İş Fikirleri

Çilek Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı

Çilek Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı

Üzümsü meyve grubuna giren çilek, çok sevilmesi ve tüketenlerin mutlu olacağı türdendir. En lezzetli hali taze tüketilirken marmelat, meyve suyu ve reçel şeklinde de tüketilmektedir.

Çok hızlı şekilde çoğalabilme özelliğine sahip olmasından dolayı üretim de hızlı sonuç alınabilmektedir.

50 cm derinliğe kadar köklerini yayabiliyor olması iyi karıştırma ile mümkündür. Toprağın sert olduğu yerlerde çilek yetiştiriciliği yapılırsa tabana değil yanlara kök salmaktadır.

Çileğin olgunlaşan yapraklarının ömrü ise 1 – 3 ay arasında değişmektedir.

Çileğin genel yapısına bakıldığında yaz boyu uzayan kollarda yeni tomurcuklarda oluşarak meyve vermektedir. Çilek yapraklarında ki çiçekler salkım olarak şekillenmektedir.

Bol verimli sonuç alabilmek için iyi tozlanma çok önemlidir. Çileğin iyi tozlanmaması durumunda şekil bozukluğu meydana gelmektedir.

Çilekte ki tozlanma gerçekleştikten sonra meyvelerin olgunlaşma süresi 30 – 35 günü bulmaktadır. Toprak yapısı ve sulama konusunda doğru teknikler kullanılırsa üretim miktarınızda ciddi artış görebilirsiniz.

Sitemizde bir çok tarım ürünlerinin yetiştiriciliği noktasında içerikler üretmekteyiz. Bunları da inceleyerek farklı tarım kollarında iş fikirleri de elde edinebilmeniz mümkündür.

Lavanta Yetiştiriciliği Zengin Eder Mi? Maliyet/Kar

 Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği-Maliyeti-Kar Marjı

Fındık Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Pikan Cevizi Yetiştirilerek Para Kazanmak. Maliyeti Ve Kar Marjı

Susam Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Ceviz Desteği Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Zeytin Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

 

İçindekiler

Altın Çilek Yetiştirmek

Çileklerin farklı türleri ve özellikleri bulunduğu için sizler üretim alanında farklılığı ortaya koymalısınız. Çoğu insanın bilmediği altın çilek patlıcan türüne ait bir bitkidir. Tıpkı domates gibi yetiştirilmesi mümkün olup, bakım noktasında da size kolaylık sunmaktadır. Altın çilek yetiştiriciliği için size gerekli olan güneşi tam alacak yapı ve açık havadır. Sıcağı çok seven bu bitki bölgeler arası uygulama farklılığını da ortaya koymaktadır. Lezzeti ile dikkat çekmesi ve şifalı bitki türlerinden bir tanesi olması da artı yönlerini göstermektedir. Gün geçtikçe değeri artan altın çilek ticari açıdan da gözde olmayı başarmıştır. Fındık büyüklüğüne ulaşana kadar tüketilmemesi ve hasadının da yapılmaması gerekir. Hem üretim açısından hem de tüketim açısından bu duruma çok dikkat edilmelidir. Zira erken tüketimden kaynaklı sağlık problemleri oluşabilir. Türkiye’de yeni üretime başlanan meyvelerden bir tanesi olduğu için de halen denemeler yapılmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde rağbet görmesinden dolayı da yeni iş fikirleri arayışında olanlara cazip gelecektir.

Çilek Yetiştiriciliği

Serada Çilek Yetiştirmek

Hem meyve üretimi hem de sebze üretimi konusunda sera kullanımı her dönem rağbet görmüştür. Özellikle mevsimi dışına yansıyacak ürünleri yetiştirmek seracılığın önemini ortaya koyuyor. Son dönemlerde popüler olmayı başaran serada çilek yetiştiriciliği geniş pazar bulması sayesinde daha da ön plana çıkmaktadır. Gelir gider dengesine göre yapacağınız işlemler size doğru etkiyi sunacaktır.

Seranızın çilek yetiştiriciliği için uygun ortama sahip olması verimi etkileyen en önemli faktördür. Soğuğa karşı çilekleri korumak için sera ısıtma sistemi sonucu mükemmel kılacaktır. Serada yapacağınız üretim açık havada ki üretime daha zor ve oldukça da zahmetlidir.

Bakımı konusunda mutlaka yakın takipçi olmanız ve yerine göre günlük olarak denetlemeniz gerekecektir. Zahmeti zorlu ve zaman alıcı olsa da üretimleriniz sonucunda elde edeceğiniz gelir sizi mutlu edecektir. Doğru uygulama teknikleri sayesinde yüksek miktarda üretime ulaşmanız da mümkündür.

Çilek Yetiştiriciliği Maliyeti

Her yıl ekime ihtiyaç duyulmayan bir ürün olan çilek maliyet hesaplama konusunda 5 yıl baz alınmalıdır. İlk dikimden sonra 5 yıl boyunca verim alabiliyor olmak oldukça caziptir. Böyle bir özellik olmasından dolayı çilek yetiştiriciliği maliyeti 5 yıl değerlendirmesi esasına göre yapılması daha doğrudur.

1 dekarlık alana çilek dikilecekse genel itibari ile fide, gübre, ilaç, işçilik ve sulama 2.000 – 2.500 TL arasında değişmektedir.

İlk yıl fideye yaptığınız harcama önünüzde ki 4 yılı kurtaracağı için fide masrafı diğer yıllara yansımayacaktır.

Hesaplamanızı yaparken yıllara dağılım konusuna ayrıca dikkat etmeli ve esaslar bu uygulamaya göre yapılmalıdır.

İlk yıl elde edeceğiniz ürün sizin maliyetinizi karşılayıp kara geçirecek düzeyde de olacaktır. Bu durum tamamen bakım ve ilgi ile doğru orantılıdır.

Çilek Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Devletin tarım ürünleri üretimiyle ilgili birçok alanda desteği söz konusudur. Çeşitli dönemlerde yapılan destekleri takip ederek sizde çilek yetiştiriciliği devlet desteği alabilirsiniz.

Faizsiz geri ödemeli ve hibe şeklinde geri ödemesiz desteklere başvurup bu alanda sağlam yatırımlar yapabilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığınca dönemsel olarak yapılan destekler için il veya ilçe tarım müdürlüklerine gidebilirsiniz. Alacağınız bu destek hızlı büyümeye ve yüksek kazanç elde etmeye kapı açacaktır. Değerlendirmelerinizi doğru şekilde sunup sizden istenen belgeleri de eksiksiz şekilde sunduğunuzda birçok desteği elde edebilirsiniz.

İspat etmeniz gereken belgeler ile birlikte de daha etkin şekilde atılımlar yapabilirsiniz. Hem serada hem de açık havada çilek yetiştiriciliği için desteklerden faydalanmanız mümkündür.

Uzun soluklu ticaret hayatına atılmanıza da katlı sağlayacak olması size daha fazla gelir sunacaktır. Desteklerin genellikle taşraya yönelik olmasına da ayrıca dikkat etmelisiniz.

Çilek Yetiştiriciliği Kazanç

Üretimle uğraşan herkes ne kadar kazanacağını ve kadar kar elde edeceğini bilmek ister. Zira üretim konusunda verilen emeklerin karşılığı olup olmadığı devamlılığı açısından çok önemlidir. Bu noktada çilek yetiştiriciliği kazanç değerlendirmesi de bu noktada önemini açık şekilde ortaya koymaktadır.

Her yıl yeni fide gerektirmeyen yapısı düşünülerek hesaplama yapmak daha doğru olacaktır. Yani çilekle ilgili yatırım yapacaksanız 5 yıllık planlama yapmak daha doğru olacaktır. İlk yıl fide dikimine harcanan para 4 yıl boyunca gereksinime ihtiyaç duymayacağı için uzun vadede karlı iştir.

Çilek yetiştirmek için ilk yaptığınız harcamanın giderini ürünleri aldıktan sonra karşılamış olursunuz. Böyle bir durumun ortaya çıkması sayesinde de 2. yıldan itibaren karınızı katlanarak artacaktır. Birinci yılda kara geçme durumunuz söz konusu olsa da 2. – 3. – 4. ve 5. yılda elde edilen kar sizi ziyadesi ile memnun edecektir. Kar hesaplaması konusunda üretim yapacağınız alanın size mi yoksa kira mı olduğu da önemli etki oluşturacaktır.

Çilek yetiştiriciliği hakkında daha fazla detaylı bilgi için yorum bölümünden sorularınızı iletebilir veya makalemize katkıda bulunabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu