamaktadır ancak diğerleri belirlenmiş olan limite göre senelerce bekleme olasılığı vardır.

Amerika göçmenlik başvurusu kimler yapabilir?

Göçmenlik başvurusunda sınırsız olanlar şunlardır;

 • ABD vatandaşının eşi
 • ABD vatandaşı tarafından yurtdışına kabul edilen yetim
 • En az 21 yaşında olan bir ABD Vatandaşının ebeveyni
 • ABD vatandaşının 21 yaşındaki evlenmemiş çocuğu
 • ABD vatandaşı tarafından ABD’de kabul edilecek olan yetim

Sınırlı olanlar;

 • ABD vatandaşlarının evlenmemiş oğulları ve kızları ve varsa onların küçük çocukları (23400)
 • ABD vatandaşlarının evli oğulları ve kızları, eşleri ve küçük çocukları. (23400)
 • LPR’lerin eşleri, küçük çocukları ve evlenmemiş oğulları ve kızları (21 yaş ve üstü). Bu kategori için mevcut olan vizelerin en az yüzde yetmiş yedisi eşlere ve çocuklara gidecek; kalanlar evlenmemiş oğullara ve kızlara tahsis edilir. (114200)
 • ABD vatandaşlarının en az 21 yaşında olması koşuluyla ABD vatandaşlarının erkek ve kız kardeşleri ile eşleri ve küçük çocukları. (65000)

Çekiliş Yolu ile Green Card Alımı

ABD, her sene iki senelik meslek deneyimi olan lise ya da lise denginde eğitim görmüş olan ki bu şart on iki senelik resmi ilk, lise ve orta eğitiminin tamamlanmış olmasını gerektirmektedir. Ya da son beş sene içerisinde belli bir eğitim, uzmanlık, tecrübe gerektiren bir işte en az iki senelik bir iş deneyimi bulunan kişilerin Amerika’ya kalıcı olarak gitmesi için çekiliş düzenlenmektedir. Amerika göçmenlik başvurusu 2020

Green Cart Başvuru ve Kazanmak İçin Şartlar

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • İngilizce bilmek şart değil.
 • Evli kişiler aynı anda başvurabilir. Böylece kazanma şansı artar.
 • En az lise mezunu ya da dengi bir okul bitirmiş olmak. Bu kriter karşılanamıyorsa son5 yıl içerisinde uzmanlık ya da eğitim gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmak.
 • Başvurular yalnızca internet üzerinden yapılabilir.

  Herkese bol şanş.

16 Yorum

 1. Gerçekten böyle birşey varsa gitmek isterim çelik işinde calisiyorum aktif devam etmekteyim meslek lisesi mezunuyum

 2. Ben ev hanımı yım .temizlik işi çocuk bakıcılık varsa bana ulaşın .ama eşimde yanımda gelecek şartıyla

 3. 12 yıllık meden tecrübem var kömür üzerine bu mesleğimi Amerika’daki yapamak isterim ve aileme güzel bir gelecek bırakabilmek için yer altı ustasıyım ağaç Demir üzerine her türünü gördüm yer altın da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu