İş Fikirleri

Yaban Mersini Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı

Yaban Mersini Yetiştiriciliği, Yaban Mersini Nerede Yetişir? Nerede Satılır? Devlet Desteği var mı? 

Yaban mersini yetiştiriciliği, duruma göre büyük karlar getiren bir iş. Bu sebeple nasıl olur, nasıl yapılır soruları sıkça sorulur.

Bakıldığında yaban mersini yetiştiriciliği kapsamında verilen bilgiler ile çok daha profesyonel şekilde üretim sağlanabilir. Koşulların sağlanması, yasal olarak gerekliliklerin sağlanması, varsa avantajların sağlanması ve çok daha fazlası mümkün olacak.

İçindekiler

Yaban Mersini Yetiştiriciliği Nasıl Olur?

Nasıl yetiştirilir? En çok merak edilen sorular arasında, elbette yapılacak olan yetiştirme işleminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi durumu var. Yetiştiricilik için koşulların sağlanması önemlidir. Bunun dışında koşulların sağlandığı bir alanda profesyonel şekilde işlemlerin yürütülmesi yeterli olacaktır.

Alanın belirlenmesi;

İlk olarak yaban mersini yetiştiriciliği nasıl olur sorusunun yanıtı, kişinin yetiştiriciliğin yapılacağı alanda direkt olarak uygun alanın oluşturulması sağlanabilir. Bunu değerlendirmeniz durumunda alan tamamen belirlenerek, yetiştiricilik olan alanın netleşmesi ile ilk işlem tamamlanacaktır.

Bilinçli şekilde yetiştiricilik;

Elbette alanından belirlenmesinden sonra, ekim ve diğer aşamaların tamamlanması profesyonel şekilde olmalıdır. Bu alanda bilgi sahibi olmanız sayesinde, direkt olarak kazanç elde etmek üzere yetiştiriciliğin maksimum fayda ile olması önemlidir. Bunun sağlanması durumunda yetiştiricilik sorunsuz olacaktır.

Yaban Mersini Nerede Yetişir?

Yaban mersinin nerede yetişeceği önemlidir. Bakıldığında yaban mersini nerede yetişir sorusunun yanıtı için direkt olarak Kuzey Amerika, Batı Asya, Avrupa kayalık alanlar için yetiştirme işlemi sağlanabilir. Ilıman iklim kuşağının olduğu yerlerde yaban mersini yetiştiriciliğinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Ilıman iklim;

Yaban mersinlerinin yetişmesi, ılıman iklim koşullarında oluyor. Bu sebeple koşulların oluşturulmuş olduğu her alanda yetişmesi mümkün. Genel olarak Eylül aylarında meyveleri toplanan bir meyve. Kış aylarında ağaçlarının yaprakları döküldüğü görülür.

Türkiye’de yaban mersini nerede yetişir?

Ülkemizde ise genellikle Giresun, Trabzon, Rize ve Sürmene’de yetiştiği biliniyor. Fundagiller familyasına ait olan bu meyve, farklı özellikleri sebebi ile şifa veren meyve olarak da kullanılıyor. Türkiye’nin farklı bölgelerinde de yetiştirildiğini söylemek mümkün.

Yaban Mersini Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Devletin tarım alanına olan desteği, yaban mersini için de geçerlidir. Yaban mersini yetiştiriciliği devlet desteği kapsamında sunulan destekler de değerlendirebilir. Bursa’da da son dönemde yaygın olarak yetiştiriliyor. 860 metre yükseklikte yetişen bu meyve, soğuk havanın olduğu alanlarda sorunsuz bir şekilde yetişmesi sağlanacaktır.

Devlet destekleri;

Zaman zaman uygulanan ve çiftçilerin çok daha avantajlı şekilde üretime geçmesini sağlayan destekler yaban mersini için diğer ürünlere göre daha az. Bu sebeple aslında devlet destekleri kapsamında sunulacak olan pek çok husus, yaban mersini için geçerli olmayabiliyor. Detaylı bilgi almak için KOSGEB ya da buna benzer destekler için kurumsal bilgi almanızın daha doğru olacağını söyleyebiliriz. İnceleme yaparak bunun bilgisinin verilmesi sağlanacaktır.

  • Genel şartların sağlanması
  • Başvuruların eksiksiz yapılması
  • Ekim yapılan alanın boyutu
  • Yıllık kazanç
  • Kişinin özel durumları

Ve çok daha fazlası herhangi bir destek olması durumunda direkt olarak kriterler arasında olacak. Elbette bu kriterlere uygun şekilde hareket edilmesi durumunda, herhangi bir sorun yaşanmadan kazançların da göz önünde bulundurulması ile sorunsuz bir şekilde hizmetten faydalanabilirsiniz. Destek alınması durumunda üretimin daha avantajlı olması, üretimin daha problemsiz bir şekilde gerçekleşmesi de söz konusu olacaktır. Seçim size bırakılır.

Yaban Mersini Yetiştiriciliği Karlı mı?

Yapılan üretimlerin üreticiye ne kadar kar getirdiği de önemlidir. Yaban  mersini yetiştiriciliği karlı mı sorusunun yanıtı, aslında direkt olarak yapılan üretim ile alakalı bir durumdur. Yetiştiriciliğin karlı hale gelmesi üretim sırasında harcamaların dışında, sonrasında satışların da yüksek olması durumunda en iyi sonucu almaktır. Bunun için aynı zamanda üretimin de çok olması gerekiyor. Üretim konusunda belirlenen skalanın üstüne çıkılması durumunda, sorun yaşamadan bu karlı hizmetten faydalanmak avantajlı olacaktır. Değerlendirip bu hususta gerektiği gibi hareket edebilirsiniz. Yapılan üretim ve satışlar üzerinden sizin de bu alanda en iyi şekilde kar elde etmeniz söz konusu olabilir.

Yaban Mersini Ağacı

Yaban mersinlerinde ağaçlar, genel olarak yüksek boylu çalı formunda. Bakıldığında köklerinin de ice olduğu görülür. Su ve besin maddelerinin kökler tarafından emilmesi için çoğu zaman bu köklerde mikroorganizmalar yaşar. Kökler bitkinin tabanından itibaren 180 cm ye kadar yayılım gösterebilir.

Mevsim olarak bakıldığında ise yaban mersini ağacı direkt olarak yüksek bölgelerde, ılıman koşullarda yetişme imkanına sahip. Ağaç bakımı da çok yoğun olmadığından direkt olarak yetişme için gerekli iklim koşulları olduğunda sorunsuz bir şekilde yaban mersinin üretiminin olması söz konusu olacaktır. Değerlendirip, bu alanda en iyi şekilde üretimi de yaparak avantaj elde edebilirsiniz.

Yaban Mersini Nerede Satılır?

Yaban mersini satın almak istiyorum diyenler için bilgi verilir. Çoğu zaman nerede satıldığı sorusunun yanıtı, aslında her şehir için farklı bölgelerde Pazar ya da buna benzer alanlarda rahatça bulabileceğiniz bir meyvedir. Bunun için direkt olarak satın almak isteyenler için önerilen hallerde ya da pazarlarda sorunsuz bir şekilde alım satım işleminin gerçekleşmesidir.

Yaban mersini fiyatları;

Alım satım konusunda ikinci olarak önemli olan husus direkt olarak fiyatların da doğru bir şekilde oluşturulması. Bakıldığında direkt olarak fiyat açısından avantajlı seçeneklerin sunulduğu da görülür. Hem uygun ödemeler hem de avantajlı bir yetiştiricilik süreci olacağından, karlı bir iş olması da söz konusu.

Satışını yapmak isteyenler için uygun olan ise toptan satışların gerçekleşmesi. Bu durumda farklı gıda sektöründe olan firmalara da toplu satışlar yaparak bu alanda kazanabilirsiniz. Yaban mersini nerede satılır sorusunun yanıtı olarak, direkt olarak bu alanda sorunsuz bir şekli satışın toplu satışlar ile olduğunu da söylemek mümkündür. Değerlendirip bilgi alabilirsiniz.

Enginar Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği Maliyeti Ve Kar Marjı

Kinoa Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu