Yurtdışında Çalışmak

İsviçre Asgari Ücret

İsviçre Asgari Ücret – Çalışma Saatleri ve  Çalışma Şartları 

Gelişim sürecini tamamlamış olan İsviçre çok büyük finans kuruluşlarına sahip nadir ülkelerden bir tanesidir. Bu alanda oldukça gelişmiş olan ülke yaşam kalitesi açısından bakıldığında Avrupa’nın en iyilerindendir. Böylesine güçlü ekonomiye ve üst düzey yaşam kalitesine sahip İsviçre asgari ücret ne kadar sorusunu da beraberinde getirmektedir.

Çalışanların her açıdan imtiyazlı olduğu ülkede ödenen ücretler ise birçok ülkeye göre kat kat fazladır. Dünya’da ülkeler arası değişen asgari ücret karşılaşması yapıldığında çoğu ülkede ki ödemelerin 4 – 5 katına tekamül etmektedir. İsviçre’de yaşamını sürdüren kişilerin herhangi bir zorlukla karşılaşmaması ve daha kaliteli yaşam sürmesi için her türlü etkenler ortaya koyulmaktadır.

Satın alma gücü ile kazancın arasında ki bağlantı kurularak en iyi elde edilmek istenmektedir. İsviçre asgari ücret uygulamaları esasına göre 3.500 İsviçre Frangı (3.220 Euro) olarak belirlenmiştir. 26 Kanton ile birbirinden ayrı uygulama esasları söz konusu olsa da tüm ülkede en düşük uygulanan tutar 3.500 İsviçre Frangıdır. Bölgeler arası tutarlarda değişkenlikler söz konusu olabilmektir.

Yunanistan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

İsviçre Çalışma Saatleri

İş düzeni ve çalışanın iş hayatında ki yeri düşünüldüğünde İsviçre çalışma saatleri açısından orta düzeydedir. Genel olarak esas alınan saatler ise haftalık 42 saattir. Çalışma saatleri ile ilgili süreler ise iş sözleşmesinde belirtilmesi zorunludur. Fazla çalışma konusunda titiz davranan ülke haftalık en fazla 50 saat mesai yapılabilmektedir.

İsviçre Çalışma Şartları

Çalışma düzenleri konusunda işverenler ve işçiler arasında yapılan kurallarla saatler belirlenebilmektedir. İsviçre asgari ücret esaslarında çalışma saatleri önemli etken olurken kurallara uygun şekilde hareket edilmektedir. Sabit işlerin söz konusu olduğu büro işlerinde ise azami çalışma saati 45 saat olarak esas alınmaktadır. Belirlenen saatlerden fazla çalışılması durumunda fazla mesai ücreti ödenmektedir. Ödenen fazla mesai ücreti ile birlikte ciddi gelirler söz konusu olabilmektedir.

Çalışma hayatı konusunda şansını İsviçre’de denemek isteyenlerin konaklama ve gıda giderleri konusunda çalışacağı firma ile anlaşma yapması daha doğru olacaktır. Özellikle yurtdışında çalışmak isteyenlerin gelirlerini temel gıda ve konaklama gibi giderlere harcamaları söz konusu olduğunda ciddi sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Bu durumu es geçmemek size daha fazla fayda sağlayacaktır.

İsviçre Çalışma Şartları

İsviçre’de çalışanların hem sosyal hem de özlük hakları konusunda çok iyi olması tercihler bakımından üst düzey etkiyi sunuyor. Ayrıca yüksek geliri sayesinde de çalışanların yaşam kalitesi artırılıyor. İsviçre çalışma şartları açısından Türkiye’ye göre daha rahat olurken ödenen tutarlar bazında da yüksek farklar söz konusudur. Kazançların karşılaştırılması bakımından da birçok çalışan yüksek gelirle hayatını sürdürmektedir.

Ülke genelinde asgari ücret ile çalışanların sayısı genel çalışanlara oranla çok düşük olduğu için birçok sektörde çok daha yüksek gelirler söz konusudur. İsviçre’de büyük bir kesim lüks hayatın en güzel halini de yaşamaktadır. Bu alanda dünyada zirveyi zorlayan ülkelerden bir tanesi olmayı da başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu