Yurtdışında Çalışmak

Dubai İş İmkanları-En Çok Tercih Edilen 10 Meslek

Dubai İş İmkanları, Dubai'de en çok aranan meslekler ve maaşları ne kadar? İşçi Alımı Yapan Firmalar

Dubai iş imkanları oldukça geniş olmakla birlikte yurt sınırları dışında çalışmak isteyenleri için bir iyi tercih olabilir.  Tabi bunun için Dubai’de en çok aranan meslekler neler, para kazanmak adına aldığınız eğitim ile alakalı çalışabileceğiniz bir alan bu arap ülkesinde mevcut mu araştırmalısınız.

Dubai iş ilanları bakımından aslında diğer ülkelere göre daha sıkıntılı bir ülkedir diyebiliriz. Bunun nedeni ise yüksek maaşlardan ötürü çok fazla talep olmasıdır. Peki Dubai iş ilanları 2021 senesinde hangi meslekleri içeriyor? Hangi meslek dalları Dubai’de rahat iş bulabilir?

İçindekiler

Dubai’de En Çok Aranan Meslekler ve İş İlanları

Dubai’de çalışmak için öncelikle mevcut yeteneklerinizi ve eğitiminizi gözden geçirmelisiniz. Bilindiği üzere Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin en gelişmiş ve dünyaca lüks özellikleri ile tanınan bu arap şehrinde mimariden sanata ve işçiliğe kadar bir çok iş kolu mevcut. Makalemiin devamında belirtmiş olduğumuz mesleklerden birine sahip iseniz yararlanacağınız uygun şartlara göre istihdam olabilirsiniz.

1-Yazılım Geliştiricileri

Dünyadaki her şeyin dijitalleşmesi ile yazılım büyük bir önem kazandı diyebiliriz. Dijital dünyanın öneminin artması da bu sektörde çalışan insanlara ihtiyaç duyulmasını arttırıyor. Bilgisayar programcılığı ve yazılım geliştiriciliği gibi meslekler Dubai iş ilanları siteleri gibi platformlarda sıkça bahsedilen mesleklerdendir. Aynı zamanda dolgun maaşı olan bu meslekler, bir süre daha aranan meslek grupları arasında yerini alacak.

 

Dubai’de Yazılım Geliştiricileri Ne Kadar Kazanır ?

Dubai’de bir yazılım geliştircisi aylık ortalama olarak 8000 ile 15.000 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi  kazanabilir.

2-Muhasebeci

Muhasebecilik şaşırtıcı bir iş kolu olabilir. Ancak Dubai lüks yaşamın olduğu bir şehirdir. İnşaattan, sanattan, ticaretten tutunda turizme , Avm, mağaza, dükkan ve şirketlerden oluşan geniş çalışma alanlarının bulunduğu bu arap şehrinde muhasebecilik en aranan meslek kolları arasında yer olmaktadır. Yürüyerek Para Kazanma

Dubai’de Muhasebiciler Ne Kadar Kazanır?

Dubai’de bu işi yaparak ayda ortama olarak 13.000 Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemidir. Fakat başlangıçta bu mebla daha az olacaktır.

3-Mühendislik

 

Dubai aslında başlangıçta gücünü petrolden almaktadır. Bu nedenle kimya veya petrol mühendisliği konusunda çok fazla işçi alımı gerçekleşmektedir. Bunun dışında daha pek çok mühendislik alanında iş ilanı bulunmaktadır.

Petrol ve Kimya  Mühendisliği dışında inşaat mühendisliği de oldukça revaçta olan bir mühendislik koludur.  Mühendislik ilanlarına göz atmak istiyorsanız Dubai iş ilanları Linkedin platformuna bakmanızda fayda olacaktır.

Dubai’de Mühendisler Ne Kadar Kazanıyor?

Daldan dala değişiklik göstermekle birlikte 8.000 dirhem ile 15.000 dirhem gibi bir maaş almaktadırlar.

4-Turizm ve Seyahat

Daha önce Katar Aşçı İlanları ve Türk Yemek Şirketleri hakkında oldukça detaylı bir makale sunmuştuk. Dubai’de Katar ile benzerlikler gösterdiği için bu makalemizden faydalanabilirsiniz.

Bilindiği üzere dünyada sayılı yedi yıldızlı otelleri arasında yer alan Burj Al Arab Jumeirah bu şehirde bulunmaktadır.  Dünya üzerinde sadece sekiz yedi yıldızlı otel bulunması ve bunlardan birinin bu şehirde yer alması bile turizm konusuna ne kadar hassasiyet gösterildiğinin bir göstergesidir.

Dubai bir rehber, aşçı ya da restoran işletmecileri için mükemmel bir bölgedir. Sene içerisinde çok fazla turist aldığı için bu tür mesleklere de ihtiyaç duyulmaktadır. Otelcilik ve gezi rehberliği alanında çalışan pek çok insan mevcuttur. Dubai iş ilanları garson ihtiyacı bakımından sürekli olarak istihdama açıktır. Otellerde ihtiyaç duyulan mesleklerden bir diğeri ise aşçılık ve şefliktir. Her sene çok sayıda

Dubai’de Turizm Alanına Alınabilecek Maaşlar

Dubai iş ilanları aşçı ve şef alımları yapmaktadır. Bu mesleklerin aylık maaşları da değişkenlik gösterebilir. Restoran müdürleri ortalama 7.000 AED maaş alırken, otel garsonları 5.000 AED maaş almaktadır.

5-Hemşirelik

İlginç bir meslek alternatifi gibi görünebilir ancak büyük bir turizm şehri  ve zengin kesimin burada bulunması nedeni ile üst düzey sağlık hizmetlerinin bulunduğunu görmekteyiz. Devlete bağlı hastanelerden hariç olarak özel hastaneler için sağlık çalışanlarına sürekli olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Aynı zamanda farklı ülkelerden gelen turistlerin yoğunluğu neden ile arapça harici dil bilen kişilere sürekli olarak ihtiyaç duyulmaktadır.

6-İnşaat İşçisi

İnşaat İşçisi Olarak Yurt Dışında Çalışmak yanında pek çok zorluklar yaşatan bir durumdur. Ancak gelirleri genel itibari ile dolar üzerinden olması nedeni ile inşaat içisi olarak yurt sınırları dışına göç etmek isteyenleri çin doğru bir alternatif olabilir. Sürekli yapılaşmanın devam etmesi nedeni ile işsizlik durumunun söz konusu olmayacağı da aşikardır.

Bilindiği üzere Burç Halife gibi dünyanın en büyük gökdeleline sahip şehir, özellikle çağdaş islami tasarımlarını da ön plana çıkarmakta ve bunun için sürekli olarak inşaat projeleri paylaşmaktadır. Ayrıca bu lüks şehre bağlı Jumeira bölgesindeki palmiye adasını (yapay ada) da incelemenizi tavsiyede ederim. Keza bu inşaat mimari ve peyzaj tasarımda hedeflerin diğer ülkelere nazaran ne kadar ileri seviyede olduğu aşikar. Bu durum her zaman inşaat işçisi bakımından ihtiyaç duyulacağı anlamına gelmektedir.

 Dubai’de İnşaat İşçisi Ne Kadar Kazanır?

Dubai’de bir inşaat işçisi yeni başladığında 1500 dolar civarında maaş alırken, ustalaşmış bir inşaat işçisi 5500 dolara kadar maaş alabilmektedir.

7-Güvenlik Görevlisi

Turizmin ve zenginliğin üst düzey olduğu bölgelerde güvenlik çok önemlidir. Dubai’de güvenlik hizmetlerine en fazla önem veren şehirler arasında yer olmaktadır. Bu nedenle avmlerden, iş merkezlerine, otellere kadar pek çok yerde güvenlik görevlisi istihdam edilmektedir.

Duabi’de Güvenlik Görevlisi Ne Kadar Kazanır? 

Güvenlik Görevlileri genel olarak 1500 dolar maaş almakla tecrübelerine ve bulunduğu yere göre maaşlarında artış olmaktadır.

8-Garson

Lüks mekanların çokluğu, son yıllarda özellikle türk mutfaklarının da Dubai’de ve diğer arap ülkelerinde varlığını artırması nedeni ile garson, komi ve her türlü lokanta veya kafe personeline ihtiyaç duyulmaktadır.

Garsonlar Ne Kadar Kazanır?

Diğer iş kollarına nazaran daha düşük kazanç oranına sahip olan garsonlar ortalama 1000 dolar civarında maaş almaktadırlar.

9-Marangoz

Genellikle peyzaj tasarım alanlarında etkin olan marangozlar için istihdam yoğun olarak sağlanmaktadır. Pandemi nedeni ile etkilenen turizmin marangozları çok fazla etkilediğini söylemeyiz.

Dubai’de Marangozlar Ne Kadar Kazanır? 

Mesleki maharet gerektiren bu iş kolunda çalışanlar aylık olarak 1500 dolara kadar maaş alabilmektedirler. Ancak bu tutar yapılan işin niteliği ve marangozun mesleki becerisine göre değişiklik gösterebilmektedir.

10-Satış Elemanı

Ticaretin yoğun olarak yapılması nedeni ile Avmlerden ve ticaret merkezlerinde satış elemanlarına sıklıkla ihtiyaç duyulmaktarır. Bununla birlikte arapça ve ingilizce başta olmak üzere ciddi bir dil bilgisi istemektedir.

Satış Elemanı Ne Kadar Para Kazanır? 

Dubai’de satış elemanları ortalama olarak garson ile aynı maaş almaktadır. 1000 dolardan başlayan maaş oranlarına sahiptir.

Dubai’de Maaşlar

Dubai’de çeşitli iş kollarında çalışanlar genel olarak dolar üzerinden maaş almaktadır. Dolar kurunun 8 TL nin üzerinde olması nedeni ile ülkemize göre TL cinsinden kazanç bir hayli yüksek görünmektedir. Ancak gelirler dolar bazında olsa da Dubai’de yaşam şartlarını iyi bilmek ve buna ayak uydurabilmek gerekir.

Genel bazda bakıldığında Dubai’de yurt dışında istihdam edilecek bir işçinin minimum olarak 1000 dolar civarında iş başı yapması söz konusudur. Kişinin eğitimine ve tecrübesine göre bu 15 bin dolar üzerine çıkabilmektedir. Ancak bir kuruma iş başvurusu yapacağınız zaman maaş konusunu öncelikle konuşmalı, firmanın size sağlayacağı şartlardan emin olmalısınız. Dubai pahalı bir şehir olması nedeni ile kazancınızı doğru harcama adına bu çok önemlidir.

Dubai Çalışma İzni Nasıl Alınır? 

Genellikle her ülkede olduğu gibi BAE de çalışmak isteyenlerin de mutlaka bir çalışma izni olmak zorunda. Pasapot, vize ve kimlik bilgileri gibi gerekli evrakların yanında mutlaka çalışmak içinde gerekli şartlara uymanız gerekmektedir. Bu konuda daha öncesinde yazmış olduğumuz Dubai Çalışma İzni Nasıl Alınır? konulu makalemizi incelemenizi tavsiye ederim.

Yurt dışında çalışmak isteyenler Dubai iş olanarları hakkında yeterli bilgiye sahip olursa bir tercih haline gelebilir. Ancak, yaşam şartlarını da mutlaka dikkate almak zorundasınız. Keza geliri olduğu kadar kira, yemek, ulaşım, sağlık giderleri yüksek olduğundan kazandığınız paranın hızlı tükenmesi edinmek istediğiniz kariyer açısından sizin için bir dez avantaja dönüşebilir.

 

Dubai’de İşçi Alımı Yapan Firmalar

 
Dubai’de işçi alımı yapan firmaları araştırırken şunu kesinlikle baştan tavsiye edeyim.
 

⇒Püf Nokta : Yukarıda belirtmiş olduğum meslekler hakkında bu şehirde hangi şirketler var. Örneğin Dubai otelleri, Dubai restoranları gibi bir aratma yapın. Karşınıza çıkan otel, lokanta, avm, ticaret merkezleri hakkında detaylı bilgileri araştırın ve bunlarla birebir kontak kurarak işçi alımı yapmak isteyip istemedikleri hakkında bilgi sahibi olun. Hazırladığınız CV’yi bu firmalara göndererek, olumlu dönüş yapıldığı takdirde seyahat yolu ile başvuru işlemlerinizi yapın.

Yukarıdaki verdiğim püf nokta haricinde özellikle dil bilmeyenler için yurt dışında faaliyet gösteren Türk firmaları arasında Dubai’de hizmet verenleri bulur ve başvurularınızı yaparsanız, dil bilmeseniz dahi zamanla çalışarak dil öğrenebilir ve başlangıçta ikinci bir dil bilmeksizin başvuru yapabilirsiniz. Tabi bu durumu başvuracağınız firma tarafından kabul edilmesi lazım.

Ayrıca dünyaca ünlü güvenilir işçi alım sitelerinden de ilanları inceleyebilirsiniz. Örnek başvuru yapabileceğiniz web siteleri ;

  • https://ae.indeed.com/jobs-in-uae
  • https://www.gulftalent.com/uae/jobs
  • https://dubaicareers.ae/en/Pages/default.aspx

Uyarı : Yurt dışında çalışmak için sizden ücret isteyerek sizi istihdam edeceğini söyleyen ve güvenilir, kurumsal bir yapıda yer almayan kişilerin sözlerine itibar etmemeli ve başvurularınızı mutlaka resmi ve meşru kanallar aracılığı ile yapmalısınız. Aksi halde bu durum dolandırılma riskinizi maksimum düzeye çıkarmaktadır.

Dubai iş imkanları, yaşam koşulları ile alakalı faydalı bulduğum youtube içeriğini de incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca video altında farklı ülkelerde çalışmak isteyenler ile de alakalı içeriklerimde mevcut. Bunları da inceleyerek farklı ülke alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

Yurtışında Çalışmak İsteyenler İçin Farklı Ülke Alternatifleri 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu