Güncel

Aktar Dükkanı Açmak Maliyeti Ve Kar Marjı

Aktar dükkanı açmak, son yıllarda artan organik pazara dönüş ve alternatif tıp yöntemlerinin önem kazanması nedeni ile akla gelen iş fikirleri arasında yer almaya başladı.

Öyle ki hemen hemen her ilçe, her caddede küçüklü büyüklü baharat dükkanları yer almaya başladı.  Peki aktarların son dönemde bu kadar çoğalması sadece alternatif tıp yöntemlerinden mi kaynaklanıyor, yoksa başka nedenleri de var mı ? Kısacası aktarları bu kadar cazibeli hale getiren ne? Düşünüldüğü kadar kazançlı bir meslek dalı mı?

İçindekiler

Aktarlar Ne İş Yaparlar ?

Aktarlar; bazı bitkilerin kurutulmuş, toz haline getirilmiş, yağı sıkılmış gibi çok şekilde işlemler yapılan ürünlerin satışını gerçekleştirirler.

Ancak son dönemlerde TV’lerde, Youtube kanallarında bir çok doktorunda tavsiyelerinden yola çıkılarak ağrı kremleri, cilt bakım ürünleri, saç bakım ürünleri gibi ürünlerinde satışını yapmaya başladılar. Bu durum da aktarların kazanç halkasının büyümesine neden olmuştur. Hatta bazı aktarlar, bu ürünlerle birlikte kuruyemiş türü yiyeceklerin satışını da yapmaktadır.

Aktarlar; genellikle bitki biliminin bir parçası olmakla birlikte, alternatif tıp tekniklerinin kökenine oluştururlar. Bu yüzden riskler göze alındığında ve aktar dükkanı açarken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi sahibi olunduğunda kazançlı bir meslek dalı haline geleceği aşikardır.

Aktar Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genellikle işyeri açılırken dikkat edilmesi gereken önemli hususlar aktar dükkanını da içine kapsar. Diğer meslek gruplarından tek farkı Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı bir belge alınması gerektiğidir.

Lokasyon

Dükkan yeri olarak semtin en işlek caddelerinden birini tercih etmeniz gerekir. Özellikle turistik çarşılar aktarlar için kazançlı olacaktır.

İkinci alternatif  olarak tavsiye edebileceğimiz yerlerden biri de kaplıca bölgeleridir. İnsanlar kaplıcalara şifa aramak için giderler. Şifa arayan insanların uğrak mekanlarından bir diğeri de bilindiği üzere aktar dükkanlarıdır.

Mesleki Bilgi

Aktarlar geçmişten günümüze insanların şifa bulmak için uğradığı duraklardan biri olması nedeniyle bitki bilimi ile ilgili olmalısınız. Hangi otun, hangi baharatın, hangi yağın kişinin ne tür rahatsızlıklarına iyi geldiği noktasında bilgili olmanız, insanların size olan güvenini  artıracaktır. Bu yağların ve tozların nasıl terkip edileceği hakkında müşterilerinizi aydınlatabilirsiniz. Ancak bilmediğiniz veya eksik bildiğimiz konularda müşteriyi kesinlikle tedavi edici bir görüş bildirmemelisiniz.

İlgi Çekici Koku

Eğer baharat dükkanı işlek bir caddede yer almıyor ise, dükkanın girişine yerleştireceğiniz kahve öğütme makinesi, çekirdek veya leblebi kavurma makinesi nedeni ile oluşan koku müşterilerinizi dükkan içine çekmenizi sağlayabilir.

Bitki Ömrü

Kuru baharatların muhafaza süresi yaş meyve ve sebzelere göre daha uzun olması nedeni ile daha uzun süreli ömürleri vardı. Manavların böyle bir şansı yoktur. Ancak kuru bitki satışında bunu fırsata çevirebilmek mümkün.  Ancak her ne kadar uzun ömürlü olsa da, her ürünün son kullanma tarihi vardır. Buna özellikle dikkat etmelisiniz. Raflardan tarihleri geçmiş ürünleri indirmelisiniz.

Online Alışveriş

Aktarcılıkta son yıllarda online alışveriş bir hayli yaygınlaşmış durumdu. Bu nedenle dükkanınızı ait mutlaka bir websitesi oluşturun.  Aynı zamanda sosyal medya hesapları ile ürünlerinizi tanıtımını yapın. Google üzerinden reklamlar verin. Bu hedef kitlenizi kilometrelerce öteye genişlemesini sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu