Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Hasar kayıtlı araç alımı durumunda dikkat edilmesi gerekenler

0 6

Hasar kayıtlı araç alımı sırasında çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi de özellikle satıcıların, aslında araçta ciddi bir hasar olmadığını ve kasko şirketinden fazla para almak için hasarın şişirdiğini ama aslında araçta ciddi bir hasarın olmadığını belirtmeleridir.

Öncelikle satıcının bu şekilde bir beyanı var ise kesinlikle inanmayın. Herhangi bir hasarı olan bir araç ister yetkili servise gitsin ister özel servise gitsin, ilk yapılan işlem henüz araca müdahale etmeden kasko şirketinin eksperi tarafından aracın görülmesi, hasar alan kısımların incelenmesi, tamiri mümkün mü yoksa parça değişimi gerekiyor mu bunun kararının verilmesidir. Bu görevi üstlenen eksperler genelde daha önceden oto tamiri üzerine tecrübesi olan, boya-kaporta-mekanik alanında bilgi sahibi kişiler olup kasko şirketleri tarafından özenle seçilmektedir. Çünkü bu kişilerin vereceği her karar kasko şirketinin kar zarar dengesini etkilemektedir. Hiç bir serviste 1000 tl’lik masrafı gidip 5.000 tl olarak göstermezler, böyle bir şey mümkün değildir. Buna kesinlikle inanmayın. Gelen eksper her zaman kendi şirketinin menfaatlerini düşünür. Hasarın en ekonomik şekilde giderilmesi yönünde karar verir. Eğer herhangi bir parçanın tamiri mümkün ise ilk tercih tamirden yanadır. Eğer tamir işlemi değişim işleminden daha pahalıya gelecek ise bu durumda parçanın değişimi yönünde karar alınır.

Satıcının bahsettiği şekilde bir şişirme işlemi ancak servis yetkilileri ile kasko şirketinin eksperinin aralarında anlaşıp organize bir şekilde böyle bir dolandırıcılığa gitmeleri ile mümkündür. Böyle bir ihtimal de yok denecek kadar azdır. Hangi servise hangi eksperin gönderileceği kasko firması tarafından seçilir ve iş yoğunluğuna göre bu sürekli değişir. Yani o servise bugün A kişisi eksper olarak gönderiliyorsa yarın B kişisi, diğer gün C kişisi gönderilebilmektedir.

Sonuç olarak, alacağınız araçtaki hasarın miktarına önem verin. Satıcının beyanına dikkat edin. Sonuçta piyasada yüzlerce araç var. O araç olmaz başkası olur. Yarın öbür gün başınız ağrıyacağına temkinli olup bu tarz söylemlerde bulunan kişilerden uzak durmakta fayda var.


Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.