Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Pasaport nasıl çıkarılır?

Pasaport, uluslararası geçerliliği olan bir kimlik belgesidir. Yurt dışında herhangi bir ülkeye gittiğiniz zaman orada kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanımızı kullanamayız. Çünkü o sadece ülkemize özeldir. Diğer ülkeler tanımaz. Ancak tüm ülkelerin ortak tanıdığı bir kimlik belgesi vardır ve buna pasaport denir. Pasaportunuz yoksa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dışında hiç bir ülkeye gidemezsiniz.

Pasaportlar 4 çeşittir. Gittiğiniz ülkedeki seyahat amacınız ve bulunduğunuz ülkedeki  göreviniz sizin hangi tür pasaport alabileceğinizi belirler.

Bordo pasaport (umuma mahsus pasaport)

Bu pasaport tipi herhangi bir TC vatandaşının kolaylıkla alabileceği bir pasaport olup sicilinde sorun olmayan herkesin başvurup alabileceği bir pasaporttur. Gidilecek ülke eğer Türk vatandaşlarına vize uygulayan bir ülke ise bu pasaport ile birlikte o ülke konsolosluğuna gidip vize alınması gerekmektedir. Eğer vize istenmeyen bir ülkeye gidiliyorsa sadece bu pasaport ile seyahat yapılabilmektedir.

Yeşil pasaport (hususi pasaport)

Bu pasaport, eski siyasi diplomatlar, milletvekilleri, bakanlar ve bunların yakınları ile emekli sandığı bünyesindeki memurlara verilmektedir. Bu pasaportun bordo pasaporttan farkı çok büyük bir avantajının olmasıdır. Eğer bu pasaporta sahip birisi iseniz dünyadaki bir kaç ülke hariç (mesela İngiltere) neredeyse tüm ülkelere vize almadan gidebilirsiniz.

Bu size hem zaman kazandırır hem vize ücreti ödemenize gerek kalmaz.

Gri pasaport (hizmet pasaportu)

Bu pasaport yeşil pasaport ile tamamen aynı özelliklere sahiptir ancak bu pasaport kamu kurumlarında çalışan ve geçici görevlendirme ile yurt dışına gönderilen personele verilmektedir.

Yeşil pasaport aldıktan sonra ömür boyu kullanabiliyorken gri pasaport sadece geçici sürelerle kullanılabilmektedir.

Siyah pasaport (diplomatik pasaport)

Bu pasaport ise aktif siyasi hayatın içinde olan bakanlar, millet vekilleri, başbakan, cumhurbaşkanı, üst düzey askeri birlik komutanları, valiler, belediye başkanları gibi daha çok siyasi kimliği olan kişilere verilmektedir ve bu pasaporta sahip olanlar vizesiz ve sınırsız seyahat hakkına sahip olurlar.

Pasaport nasıl çıkarılır? Başvuru için hangi belgeler gerekir?

 • Öncelikle son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf gerekir. Fotoğrafın arkası beyaz olmalı. Bu çok önemli. krem renk yada kirli beyaz olması bile problem yaratabiliyor.
 • Kimlik fotokopisi,
 • Daha sonra pasaportun ne kadar süreli olacağına karar verip o süre için harç parası ve pasaport defter ücretini bankaya yatırıp orjinal makbuzlarını almanız gerekir. Pasaportunuz ne kadar uzun süreli olsun isterseniz vereceğiniz harç ücreti o kadar artar. En az 6 ay, en fazla 10 yıl süreli çıkarılabilmektedir. Vize isteyen bir ülkeye gidiyorsanız en az 1 yıllık çıkarmanızda fayda var. Çünkü bazı ülkeler maalesef vize verirken bu durumdan dolayı sıkıntı çıkarmaktadırlar.
 • Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri 2017 yılı için aşağıdaki gibi belirlenmiştir
  Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
  6 AY 120,1  TL 94  TL 214,1   TL
  1 YIL 175,5  TL 94  TL 269,5   TL
  2 YIL 286,4  TL 94  TL 380,4   TL
  3 YIL 406,7  TL 94  TL 500,7   TL
  4 – 10 YIL 573,1  TL 94  TL 667,1   TL

Tüm bu evrakları hazırladıktan sonra aşağıda verilen link üzerinden emniyet genel müdürlüğünün sitesinden online randevu alınır. Randevu günü emniyet müdürlüğünün pasaport işleri bölümüne gidilerek evraklar yetkili personele iletilir. Daha sonra parmak izi verildikten sonra imza verilir. Pasaport ise gerekli onaylar alındıktan sonra Ankara’dan adresinize PTT kargo ile gönderilir.

https://epasaport.egm.gov.tr/


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.