GüncelBulgaristan

Bulgaristan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları 2020

Balkan ülkelerinden bir tanesi olan Bulgaristan aynı zamanda kara sınırımız olan komşu ülkelerden bir tanesidir. Komşu ülkemiz Bulgaristan ekonomik etkiler ve farklılıklarla dikkat çeken ülkelerden bir tanesidir. Avrupa Birliği üyesi olan ülke en düşük asgari ücret ile dikkat çekiyor. Çok düşük ücret ödemesinden dolayı çalışanların zorlandığı gerçeği de unutulmamalıdır. Elbette gelir ve gider dengesi de hesaba katılmalıdır.

Alım gücü ile doğru orantılı şekilde ilerleme söz konusu olduğu için temel gıda ürünleri de gelire karşılık gelmektedir. Hayatın oldukça ucuz olması da ekonomik farkı ortaya koymaktadır. Yurtdışında çalışmak isteyenlerin Bulgaristan’ı çok nadir tercih etmesi de kazancın düşük olması ile alakalıdır. Genel itibari ile düşük ücretin söz konusu olması da yaşam farklılığını ortaya koymaktadır. Bulgaristan asgari ücret ne kadar sorusuna gelecek olursak ta belirlenen tutar 2019 yılı için 286,33 Eoru’dur.

Bulgaristan Çalışma Şartları

Çalışma düzeni açısından Bulgaristan iyileştirme gösteren ülkelerden bir tanesidir. Hayatın ucuz olduğu ülke bu konuda diğer birçok ülkeye göre iyidir. Temel giderlerin düşük olması da yaşamın kolaylaşmasını sağlamaktadır. Çok sayıda Türkün yaşadığı ülke bu bağlamda iş arayanlara da fırsat sunmaktadır.

Bulgaristan asgari ücret uygulaması 286 Euro olsa da gider az olduğu için yaşanabilir düzeydedir. Elbette her işin mahiyeti ve gerekliliği de kazancı artırabilmektedir. Kalifiyeli elemanlar daha yüksek ücretler aldığı için bu noktada daha şanslılardır. Kısa süreli yurtdışında çalışmak için cazip olmasa da uzun süreli yaşam için düşünebilecek ülkelerden bir tanesidir.

Bulgaristan çalışma şartları açısından da zorlayıcı yönleri bulunmamaktadır. Her işin kendine göre zorlukları olsa bu durum iş yükü ile bağlantılıdır. Yatırım yapan çok sayıda Türk firması ile görüşüp sizde Bulgaristan’da çalışabilirsiniz. Hesaplamaları, gelir ve giderleri inceleyerek bu konuda net karara varabilirsiniz. İş gelişimi açısından farklı halleri görebilmeniz için de firmalarla görüşme yapabilirsiniz. Yüksek maaşlara erişebilmek için de alanında başarılı kişi olmanız büyük etki etmektedir.

Bulgaristan Çalışma Saatleri

Hayatın ucuz olduğu Bulgaristan işçilere ödemiş olduğu düşük ücretlerle dikkat çekiyor. Bulgaristan asgari ücret düşük olması hayatın zorlayıcı olduğu anlamına da gelmemektedir. Hayatın ucuz olduğu ülke çalışma saatleri konusunda da dünya standartlarında yer almaktadır. Bulgaristan çalışma saatleri haftalık olarak 40 saat olurken, genellikle günde 8 saat üzerine kurulu düzende ilerlemektedir.

Çalışanların hakları konusunda da birçok ülke ile benzerlik göstermektedir. Düzenli bir işte çalışan işçinin yıllık en az 20 gün ücretli izni olurken çalıştığı yıla göre bu sayı artmaktadır. Bulgaristan asgari ücret uygulamasına ek olarak fazla çalışmalarda tutarı artırmak mümkündür. Gelir gider dengesini en iyi şekilde kurmak geçim sıkıntısını da ortadan kaldıracak düzeydedir. Geçici süre ile çalışmak için Bulgaristan’a gitmek isterseniz de çok sayıda yatırım yapan Türk firmalarının iş ilanları bölümüne bakabilirsiniz. Sizin alanınıza uygun iş bulma ihtimaliniz oldukça yüksektir.

Yunanistan Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu