İş Fikirleri

Kebapçılar Ne Kadar Kazanıyor? Kebapçı Dükkanı Kar Marjı

Türkiye’nin eşsiz lezzetlerinden birisi de kebaptır. Günümüzde her gün yüz binlerce insan kebap yemektedir. Ayrıca ülkeyi ziyaret eden turistlerin ilk gittiği yerlerden birisi de kebapçılardır. Pek, kebapçılar ne kadar kazanıyor? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız metnimizi okuyabilirsiniz. Ayrıca kebapçı dükkanı açma maliyeti, kebapçı açmak için gerekli belgeler ve kebapçı açmak için gerekli malzemeler gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

İçindekiler

Kebapçı Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli Mi?

Kebapçı açmak için ustalık belgesine ihtiyacınız yoktur. Türkiye’de kebapçılık Usta – Çırak ilişkisine dayanmasından kaynaklı resmi olarak böyle bir gereklilik veya şart bulunmamaktadır. Ancak kebapçı açarken KOSGEB’den destek almayı düşünüyorsanız ustalık belgesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Belirtilen ustalık belgesini, Halk Eğitim Kurslarına katılarak alabilirsiniz. Aldığınız belgeyle KOSGEB’e başvuru sağlayabilirsiniz.

Kokoreççiler Kaç Para Kazanıyor?

Kebapçı Dükkanı Nasıl Açılır?

Türkiye’de en çok tüketilen yiyecekleri arasında yer alan Kebapta bulunmaktadır. Günümüzde de doğru strateji ve doğru planlama ile kebapçı dükkanı açmak oldukça mantıklı bir iş girişimi olabilir. Ancak kebapçı dükkanı açmanız için dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Kebapçı dükkanı nasıl açılır? sorusunu aşamalar halinde derleyelim.

 • Dükkan Konumu

Kebapçı dükkanı açarken dikkat etmeniz gereken ilk unsurlardan birisi de kebapçı dükkanı konumudur. İşyerinizi doğru bir yere açmanız halinde satışlarınızı yükseltme şansınız artacaktır. Ara sokaklardan uzakta kalmanız da fayda olacaktır. İşlek caddeler, kamu kuruluşları ve bankaların olduğu bölgelerde kebapçı dükkanı açmak akıllıca olacaktır. Bu sayede iş potansiyelinizi genişletme ve düzenli müşteri sağlama olanağınız bulunur.

 • Gerekli Malzemeler

Kebap dükkanında teknik olarak birçok malzemeye ihtiyaç vardır. Bunların en başında da masa, sandalye ve ocak bulunuyor. Ancak ekonomik olanaklarınıza göre bu koşulları genişletebilirsiniz. Malzeme temini gerçekleştirirken, ikinci el yerine yeni ürünler almalısınız.

 • İç Dizayn

Kebap salonlarında alıştığımız bir iç dizayn bulunuyor. Sizler alışılmışın dışında bir dekor ile işyerinizi donatabilirsiniz. Bu durum sizlere oldukça avantaj sağlayacak, müşteri potansiyelinizi arttıracaktır. İç dizayn noktasında profesyonel bir destek alabilirsiniz. Ayrıca elinizden geldiği kadar kebap dükkanlarına ziyaret etmek ve eleştirel bir gözle dükkanları izlemelisiniz. Bu sayede başka dükkanlarda gördüğünüz eksileri, kendi dükkanınızdan artıya çevirebilirsiniz.

 • Reklam

Gıda sektöründe hizmet vermeyi düşünüyorsanız veya hali hazırda hizmet sağlıyorsanız; reklamı asla unutmayın. Reklam, işyerinizin varlığını insanlara gösterecektir. Şu şekilde düşünmelisiniz; bir yerde bir hizmet sağlıyorsunuz ancak bundan kimsenin haberi yok. Bu durum yaşanması durumunda potansiyel müşteri kitleniz zayıflar ve istemediğiniz tabloları yaşayabilirsiniz. Doğru afiş çalışması ve online reklam çalışması yapmanız gerekir.

 • Doğru Personel, Doğru Kebap Ustası

Kebapçı dükkanı açarken dikkat edilmesi gerekenlerden birisi de kebap ustanızdır. Kebap ustası alanında uzman ve yetkinse sizler için artı sağlayacaktır. Bilindiği gibi kebap lezzeti, kebap tüketen kişiler için oldukça önemli kıstastır. Bu yüzden bu bilginin ehemmiyetini unutmayın.

Dondurmacılar Kaç Para Kazanıyor?

Kebap Dükkanı Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Kebap dükkanı açmak için gerekli malzeme ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu malzemeler arasında temel durumlarda bulunmaktadır. Bu malzemelerin teminlerini kusursuz bir şekilde gerçekleştirmeniz; işyeri imajınızı güçlendirecektir. Genel olarak kebap dükkanı için gerekli malzemeler şu şekildedir:

 • Masa
 • Sandalye
 • Ocak
 • Derin Dondurucu
 • Tezgah
 • Buzdolabı
 • Bulaşık Makinesi

Kebap dükkanlarında temel olarak gerekli malzemeler bu şekildedir. Yukarıdaki malzemeler ortalamayı baz alarak oluşturulmuştur. Koşullarınıza göre malzemeler ve ihtiyaçlar çok daha fazla artacaktır. Ancak bu malzemeleri temiz etmeden de kebapçı dükkanı açma mümkün değildir.

Ciğerci Açmak Kar Marjı ve Maliyeti

Kebapçı Dükkanı Yatırım Maliyeti

Kebapçı dükkanı açmak istiyorum’’ diyorsanız, yüklü bir miktarda yatırım olanaklarınızın  olması gerektiğini unutmamalısınız. Gıda sektörü maliyetli bir alandır. Kebapçılık da aynı şekilde biraz daha maliyetli olduğunu söyleyebiliriz. Kebap dükkanı sermayesi ise ortalama olarak şu şekildedir:

 • Dükkan kirası:500 ila 10.000
 • Gerekli malzemeler: 000 ila 75.000 ₺
 • İç Dizayn: 000 ila 22.000 ₺
 • Reklam: 500 ila 15.000 ₺
 • Personel gideri: 000 ila 15.000 ₺

Listeyi ortalama bir kebapçı dükkanını baz alarak hazırlanmıştır. Bilgilere ve ücretlere baktığımız kebap dükkanı açma maliyeti: 100.000 ila 135.000 ₺ arasında değişmektedir. Ancak sizlerin yatırım olanaklarınıza göre bu fiyatı biraz daha düşürebilirsiniz.

Pilav Dükkanı Açmak Kar Marjı ve Maliyeti

Kebap Dükkanı Kâr Marjı

Metnimizin ana başlığı olan ‘’kebapçılar ne kadar kazanıyor?’’ sorusunun cevabını sizlerle paylaşalım. Ortalama bir kebap dükkanı ayda: 60.000 ila 100.000 ₺ arasında cüroya sahiptir. Bu fiyat bazı dükkanlarda çok daha farklı olacaktır. Kebap dükkanlarının ortalama kâr marjı; %75 ila %100 arasındadır. Bu bilgilere baktığımızda kebap dükkanı oldukça karlı bir iştir. Dükkanın potansiyeline ve kullandığı ürünlere göre hafif de olsa kâr marjında değişiklik olmaktadır. Ortalama bir kebap dükkanı, tüm giderleri çıkarttığında; 15.000 ila 30.000 ₺ net kâr elde etmektedir.

Çorbacı Dükkanı Açmak Kar Marjı ve Maliyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu