Yurtdışında Çalışmak

Yunanistan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Yunanistan Asgari Ücret, Yunanistan Çalışma saatleri ve çalışma şartları, 

Ekonomik krizlerle mücadele eden komşu ülkemiz Yunanistan, çalışanlara ödemeler konusunda ciddi sıkıntılarla da boğuşmaktadır. Ekonomik getiriler ve giderler de hesaba katıldığında Yunanistan, Avrupa ülkeleri arasında düşük asgari ücretli ülkelerden bir tanesidir. Yunanistan asgari ücret uygulamalarında inişli çıkışlı bir yol izlerken son dönemde ki iyileştirmeler ile bir nebze de olsa ilerleme söz konusudur.

Alım gücü değerlendirmesine bakıldığında Türkiye ile arada farklık görülse de hayatın pahalı olması aşağı yukarı aynı duruma denk gelmektedir. Yunanistan asgari ücret ne kadar konusunda merak edilse de düşük olduğu bir gerçektir. Çalışanların bir dönem maaşlarından feragat etmesi dahi söz konusu olduğu için de ciddi sorunlar baş göstermiştir.

Temel ihtiyaçlar görüldükten sonra Yunanistan asgari ücret tutarından geriye çok bir şey kalmamaktadır. Son zamlarla birlikte belirlenen tutar ise 758,33 Euro’dur. Giderlerin geliri dengeler nitelikte olması ve pahalı bir hayat düzeni olması ciddi sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Yurtdışında çalışmak isteyenlerin en az tercih ettiği ülkelerden de birisidir.

 

Almanya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret

İngiltere Asgari Ücret

Norveç Asgari Ücret

İspanya Asgari Ücret

Yunanistan Çalışma Şartları

Esnek çalışma düzeninin hakim olduğu Yunanistan’da iş yerlerin sabahları oldukça erken saatte açılmaktadır. Bunun sebebi ise öğle uykusu uygulamasının söz konusu olmasıdır. Öğle uykusu sisteminin hakim olduğu ülke bu alanda farklılıkları ortaya koymaktadır. Yunanistan çalışma şartları açısında birçok ülkeden farklı uygulamalara imza atıyor olması da ilginçliği ortaya koymaktadır.

Yunanistan’da uygulanan çalışma düzenine göre 14.00’dan sonra bir iş yerine gittiğinizde işinizi halledemeden çıkmak zorunda kalabilirsiniz. Hemen hemen tüm iş yerlerinde uygulanan bu kural değişkenliği de beraberinde getirmektedir. Birçok iş yeri saat 14.00’dan sonra hizmet vermezken bazı iş yerleri ise akşamüzeri tekrardan iş yerlerini açmaktadır. Yunanistan’da çalışmayı düşünüyorsanız esnek çalışma düzenini iyi öğrenmeniz ve kurallara uygun şekilde hareket etmeniz gerekir.

Yunanistan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Yunanistan asgari ücret ödemelerinde esas alınan gün bazlı olduğu için de bu kuralları unutmamanız gerekir. Avrupa’nın bazı ülkelerinde uygulanan bu esaslar ilginç halleri de ortaya koymaktadır. Bu tür etkenleri bilmeyenler Yunanistan’a gittiklerinde şaşkınlıklarınız gizleyemezler.

Yunanistan Çalışma Saatleri

Esnek çalışma düzeninin hakim olduğu Yunanistan, çalışma saatleri açısından da farklılık oluşturabilmektedir. Saat 14:00 – 18:00 arasında birçok mekan kapatılırken genellikle bu saatler uyku seansı esasına göredir. Yunanistan çalışma saatleri esnek gibi görünse de haftalık 40 saat çalışılmaktadır. Hem özel sektör hem de kamu sektöründe bu saatler esas alınarak uygulamaya geçilmektedir. Yurtdışında çalışmak isteyenlerin mutlaka o ülke ile ilgili çalışma düzenini araştırması gerekir.

Geçici olarak Yunanistan’a çalışmaya gitmeyi düşünüyorsanız mutlaka konaklama ve temel gıdalar ile ilgili anlaşma yapmalısınız. Kazandığınız tutarların gıda ve konaklama giderini karşılamaya denk gelmesi herhangi bir şekilde birikim yapmanızı engelleyecektir. Bu durumda da orada ki emekleriniz yalnızca sizin genel giderinizi karşılayacaktır. Yunanistan’da hayat çok pahalı olduğu için önleminizi önceden almalısınız.

Yurtdışında Çalışmak-İş İmkanları (Güncel Bilgiler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu