Yurtdışında Çalışmak

Dubai Çalışma İzni Nasıl Alınır? Vize Ücretleri ve Başvuru

Dubai Çalışma İzni Nasıl Alınır? Vize ücretleri ne kadar?

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) içinde ayrı bir dünya olan Dubai’de oldukça geniş iş imkanları mevcut. Tercihini bu şehirden yana kullanacakların aklında ise Dubai çalışma izni nasıl alınır sorusu var. Dubai’de çalışmak aslında Dubai’de yaşamak anlamına gelmektedir. Bu yüzden çalışma izni kadar, oturma iznide gerekebilir. Makalemizin detaylarında bu hususa değineceğiniz.

İçindekiler

Dubai’de Çalışma İzni Nasıl Alınır? Öncelikli Koşullar

Öncelikle Dubai bir ülke değil, bir şehirdir. Bunun için izin Birleşik Arap Emirliklerinden alınır. Aşağıda alt başlıklar halinde vermiş olduğum detayları çok iyi araştırmalsınız. Keza bunlar çalışma vizesi almanız için hayati konulardır.  Elçiliklerden veya konsolosluklardan bir ülkeye giriş veya çalışmak için izin almak için mutlaka belli şartları taşıyor olmalısınız.

Dubai’de çalışma izni almanın en büyük püf noktası öncelikle çalışacağınız şirketin size sponsor olması şartı aranmasıdır. Yani ben önce bir çalışma vizesi alayım, sonra nasılsa iş bulurum kafasında olmamalısınız. Böyle bir durumda kesinlikle çalışma vizesi alma gibi bir durumunuz olamaz.

Eğer Duabi’de çalışacak bir iş yeri edinmediyseniz ve hangi sektörde de çalışacağınıza karar veremediyseniz, rahat istihdam edilebileceğiniz iş kollarını ve başvurma şekilleri hakkında detaylı bilgiler verdiğim içeriğimi inceleyebilirsiniz : ⇒ Dubai İş İmkanları-En Çok Tercih Edilen 10 Meslek

Çalışma Vizesi Öncesi Turistik Vize

Resmi bir kuruluştan alınan izin ve sponsorluk ile ancak çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Çalışma vizesi öncesinde 90 gün süreli bir turistik vizeniz olmalı. Bu süreçte seyahat süresi içinde de bulduğunuz şirketin sponsorluğu ile başvuru yapabilirsiniz. Ancak turistik vize sınırları içinde bir yerde çalışmanız kesinlikle yasaktır.

Çalışma Vizesi İçin Dil Bilmek

Dubai’de çalışma izni almak için temel seviyede ingilizce bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Dil bilmemeniz halinde zaten Türk firmaları haricinde farklı firmalarda çalışmanız mümkün olmayacaktır. Temel seviyede ingilizce bilmek çalışma vizesi almak için en önemli koşullar arasında yer almaktadır.

Dubai Çalışma İzni Gerekli Belgeler

Gerek turistik anlamda gerekse çalışma izni almak için aşağıdaki belgeleri mutlaka bulundurmanız gerekmektedir.

90 günlük tek girişli vize

Geçerliliği olan pasaport

Kimlik fotokopisi

Biometrik fotoğraf

Dubai’de Vize Ücretleri Ne Kadar?

Dubai’de çalışmak için öncelikle 90 günlük turistik vizeniz gerekli olduğunu yukarıda belirtmiştim. 2021 yılı itibariyle 90 günlük tek grişli bir vize ücreti 235 dolardır. Diğer vize ücretleri çeşitlilik göstermektedir. Ancak makalenin amacının dışına çıkmaması adına sadece gerekli olan ücretten bahsetmek yeterlidir.

48 saatlik, 30 günlük veya daha farklı alternatifler için vize ücretleri hakında bilgi sahibi olmak için kaynak : https://www.dubaikonsoloslugu.com/dubai-vize-ucreti-

Vize Ücreti Ödeyenler Şu Hususlara Mutlaka Dikkat Etmeli

  • Vizeniz iptal edildiği durumda,  başvurusunda alınan bedel size iade edilmeyecektir. Evrakların eksiksiz doldurulması, tekraren masraf edilmemesi için çok önemlidir.
  • Çocuklarınız dahil olmak üzere herkes için tek tek vize alma zorunluluğu vardır. Yeni doğmuş çocuğunuz için bile olsa vize başvurusunda bulunmak zorundasınız.
  • Vize almanın ön koşulu ücretin ödenmesidir. Önce başvuru, sonrasında ücret ödeme durumu söz konusu değildir. Peşin vize ücreti uygulaması yapılmaktadır.
  •  Kredi kartı, eft ve havale yöntemleri ile vize ücretlerini ödeyebilirsiniz.

Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Ankara Dubai Büyükelçiliği vize almanız için Türkiye’de başvurmanız gereken yerdir. Resmi iş günlerinde saat 09:00-16:00 saatleri arasında başvuru formu ile gelerek işlemlerinizi yapabilirsiniz.  Ayrıca e-vize üzerinden de başvurular da alınmaktadır.

E-vize üzerinden ize almak isteyenler detaylı bilgi için Dubai Ankara Büyükelçilik iletişim Bilgileri :

Telefon: +90 312 490 14 14 / +90 312 490 14 68

Dubai Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belirtilen yere başvuru yapıldığı takdirde çalışma vize süresi 3 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Dubai Çalışma vizesi hakkında aşağıdaki youtube videosunu da inceleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu