İş FikirleriKariyer

Uçak Mühendisliği Bölümü Çalışma Alanları ve Maaşları

Uçak Mühendisliği Bölümü nedir?  Uçak mühendisliğinden mezun olanların çalışma olanakları nelerdir? Bölüm mezunları ne kadar maaş alırlar gibi soruları, bölüme hazırlananların sürekli olarak aklını karıştırır.

Uçak mühendisliği, genel anlamda havada hareket eden araçların; tasarımını ve üretim ile bakım ve onarımını yapan teknik mühendislik dallarından biridir. Üniversitede bu mühendisliğe yerleşme puanları, diğer bölümlere göre daha yüksektir.

İçindekiler

Uçak Mühendisliği Bölümü Hakkında Detaylı Bilgi

Uçak mühendisliği, ülkemizde çok fazla üniversite de olmaması nedeni ile puanları yüksek olup, listeyi aşağıdaki gibidir.

Uçak Mühendisliği Olan Üniversiteler ve Puanları

Uçak mühendisliği sayısal puan türünden alım yapmakla birlikte, taban puanları aşağıdaki gibidir.

Üniversite Bölüm Puan Türü Kontenjan Taban Puan Sıralama
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği SAY 70 502,96542 6144
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (İngilizce)(Burslu) SAY 6 476,38122 15960
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği SAY 70 431,37608 42038
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (İngilizce)(%50 İndirimli) SAY 9 428,27633 44169
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği SAY 60 423,62004 47351
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (Burslu) SAY 6 422,07109 48401
GİRNE ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (İngilizce)(Burslu) SAY 5 391,71425 71383
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (İngilizce)(Ücretli) SAY 45 340,68680 340,68680
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (%50 İndirimli) SAY 34 315,45805 159649
İSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ Uçak Mühendisliği (%25 İndirimli) SAY 20 273,85842 255304

 

Uçak Mühendisliği Bölümü Dersleri

Uçak mühendisliği bölümünde teorik ve uygulamalı dersler bulunmakta olup, bilgi verebilmesi açısından İstanbul Teknik Üniversitesine ait ders planını inceleyerek bakabilirsiniz. ⇒ Uçak Mühendisliği Ders Planı

Uçak Mühendisliği Bölümü İş Olanakları

Uçak mühendisliği, çalışma olanakları itibariyle zor bir bölümdür. Bu bölümden mezun olanlar genel olarak sivil havacılık ve savunma sanayinde görev alırlar.

Sivil Havacılık İş İmkanları

Sivil havacılıkta, havayolu şirketlerinin Türkiye’deki temsilciliklerinde; bakım, onarım ve tamirat işleri ile ilgilenirler.  Uçakların periyodik olarak bakımlarını yaparak, teknisyenleri yönetirler. Yolcu uçaklarının bazen 3-4 aylık, bazen de 12-24 aylık dönemlerinde tüm bakımlarını yaparlar. Bu bakımın yalnızca mekanik kısımları uçak mühendislerini ilgilendirir.

Ayrıca sivil havacılıkta, uçuş sırasında beklenmeyen ani arızalar ile kuş çarpması gibi durumlarda, kokpit ekibi ile irtibata geçerek sorunu en hızlı giderilebilecek şekilde bir planlama yaparlar. Sorunun anlık mı yoksa inişten sonra mı çözüleceği konusunda hızlıca bir yol haritası oluştururlar.

Savunma Sanayinde İş İmkanları

Uçak mühendisleri ülkemizde sivil havacılık harici savunma sanayinde de görev alırlar. Ülkemizin son yıllarda savunma sanayinde bir çok hava araçları üretmesi ve geliştirmesi, uçak mühendislerinin bu alana kaymasını sağlamıştır.

Görev Alabilecekleri Başlıca Kurumlar;

  • Türk Havacılık ve Uzay Sanayi,
  • Roketsan,
  • Aselsan,
  • Baykar,
  • Kale Havacılık,
  • Vestel Savunma,
  • Tai

Genellikle mühendisler, savunma sanayinde proje geliştirme, üretim, prototip tasarımı ve planlama gibi konularda çalışırlar.

Savunma sanayinde kullanılan her türlü hava unsurunun geliştirilmesi konusunda, İha’ların, Sihaların, ve her türlü balistik ürünleri üretiminde, tasarlanmasında, planlanmasında, bakım ve onarımında görev alırlar.

Sivil havacılığa göre savunma sanayinde, teknik mühendislik konusunda daha fazla iş yaparlar.

Uçak mühendisleri savunma sanayinde ayrıca savaş uçaklarının bakım ve onarım işlerinden de sorumludur.

Uçak mühendisliği bölümü
Uçak Mühendisliği Bölümü

Uçak Mühendisliği Alanı Harici Çalışma Alanları

Uçak mühendisliği bölümünde, ayrıca makine mühendisliğine ait ders alınır. Bu yüzden sivil havacılık ve savunma sanayi haricinde makine mühendisliği kapsamına giren pek çok yerde çalışabilir. Bu durum uçak mühendislerinin çalışma alanlarını genişletir. Bir çok araba fabrikasında, dayanıklı tüketim mallarının üretiminde ve makine mühendisliğine giren pek çok şirkette çalışabilirler.

Uçak Mühendisliği Yurt Dışı Çalışma İmkanları

Uçak mühendisliğinin yurt dışında çalışma, imkanı yurt içine göre çok daha fazladır.  Özellikle sivil havacılıkta ki havayolu şirketleri yabancı menşeilidir. Uçak mühendisleri Türkiye’de sadece bu havacılık şirketlerinin Türkiye’deki temsilciliklerinde çalışabilirken yurt dışında bu şirketlerin direkt uçak tasarım ve üretiminde yer alabilirler

Yurt dışındaki Savunma Sanayi gibi alanlarda da istihdam edilebilmeleri mümkündür.

Uzay Mühendisliğinden Uçak Mühendisliğine Geçiş

Uçak mühendisliğine çok yakın bir dal olan uzay mühendisliği okuyanlar arasında çok az bir ders farklılığı vardır. Uzay mühendisliği okuyanlar oradaki ders eksikliklerini kapatarak çift ana dal yaparlar ama bunun için ortalamalarını yüksek gerekmektedir. Bu bölümden mezun olanlar aynı şekilde yurt dışında NASA’da dahi görev alabilirler.

Uçak Mühendisliği Maaşları

Bu bölümden mezun olanların maaşları genellikle Türkiye ortalamasındaki kariyer meslek gruplarının üzerindedir.  Ancak maaş genellikle performans, çalışılan şirket, başarı ve kıdeme göre farklılık gösterir.

Yeni göreve başlayan bir uçak mühendisi 5.000 TL’nin üzerinde bir maaşla göreve başlar.  Başarısıyla, terfi durumuyla doğru orantılı olarak maaşı artır ve 10.000-12.000 TL seviyelerine gelir.

Yurt dışında uçak mühendisi olarak çalışanlar ise maaşlarını dolar ve Euro cinsinden almakta olup, TL cinsinden kur farkı da düşünülerek 30.000 TL üzerinde maaş almaları mümkündür.

Uçak Mühendisliği Bölümü Okuyacaklara Tavsiyeler

Belirtmek isteriz ki, uçak mühendisliği en zor alanlardan biridir, puanları çok yüksektir. Ayrıca ülkemizde çok fazla üniversitede yer almamaktadır. Bu yüzden özellikle bu bölümü okuyacak olanlar, ileri derecede matematik ve fizik bilgisine sahip olmalıdır.

Yaratıcı, analitik düşünme,  sabırlı ve dikkatli olmalıdırlar.

Mutlaka yabancı dil bilmeliler. Mekanik dili genellikle İngilizce  olup, bu bölümü okuyacak olanların İngilizceye hakim olması gerekmektidir.

Mümkünse uçak mühendisliği okuyanların Erasmus ile yurt dışı deneyimini elde etmesini tavsiye ederiz.

Uçak Mühendisliği Bölümünün Geleceği

Uçak Mühendisliği Bölümü, elbetteki iş bulma konusunda sorun yaşanacak bir bölüm değildir. Mezun olanlar çok fazla açıkta kalmamaktadır.

Gelişen teknoloji ile birlikte uçak teknolojisinin ve Havacılık Sanayinin dünya çapında olduğu kadar ülkemizde de gelişmesi nedeni ile her zaman  uçak mühendislerine ihtiyaç olacaktır.

Makine Mühendisliği İş İlanları ve Çalışma Alanları

Nasıl Pilot Olunur? İş Garantili Pilotluk Eğitimi- Thy Pilot Okulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu