İş Fikirleri

Ceviz Desteği Nasıl Alınır? Devlet Destekli Ceviz Yetiştiriciliği

Ceviz Desteği, günümüzde devlet destekli iş fikirleri arasında görülmektedir. Türkiye, tarım noktasında oldukça uygun topraklara sahiptir. Bu neden tarım ve tarım desteği oldukça gelişmiştir. Ceviz yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler devlet destekli ceviz yetiştiriciliği şartları gibi önemli soruların cevaplarını araştırmaktadır. Metnimizde devlet destekli iş kurma fikirlerinden birisi olan ceviz yetiştiriciliği, devlet desteği şartları ve devlet desteği nasıl alınır gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

İçindekiler

Türkiye’de Ceviz Yetiştiriciliği

Türkiye’de ceviz yetiştiriciliği, gün geçtikçe gelişen tarım alanlarından birisidir. Türkiye, tarım alanlarının birçoğunda ihracat gerçekleştirebilecek potansiyele sahiptir. Ancak ceviz ihracatı noktasında yetersiz kalmaktadır. Türkiye’de üretilen cevizler, yurt içindeki pazarda tükenmektedir. Bazı dönemlerde Türkiye piyasasında ceviz seyrekliği yaşanmıştır.

Devlet Destekli İş Kurma

Devlet destekli iş kurma modellerinden biriside ceviz yetiştiriciliğidir. Devlet destekli ceviz yetiştiriciliği yaparak, az maliyetle iş kurma olanaklarına sahip olabilirsiniz. Ancak ceviz yetiştiriciliği hakkın bilgi sahibi değilseniz, sektöre girmeniz sizlere dezavantaj sağlaması kaçınılmazdır. Devlet destekli iş fikirleri oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunların arasına ceviz desteği de eklenmiştir ancak küçük bir araştırma ile devlet destekli iş olanaklarına göz atabilirsiniz.

Devlet Destekli Ceviz Yetiştiriciliği

Ceviz, yetişme olanakları gereği ortalama olarak 7 ila 12 yıl arasında sürmektedir. Be nedenle yatırım olanakları oldukça zorludur. Yatırım yapacak kişi kazancını minimum 10 yıl sonrasında alacaktır. Haliyle bu noktada yatırım bulmakta zorlanır. Devlet, bu koşulların önüne geçmek ve ceviz yetiştiriciliğinin potansiyelini arttırmak ve ihracat yapabilmek için destek olmaktadır. Her yıl yapılan başvurular incelenir ve gerekli merciler devlet destekli ceviz yetiştiriciliği talepleri onaylar ya da onaylamaz. Ancak devlet desteği alabilmek için önemli kriterler bulunmaktadır. Destek talep eden kişi, belirli kriterleri taşımıyor olmaması halinde desteğin çıkması söz konusu değildir. Genel olarak ceviz desteği şartları şu şekildedir:

 • 18 yaşından büyük olması
 • Sicil kaydının temiz olması
 • Daha önce iflas ettiği bir işyerinin olmaması
 • Yüz kızartıcı bir suç işlemesi durumunda ‘’topluma kazandırma’’ kategorisinde olması
 • Tarım alanını uzak olmaması
 • Tarım sektöründe edindiği maddi ivme ve üretim kapasitesi

Temel olarak devlet desteği alma şartları yukarıda belirtildiği gibidir. Bu kriterlerin sahip olunmaması durumunda devlet desteği verilmeyecektir. Ancak gerekli merciler kriterleri sürekli düzenlemekte ve güncellemektedir. Bu yüzden programınızı gerçekleştirmek için belirli mercilerden detaylı bilgi almanız fayda sağlayacaktır.

Ceviz Desteği Nereye Yapılır?

Ceviz yetiştiriciliği devlet desteği, başvurunuzu Tarım İl veya İlçe Müdürlüklerine iletmeniz gerekmektedir. Başvuru sırasında projelendirmeyi yanınızda bulundurmanız gerekir. Ayrıca tarım desteğini birçok banka ve özel kuruluşların da verdiğini bilmeniz fayda var. Tarım İl Müdürlüğü desteğiniz ret etmesi durumunda alternatif planlarınızın olması gerekir.

Ceviz Yetiştiriciliği İçin Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Ceviz için devlet desteği almanızın ilk koşulu yukarıda belirtilen ‘’devlet destekli ceviz şartları’’ bölümünde belirtilen maddeler uymanızdır. Belirtilen maddeler, temel gereklilikler üzerinden oluşturulmuştur. Maddeler ile ilgili herhangi sorununuzun olmaması halinde rahatlıkla ceviz devlet desteği başvurusunda bulunabilirsiniz. Genel olarak devlet ceviz desteği almak için belirli bir programa ihtiyacınız bulunur. Bu program temel olarak sizlerin oluşturduğu stratejiyi izlemektedir. Yani projelendirme yapmanız gerekir. Projelendirme detayı şunları kapsamaktadır:

 • Arazi konum
 • Program
 • Hedef
 • Talep Edilen Tutar
 • Arazi Dönüm
 • Strateji

Temel olarak bu detayları oluşturdunuz proje ile devlet desteğine başvuru sağlayabilirsiniz. Başvurunuzun onaylanması durumunda yetkililer sizlerle irtibata geçerek, belirlediğiniz bölgeleri denetleyecektir. Bölge, alanından uzman kişiler ile denetlenerek; ceviz yetiştiriciliğine müsait olup, olmadığı belirlenecektir. Ayrıca tarlanın büyüklüğü, dikim sıklığı, cinsi, elektrik, su gibi temel durumlar göz önüne alınarak, sizlere destek sağlanacaktır.

Ceviz Desteği Ne Kadar Veriyor?

Tasarlanan kanunlar çevresinde ceviz desteği dönüm başına 1.000 ₺ olarak hesaplanıp, destek sağlanmaktadır. 100 dönümlük bir arazi üzerinde projelendirme yapmanız durumunda sizlere minimum 100.000 destek sağlanacaktır. Sizlerin olanakları ve ekstrem durumlarda da bu fiyat bir miktar daha artması mümkündür.

Onaylanan Ceviz Desteği Ödenmesi

Devlet, sizlerin kriterlerine ve projenize göre hibe de gerçekleştirebilir, kredi de verebilir. Bu durum tamamen değişmektedir. Ancak genel olarak devlet destekli ceviz yetiştiriciliğinde kredi verilmesi söz konusudur. Ancak ceviz yetiştiren birisi, emeklerinin karşılığını 10 yıl sonrasında alacaktır. Ceviz’in yetişmesi ve pazara girmesi ortalama olarak bu süreyi kapsamaktadır. Devlet destekli ceviz yetiştiriciliği kredisi almanız durumunda 15 yıl sonrasında ödeme gerçekleştirirsiniz. Yani ilk mahsullerinizin satışını gerçekleştirip, ekonomik koşullarınızı rahatlatıp ödemelerinize başlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu