Kariyer

En Yüksek Maaşlı Meslekler Hangileridir? Maaşlar Ne Kadar?

En yüksek maaşlı meslekler nelerdir? Sorusunu merak ediyorsan, metnimizi okuyabilirsiniz. Türkiye ve Dünya en çok para kazandıran meslekler hakkında kısa bir listeleme yaptık. Günümüz dünyası her alanda gelişmesi ve alternatif seçenekleri oluşturması; yeni, yeni iş gruplarını da doğurmuştur. Ancak yeni doğan meslekler, kazandırdıkları parayla dudak uçuklatıyor. Genel olarak en yüksek işlere baktığımızda tek ortak yönleri ‘uzman’ olmalarıdır. Yani herhangi bir alanda uzman olmak, şüphesiz yüksek maaş getirecektir. 2021 En çok kazandıran meslekler genel olarak şu şekildedir:

 • İçindekiler

  Yazılım Geliştirme Uzmanları

Yazılım geliştirme uzmanları, Dünyanın her yerinde oldukça prestijli ve kârlı meslek grupları arasındadır. Bu mesleği ircaa eden kişiler, çeşitli aplikasyonlar, donanımlar, bilgisayar programları, web adresleri, dijital ürünleri hazırlayan kişilerdir. Yazılımcılar, kodlama dili üzerinden ürünleri ortaya çıkarmaktadır. Mesleğin oldukça zorlayıcı ve stresli olduğunu belirtmekte fayda var. Yazılım geliştirme uzmanları, Dünya’da ortalama olarak 20.000 ila 70.000 Dolar kazanmaktadır. Türkiye’de ise ortalama olarak 10.000 ila 20.000 ₺ kazanmaktadırlar.

 • CEO

Ceo, herhangi bir şirketin yönetimini, düzenlenmesini, denetlenmesini ve organizasyonu gerçekleştiren en kıdemli kişidir. Türkiye’de bu meslek tam olarak oturamamasına rağmen Dünya’da yüksek maaşlı işler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre Amerika’da ortalama bir Ceo yılda 250.000 ila 400.000 Dolar kazanmaktadır. Türkiye’de ortalama bir Ceo yıllık olarak 150.000 ila 300.000  ₺ arasında kazanmaktadır.

 • Avukat

Avukatlık, Türkiye’deki en saygın meslek gruplarında birisi olduğu bilinmektedir. Avukatlar, yasaları koruyan ve adaleti sağlamakla yükümlü olan kişilerdir. Her bir avukat, kendi uzmanlığına göre para kazanmaktadır. Mesleğe yeni başlayan bir avukat ila alanında uzman olan bir avukat arasında ciddi bir para farkı olacaktır. Türkiye’de ortalama bir avukat, aylık: 10.000 ila 20.000 ₺ arasında para kazanmaktadır. Amerika, Kanada ve Almanya gibi ülkelerde ise bu ücretin yaklaşık 4 katı para kazanmaktadırlar.

 • Hakim/Savcı

Hakim ve savcılar hukuk fakültesi bölümlerinden mezun, kariyer meslek grupları arasında sayılan ve sadece devlet kurumlarında (Adalet Bakanlığı) istihdam edilen kişilerdir. Başlangıç ücretleri 8.000 TL civarında olsa bile aldıkları görevlerinde pozisyonlarını yükseltmeleri (kıdemli hakimlik, başsavcılık, Yargıtay/Danıştay üyelikleri) gelirlerini 20.000 TL düzeylerine kadar yükseltebilmektedirler.

 • Sporcu

Ekranlardan hep duyduğumuz bir cümle vardır; ‘’ x sporcu x takımı milyonlar ile transfer oldu.’’ Bilindiği gibi profesyonel olarak Sporcu olmak, yüksek maaşları getirecektir. Hangi ülke olduğu fark etmeksizin oldukça yüksek maaşları, ciddi konforlara ve saygınlığa sahiptirler. Genel olarak Türkiye’de bir sporcu aylık; 500.000 ila 100.0000 ₺ kazanmaktadır. Sporcunun değerine göre bu ücret çok daha fazla seviyelere çıkması şüphesizdir.

 • Doktorlar

Doktorlar, şüphesiz insanoğlunun en muhtaç olduğu meslek alanlarında birisidir. Türkiye’de kamu hastanelerinde çalışan doktorlar ortalama olarak: 8.000 ila 20.000 ₺ arasında maaş almaktadırlar. Doktorun kendi alanındaki hakimiyeti ve statüsü, alacağı maaş üzerinde ciddi bir etkisi olmaktadır. Amerika’da ortalama olarak bir doktor aylık; 10.000 ila 25.000 Dolar arasında maaş almaktadır. Amerika’da ücretin bu denli yüksek olmasının sebebi; sağlığın oldukça pahallı bir alan olmasındır.

 • Pilotlar

Pilotlar, yüksek maaşlı işler listesinde yerini güçlü bir şekilde koruyan mesleklerden birisidir. Pilotluk her ne kadar yüksek paralar kazandırsa da oldukça zor bir meslektir. Çünkü sorumlu olduğu onlarca insanın hayatı, tek bir hatasıyla yok olabilmektedir. Pilotlar, uzun eğitimler ve pratikler sonrasında aylık olarak ortalama; 10.000 ila 30.000 ₺ kazanmaktadırlar. Bu fiyat, pilot’un mesai saatine göre oldukça farklılık gösterecektir. Dünya’da ise ortalama olarak; 20.000 ila 30.000 Dolar maaş olmaktadırlar.

Nasıl Pilot Olunur? Pilot Maaşları
 • Biyokimya Uzmanı

Biyokimya uzmanı, hasta numunelerinin toplanmasından, raporun hazır edilmesine kadar; tüm evreleri yöneten, denetleyen ve hasta sonuçlarını yorumlayabilen kişidir. Biyokimya uzmanları, 6 yıllık eğitime tabi tutulmalarının ardından, 4 yıllık uzmanlık eğitimi alırlar. Sonrasında mesleğe başlamaya hak kazanırlar.  Türkiye’de biyokimya uzmanı aylık ortalama olarak;  10.000 ila 15.000 ₺ arasında maaş almaktadırlar. Dünya’da görev yapan biyokimya uzmanları ortalama olarak 12.000 dolar maaş almaktadırlar.

 • Gemi Kaptanlığı

Gemi kapları, yardımcı kaptanlıktan başlayarak ciddi gelirler kazanmaktadırlar. Genel olarak maaşlarını Dolar Euro para birimleri üzerinden alırlar. Bu nedenle net olarak TL cinsinden bir miktar belirlemek zordur. Ancak aldıkları ücretin en az 30.000 TL üzerinde oldğunu söyleyebiliriz.

Nasıl Gemi Kaptanı Olunur? Maaşları Ne Kadar?

Ayrıca Gelecekte Hangi Mesleği Seçmeliyim? diye düşünenler,  farklı bir bakış açısı geliştirebileceği aşağıdaki Barış Özcan’ın videosunu incelemelerini tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu