Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Anestezi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Anestezi Maaşları

Anestezi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? Anestezi Bölümü nedir? Anestezi İş İmkanları, Anestezi Teknikeri Maaşı ne kadar? 

Anestezi Bölümü iş bulma konusunda pek bir sıkıntı yaşamayacağınız bölümlerden bir tanesidir. Bu bölümü okumak adına önünüzde iki yol bulunuyor. Ön lisans düzeyinde 2 sene ya da sağlık meslek liselerinde 4 sene eğitim alarak mesleğe adımınızı atabilirsiniz.

Bu yazıda, Anestezi bölümü eğitimi sonrasında sizleri nelerin beklediğini, mezun öğrencilerin iş bulma olanaklarını ve çalışma sahalarını, ortalama kazançlarını, bölümde okutulan dersleri ve mesleğin zorluklarını aktarmaya çalışacağız.

Anestezi Nedir?

Anestezi kavramı hastaların belli yöntemlerle ameliyat öncesinde uyuşturulması veya uyutulması işlemine denir. Anestezi sayesinde hasta herhangi bir şey hissetmez ya da acı duymaz. Bu açıdan ameliyatlar için oldukça hayati bir öneme sahiptir. Lokal ve genel olmak üzere anesteziyi ikiye ayırmak mümkündür.

Anestezi Bölümü Eğitiminde Görülen Dersler

Anestezi bölümü, anestezi işlemlerini başarıyla organize edecek nitelikli elemanlar yetiştirmeyi amaçlar. 2 sene süren, bir ön lisans programıdır. Öğrenciler TYT adı verilen puan türüyle kabul edilmektedir.

Pek çok özel veya devlet üniversitesinde anestezi bölümü ile karşılaşmanız mümkündür. Farmakoloji, fizik, anesteziyoloji ve anatomi gibi teorik dersler söz konusudur. Bunun yanında uygulamalı eğitimler de önemli bir yer tutar. Fizik, fen ve biyoloji gibi alanlara meraklı olmanız bölüm içinde size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

Anestezi Teknisyeni – Anestezi Teknikeri Nedir?

Anestezi konusunda genelde anestezi teknisyeni ile anestezi teknikeri birbirine karıştırılır. Oysa her ikisinin eğitim süreçleri ve mezuniyet sonrası üstlenecekleri görevler birbirinden ayrılır.

Kısaca açıklamak gerekirse; anestezi teknisyeni, sağlık meslek lisesinden mezun olan kişilerin alabileceği bir unvandır.  Üniversitelerin anestezi teknikerliği bölümünden mezun olanlar ise anestezi teknikeri olarak çalışmaya başlıyor. Esasen çalıştıkları yerler de yaptıkları işler de birbirinin aynısıdır. Sadece aldıkları ücretler arasında belli farklar söz konusudur. Ayrıca nöbet ücretleri ve saatleri de buna göre düzenlenmektedir.

Bir de anestezi uzman doktorları vardır. Anestezi doktoru olmak için 6 yıl sürecek olan tıp eğitimi tamamlamak gerekiyor. Bunun ardından da anesteziyoloji bölümünde 4 yıllık uzmanlık eğitimi alınmalıdır.

Anestezi Bölümü İş İmkanları

Anestezi iş imkanları bazında baktığımızda, ülkemizde devlet ve özel hastanelerin çok olmasından ve diğer alanlara nazaran daha az keşfedilmiş bir bölüm olmasından dolayı bir hayli avantajlıdır. Anestezi Bölümünden mezun olanlar gerek özel gerekse de devlet hastanelerinde görev yapabilirler.

Kamuda çalışmak adına KPSS puan şartı minimum 80’dir.

Özel hastanelerin ise kendilerine has belli özel koşulları olabiliyor.

Sağlık sektörünün her daim nitelikli anestezi teknisyenlerine ya da anestezi teknikerlerine ihtiyaçları bulunur.

Anestezi Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Anestezi bölümünden mezun olan ve sektörde çalışmaya başlayan kişiler, ilk aşamada 2500 – 3000 TL civarında bir maaş + nöbet ücretleri şeklinde bir kazanç elde eder. Nöbetlerin saatlik ücretleri genelde 12 – 15 TL düzeyindedir. Bu elbette devlet memurları için geçerli bir durum.

Özel hastanelerde asgari ücret ile 5000 TL arasında değişen bir maaş skalasından söz edebiliriz. 120 saatin üstündeki nöbetler için genellikle ödeme söz konusu değildir.

Anestezi Bölümü Mezunlarının Çalışma Koşulları Nasıldır?

Anestezi atmosfer olarak gerginliğe ve strese oldukça müsaittir. Özellikle aciliyet içeren durumlardan ötürü, pratik davranışlar sergilemeniz gerekiyor. Kapalı bir atmosferde, ortalama 22 derece sıcaklıkta çalışılır. Stresle baş etmek dışında ilaç ve kan kokularına bir noktadan sonra alışmak durumundasınız.

Anestezi, hatanın kabul görülmediği meslek dallarından bir tanesidir. Anestezi teknisyenleri genelde bu işlemi tek başlarına gerçekleştirir. Anestezi esnasında kullanılan çok çeşitli teknik malzeme söz konusudur. Cihazların sorumluluğu ve kontrolü tamamen teknisyenlere aittir. Hem ilaçları hem de hastayı hazır eder, öte yandan anesteziye dair kayıtları oluşturur. Bir nevi anestezi uzman doktorunun en büyük yardımcılarıdır.

Makalemizde Anestezi Bölümü, anestezi teknikeri maaşları ve iş olanakları ve çalışma koşulları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık Konu hakkında daha fazla bilgi almak için bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Farklı iş alanları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

En Yüksek Maaşlı Meslekler Hangileridir

Doğru Meslek Seçimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler. Geleceğin Meslekleri

Endüstri Ve Sistem Mühendisliği Nedir? Hangi Alanlarda Çalışır?

Kabin memuru – Host – Hostes olmak.

Tekstil Mühendisliği nedir? Tekstil Mühendisleri ne iş yapar?


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. talha diyor

    buradaki bilgiler daha iyi bakabilirsiniz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.