Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak? Maliyeti ve Kar Marjı

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak? Maliyeti ve Kar Marjı

Lavanta bildiğiniz üzere kokusu ile en çok ön plana çıkan unsurlardan bir özelliğe sahiptir. Lavantanın kendine has bir kokusu olmasıyla birlikte birçok esans ve parfümlerin kimyasına katılıp insanların en çok sevdiği koku deodorantları olarak piyasada ki yerini almıştır ve almaya da devam etmektedir.

Lavanta elde edildikten sonra yani bitki elde edildikten sonra bu bitkinin en büyük kullanım amaçlarından birisi olan koku sektöründe kullanılmaya hazır hale getirilmektedir. Sonrasında ise lavanta yağı önemli rol oynamaktadır. Lavanta bunların dışında ise hastalık veya farklı insan kusur problemlerinde de kullanılmaktadır. Örneğin lavantayı kaynatarak suyundan yüzde çıkan sivilce gibi kusurları yok etmeye yaramaktadır. Özel karışımlarla hazırlanan karışımları ile birçok faydası olmasıyla da bilinmektedir.

Lavanta üretimi yani yetiştiriciliği 2 şekilde yapılabilmektedir. Generatif ve vegetatif olarak yapılabilmektedir. Vegatatif olarak üretim, yaşlı çelik veya yan ürünlerden yapılabilmektedir. Genaratif üretime baktığımızda ise daha çok tohum olarak ön plana çıkmaktadır. Uygulama üzerinde çoğunlukta tohum kullanılmaktadır.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak isteyenler nereden başlamalı?

Lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyenler ilk başta kafasında lavanta yetiştiriciliği ile ilgili soru oluşturup sonradan tüm soruları cevaplandırmadan bu işe atılmaması gerekmektedir. Çünkü cevaplandırılması gereken tüm sorular girişeceğiniz iş için size yol ve yön, plan oluşturacaktır.

Sonrasında ise en önemli işiniz tohum olmalıdır. Lavanta üretebilmek için her taraftan bulabileceğiniz lavanta tohumlarının dışında eski yıllara ait tohumlar bulmak daha faydalı olmaktadır. Kısaca tarlanız için tohumunuzu sağlam yerden ve genetiği ile oynanmamış tohumlar bularak tarlanıza ekmeniz faydalı ve daha yararlı olacaktır.

Kimler Lavanta Yetiştiriciliği Yapabilir?

En birinciden bu tarz bitki ve çiçeklere alerjisi olan bireylerin bu işe girmesi tehlikeli olacaktır. Lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyen her bir kişi yapabilmektedir. Lakin bu işle uğraşmak isteyen insanların tarla işlerinden birazda olsa anlamaları gerekmektedir. Çünkü toprağın yapısından tutun yetiştirileceği yere ekilecek olan tohumun kaliteli olması için biraz da olsa bilgi sahibi olmak gereklidir. Bilinen her bir bilgi yetiştirilecek olan lavanta için bir sürüm kaynağıdır.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak için gerekli şartlar nelerdir?

Lavantanın tohumlarının tarlaya ekilmesi için tarla üzerinde önceden var olmuş olan yabancı otların alınması gerekmektedir. Yabancı olan otların giderilmesinin ardından iyi ve kaliteli gübre elde edilerek doğru bir şekilde tarla veya arazi üzerine dağıtılarak gübrelendirmeyi başlatmalısınız. Sonrasında ise gerekli olan tohumun doğru bir şekilde tarla üzerinde ekilmesi gerekmektedir.

Lavanta yetiştiriciliği yapmak için gerekli olan bazı şartlar söz konusudur. Bunlar toprağın yapısı ve hava şartlarının yani iklimin lavanta yetiştiriciliği için gerekli olan yerde yapılmasının koşullarını yerine getirip getirmemesine bağlıdır. Lavanta bitkisi kireçli ve hafif, zengin olan toprağı sevmektedir. Toprak derinliği rutubeti önemli rol oynamaktadır. Lavanta normalde soğuk hava şartlarını sevmemektedir. Ama soğuğa dayanıklı olan lavanta türleri ve çeşitleri de bulunmaktadır. Orta Avrupa soğuğuna bile dayanabilen lavanta çeşitleri ve türleri bulunmaktadır. Lakin bu lavanta türleri ülkemizde çokça bilinmemekle beraber bilinen türleri ve çeşitlerinde de bazı sorunlar çıkabilmektedir.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak için ne tür bir arazi gerekir?

Arazi isteğinize göre büyüklük en çap oranlarını göre de lavanta yetiştirmeniz mümkündür. Lavanta yetiştirmek için arazinin bil derecede azotlu ve fosforlu olması daha verimli lavanta yetiştirmenize olanak sağlar.

Ortalama 1 dönüm araziye ne kadar lavanta bitkisi dikilir?

1 dönüm arazi üzerine kuru çiçek verimi tür ve çeşitlere göre, iklim ve toprak koşulları göz önüne alındığında 100 kg ile 500 kg arasında değişir.

1 dönüm arazinin ortalama yıllık masrafları nelerdir?

Yapılan veya ekilen lavanta tohumunun kalitesi ve tohumunun cinsine göre değişkenlik göstermektedir. Kabaca 5 – 7 bin tl arasında değişkenlik gösterir.

1 dönüm araziden kaç kg Lavanta alınır?

Normalde ekilen tohumun kalitesine ve tohumun cinsi ve türüne göre değişmektedir. Ama bilinen 100 kg ile 500 kg arasında değişmektedir.

Ne kadara satılır?

Satış yapılan lavantanın türüne ve tohumun cinsine göre satış fiyatlarında farklılık göstermektedir. Kilogramı için ortalama gelir 25 – 30 tl arasındadır. 

Lavanta yetiştiriciliğinde rutin yapılması gereken işler nelerdir?

Lavanta yetiştiriciliğinde rutin yapılması gereken işler normal bir tarla ve arazi için yapılması gereken işlerden farklı olarak soğuk iklime özen göstermek olacaktır.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Lavanta yetiştiriciliği yapmanın normal bir buğday yetiştiriciliği yapmaya göre avantajı daha fazladır. Çünkü ekilen lavantanın çimlenme zamanında ki olan şartları daha belirgin ve görünür bir halde olmaktadır.

Dezavantajına geldiğimiz zaman ise hasat zamanı biraz uzun sürmektedir.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmanın zorlukları nelerdir?

Lavan yetiştiriciliği yapmanın her bir tarla şartlar altında olan zorlukları söz konusudur. Ama yapılan tarla işleri içerisinde en güzel işlerden bilinmektedir. Kokusu, yağsı ve bitkinin özünden yararlanma şansı gibi çokça alanda verim elde etme imkanı sağlamaktadır.

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmanın riskleri nelerdir?

Lavanta yetiştiriciliği yapmanın riski normal tarla ve arazi şartları için gerekli olan koşullar ve iklim koşullarıdır.

Finansal olarak ihtiyaç duyulması durumunda tarım kredisi kullanılarak lavanta yetiştiriciliğine başlanabilir. Tarım kredileri ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki başlığa göz atabilirsiniz;

Tarım Kredisi Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Şartları Nelerdir?

Lavanta yetiştiriciliği yapmak ile ilgili sormak istediğiniz tüm soruları ve görüşlerinizi bize aşağıdaki yorum bölümünden ulaştırabilirsiniz.

Lavanta yetiştiriciliği dışındaki farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Ceviz Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı

Susam Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Zeytin Yetiştiriciliği Yapmak, Yatırım Masrafları, Kar Marjı

Canlı Çiçek Yetiştiriciliği Yapmak, Masrafları, Kar Marjı


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

3 Yorumlar
 1. alaaddin diyor

  Ya kardeşim bu yazıyı hazırlamak için çok mu uğraştınınız? Bu bilgileri sokaktaki herkes verebilir. ortalama masraf nedir diye başlık açıp değişkenlik göstermektedir derseniz ne anlamı kaldı.. örnekler vererek ortalama bi fiyat söyleyebilirsiniz. altına cevap olarak bilmiyoruz yazsaydınız daha samimi olurdu.

  -1 dönüm arazinin ortalama yıllık masrafları nelerdir?
  Bilmiyoruz
  -Ne kadara satılır?
  Onu da bilmiyoruz

 2. samet diyor

  boş şeyler. kafa yormuş olsaydı hakkını alırdı

  1. Bayram diyor

   Merhaba. Orta anadoluda Ankara ikliminde lavanta yetişirmi ? İklim ve toprak yapisi için uygun mudur ?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.