Yurtdışında ÇalışmakNorveç

Norveç’te Yaşam Nasıl?

Norveç’te Yaşam nasıl, Yaşam standartları, Norveç’te yaşayan Türkler ne iş yapıyor? Asgari ücret ne kadar? Norveç’e nasıl gidilir? soruları ve cevapları.

En pahalı ülkeler dendiğinde akla gelen seçenekler arasında olan Norveç’te yaşam nasıl? Nasıl bir ülke?

Yurtdışında çalışmak isteyenlere sorulduğunda bu ülke hakkında ilk olarak göze çarpan Norveç’te yaşam nasıl sorusunun yanıtı aslında refah seviyesinin yüksek olması sebebi ile güzel ve hoş gelecektir. Bunun yanı sıra çalışanlara da sunmuş olduğu standartlar sayesinde, yaşamın pek çok kişiyi memnun edecek şekilde olması sağlanır. Peki, Norveç nasıl ülke?

İçindekiler

Norveç’te Yaşam Nasıl Bir His?

İskandinav ülkeleri arasında olan Norveç, son derece soğuk bir ülke. Ancak orada yaşamaya alıştığınızda ve soğuğuna da adapte olduğunuzda sorun yaşamadan kış dolu olan bir ülkede yaşamaya merhaba diyeceksiniz. Çok sayıda Türkiyeli vatandaşın da yer aldığı bir ülke olduğundan aslında pek çok ülkede olduğu gibi orada da Türkiyelilerin olduğu sokakların olduğu görülür. Norveç insanlarının ise tıpkı havası gibi soğuk olduğu söylenir. Aslına bakarsanız direkt olarak yaşamın en iyi şekilde geçtiği ülkelerden biri olması, kültürü ile de alakalıdır. Soğuk olmalarından ziyade mesafeli olan Norveç halkı, sorumluluk sahibidir. Bu nedenle Norveç’te yaşamak tamamen sizin kültüre ayak uydurmanız durumunda memnun kalacağınız bir durumdur. Soğuğu tatmanın yanı sıra, tamamen refah seviyesinden de faydalanarak çok daha iyi para kazanabileceğiniz bir ülke olarak gösterilebilir.

Norveç’e Nasıl Gidilir?

Norveç’e gitmek için direkt olarak uçak seferlerini kullanmak mümkün. İstanbul’dan direkt uçuş yapıldığından direkt olarak sorun yaşamadan gidilebilir. Dönem dönem aktarmalı uçuşların olması da söz konusu. Norveç’e nasıl gidilir sorusunun yanıtı kapsamında direkt olarak uçuşlar gösterilir. Uçak yolculuğu yapmanız durumunda 4 buçuk saat içinde Norveç’te olacaksınız. Bu yolculuğu araba ile yaptığınızda ise bir gün 20 saat gibi bir yolculuk süresi sunuluyor. Gitmek için uçak tercih etmeniz havaalanından genel olarak uçuşların da sorun yaşamadan yapılması ile olacaktır.

İstanbul’dan Norveç’e uçak…

Elbette Norveç yolculuğunuz için bilet almak için İstanbul havalimanını tercih etmelisiniz. İstanbul’dan yapılacak olan uçuş planlamaları ile dilediğiniz zaman alacağınız bilet ile yolculuğun gerçekleşmesi tamamlanıyor olacaktır.

Norveç'te Yaşam Şatları
Norveç’te Yaşam Şatları

Norveç’te Yaşam Standartları

Yaşam standartları söz konusu olduğunda İskandinav ülkeleri ilk akla gelenler arasında. Aynı şekilde Norveç için de aynısı söylenir. Norveç yaşam standartları denmesi durumunda direkt olarak akıllara refah seviyesi yüksek bir ülke geliyor. Genel olarak maaşlar, çalışma saatleri, alım gücü olarak kıyaslama yapıldığında son derece avantajlı şekilde yaşayacak olduğunuz bir ülke olduğunu görürsünüz. Bunu değerlendirmeniz durumunda elbette memnun kalacak sorunsuz bir şekilde yaşamanızı bu alanda sürebilecek olduğunuzu göreceksiniz. Elbette kendi vatandaşı için farklı standartlar mülteci ya da farklı konumda olanlar için farklı standartlar uygulanıyor. Bunu göz önünde bulundurmanız durumunda ona göre bir fikir sahibi olmanız da sağlanıyor olacak.

Norveç’te Çalışmak

Çalışmak istediğiniz ülke Norveç mi? Norveç’te çalışmak dendiğinde elbette karlı olacağını düşündüğünüz kazançlar söz konusu olacak. Bunun nedeni hem orada daha ucuza yaşıyor olmak hem de ülkenize döndüğünüzde paranızın değerli olması. Bu durumda refah seviyenizi arttırmak açısından ilk akla gelen Norveç’te yaşamak olabiliyor. Değerlendirmeniz durumunda elbette direkt olarak akıllara geldiği gibi çalışmanızın bu alanda gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Hem güvenli hem de sorunsuz çalışacağınız bir iş bulmak, sizin ne kadar dil bildiğiniz nasıl bir program ile ülkeye gittiğiniz ile alalıdır. Yaşam standartlarının yüksek olması için tercih etmiş olduğunuz bu ülke, aslında tamamen sizin ne kadar kendinizi geliştirmiş olduğunuz ile alakalı olarak avantaj elde edebileceğiniz bir ülkedir.

İş alanları;

Genel olarak dil eğitimi için giden öğrenciler hizmet sektöründe çalışıyor. Dil geliştirmek için de bir fırsat olduğundan direkt olarak akıllara bu geliyor. Norveç’te maaşlar da aynı şekilde iş alanına göre veriliyor. Kişinin konumu bu hususta son derece önemli. Bakıldığında direkt olarak iş alanları öğrenci ve yabancılar için hizmet sektöründe şekilleniyor. Ancak kendisini geliştiren kişiler, iyi dil bilen kişiler için farklı iş imkanlarının da mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda direkt olarak iş alanlarını da inceleyerek ona göre bir seçim yapmanız önerilecektir.

Norveç’te Yaşayan Türkler

Her ülkede olduğu gibi Türkler, İskandinav ülkelerinde de çok sayıda. Göçebe bir toplum olmalarının en büyük sonucu. Peki, Norveç’te yaşayan Türkler için nasıl bir hayat şekilleniyor? Bakıldığında direkt olarak Türklerin hizmet sektöründe ve restoran gibi bu alanlarda hizmet verdiği görülür. Bunun dışında direkt olarak farklı alanlarda da iş sektöründe yer aldıklarını söyleyebiliriz. Türk yemekleri meşhur olduğundan bu alanda şekillenmiş olmaları olağan. Bunun dışında farklı alanlarda bulunan Türkler için ise çeşitlendirilen seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Tamamen nasıl bir alanda çalışacak olduğunuz aynı zamanda sizinle alakalı bir husus olacak.

Norveç’te Asgari Ücret

Peki, Norveç için asgari ücret tutarı nedir? Bakıldığında asgari ücret tutarının Norveç’te yaşamak isteyen kişiler için sonucu farklı sektörler için farklı fiyatların olduğu sonucu çıkacak. Direkt olarak fiyatlandırma konusunda sunulacak olan seçeneklere bakarak bulunulan sektöre göre alınacak olan minimum ücretleri görebilirsiniz.

İnşaat;

Bu sektörde saatlik ücret 209,70 NOK olacak. En az bir yıllık inşaat deneyimi olan vasıfsız işçiler için ise 196.50 NOK olacaktır.

Tarım ve bahçecilik;

Tatil ve hasat işçileri, 18 yaşın altındaki işçiler için belirlenmiş olan ücretlendirme 103.15 NOK olacak. Tamamen ne kadar çalışacak olduğunuz ya da hangi konumda olduğunuz alacağınız saatlik ücretler kapsamında etkili olacaktır.

Sizin için uygun olan ücretlendirme yasal olarak belirlenecektir. Norveç’te asgari ücret kapsamında ücretlendirmelerin değerlendirilmesi, avantajlı hale gelmesi ve çok daha fazlası direkt olarak sorunsuz bir şekilde bu alandan hizmet almanızı sağlayacaktır. Seçim sizin.

Norveç’te Yaşam ile ilgili daha fazla bilgi için yorum bölümünden bize sorularınızı sorabilir, ya da makalemize tecrübelerinizin ile katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca Norveç ile ilgili daha öncesinde yayınlamış olduğumuz makaleleleri inceleyerek de bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Norveç Asgari Ücret Ne Kadar? İşçi Maaşları

Norveç’te Çalışmak Norveç’te Yaşam Ve İş Fırsatları

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu