İş Fikirleri

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği-Maliyeti-Kar Marjı

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği, Maliyeti, Kar Marjı, istiridye mantarı yetiştirilir,  tohumu, fiyatı, üretimi, kursu, satış yerleri

Mantar türlerinin tüketimleri ile alakalı bilgi sahibi olunması son derece önemlidir. Bazı mantarların zehirli olması çok büyük sıkıntılara yol açacağı için bu alanda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Yenilebilir mantar türlerinden bir tanesi olan istiridye mantarı lezzeti ile oldukça popülerdir. Ekonomik değer açısından bakıldığı zamanda oldukça yüksek tutarları görmesi yetiştiricilerin gözdesi olmasına neden olmuştur. Görünüm itibari ile istiridye şekline benzemesinden dolayı da istiridye mantarı ismini almıştır. Doğal koşullarda genellikle kavak ağacında yetiştiği için kavak mantarı diye tabir de edilmektedir. Yetiştirilme ortamlarına göre değişen sayısı tamamen üreticinin hazırlığı ile doğru orantılıdır. Sofralarda oldukça gözde hale gelmesi de iş fikirleri açısından da ön planda yer almaktadır. İçerisinde ki besin değerleri de sağlık açısından oldukça olumlu etkiler sunmaktadır.

İçindekiler

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

Ekonomik getirisinin son derece yüksek tutarlara yükselmesinin yetiştiricilik konusunda araştırmalara sebep olmuştur. Bu noktada belirleyeceğiniz alanları çok iyi tespit etmeli ve doğru teknikler kullanılmalıdır. İstiridye mantarı yetiştiriciliği ile ilgili teknik konular hakkında sizlere bilgi aktaracağız. Öncelikle mantarı nerede yetiştireceğinize dair çalışmalar yapmanız gerekir. Belirlediğiniz alana göre değişecek olan maliyetler oldukça önemli yere sahiptir. Alan büyüdükçe doğru orantılı olarak maliyetlerde artacaktır.

Doğal ortamda yetiştirebilecek alanın tesis edilebilir olması durumunda tercihinizi doğal ortamdan yana kullanmanız daha karlı olacaktır. Fakat bu ortamı her zaman oluşturmak pek mümkün olmadığı için yapay ortam oluşturmanız gerekecektir. Aklınıza gelebilecek birçok alanda mantar yetiştiriciliğiyapmanız mümkündür. Balkon ya da odanın bir köşesinde dahi doğru malzeme kullanımı ile üretim yapabilirsiniz. Bu alanda kurulumlar ve hesaplayıp uygulamalar doğru etkiyi size sunacaktır. Sermayenize göre iş hacminin değişeceğini hesaba katarak adım atmanız daha doğru olacaktır. Her dönem tüketilebilir hale gelmesinden dolayı da pazar açısından geniş imkanlar sunmaktadır. Üretimi en iyiye ulaştırabilmek adına her açıdan doğru malzeme kullanımına yönelmelisiniz.

Mantar Yetiştiriciliği

Kendi işinizin patronu olabilmeniz için geniş çaplı düşünüp doğru yatırımlar yaparak muhteşem kazançlara ulaşabilirsiniz. Bu kazanç yollarından birisi olan mantar yetiştiriciliği her geçen gün rağbet gören meslekler arasına girmeyi de başardı. Şehir ortamında dahi oluşturulabilen alanlarda istenilen düzeyde üretim mümkündür. Fakat kırsal alanlarda bu noktada çok daha iyi sonuçlar alınabilmektedir. Kırsal kesimlerde daha üst düzey üretim elde etmenin de hava temizliği oldukça etkili olmaktadır. Her ne kadar yapay olarak hazır hale getirilse de dış etkenlerde ister istemez ortama etki etmektedir. Gelir ve gider hesaplaması yapıldığında ortaya çıkan bakiye iş arayışında olanlara yeni kapıları da açıyor. Doğru planlama ile muhteşem sonuçlar elde edebileceğiniz mantar yetiştiriciliğikısa sürede sermayeyi kurtarabileceği gibi uzun vadede de muhteşem rakamları size sunacaktır.

Oluşum süresi bakımından da kısa sürede üretimlerden sonuç elde etmeniz sayesinde satışlarda başlayacaktır. Bu noktada iyi bir pazar oluşturmak kar oranını da artıracaktır. İstiridye mantarı yetiştiriciliği ile alakalı bilgi birikimine sahip kişilerden fikir almak size oldukça fayda sağlayacaktır. Bu alanda hizmet veren birçok firma ve şahıs hizmet vermektedir. Tesislerin hazırlanışından tutunda da kullanılacak malzemeler ile alakalı da ayrıntıları öğrenmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

İstiridye Mantarı Nasıl Yetiştirilir

Gerekli ortamların kurulumu ve uygulamaya geçiş ile alakalı birçok bilgi kirliliği sizi bu alanda zorlayabilir. En doğru bilgileri edinerek adım atmanız ilerleyen zamanlarda size fayda sağlayacaktır. Sıklıkla sorulan soruların başında İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir gelmektedir. Bu noktada öncelikle yer temini yapmalı ve yer teminine göre adım atmalısınız. Yeri belirledikten sonra ihtiyacınız olan malzemelerin temini gerekmektedir. İstiridye mantarı yetiştirebilmek adına gerekli olan malzemeleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Mantarın yetişebilmesini sağlayabilecek orta ölçekli tahıl sapı
 • Temin edilen sağların ıslatılabilmesi için kap
 • Islatılan sapların doğru şekilde yerleştirilebilmesi için çuval ya da plastik poşet
 • Bidon ya da fıçı (Sapların pastörize edilmesi için)
 • Ham pamuk (kirlilik oluşturabilecek maddeleri filtrelemede kullanılmak için)
 • Bidonlara konulan çuvalları bidon içerisinde tutabilmek için layner ve bidonları ısıtmada kullanılan tüp
 • Mantarı yetiştireceğiniz ortamı temiz tutabilmek için çamaşır suyu ya da farklı temizlik malzemesi
 • Kaşık, maske, temiz bez ve maske (Bu malzemeler aşılama evresinde kullanılmak içindir.)
 • İstiridye mantarının yumurtası gereklidir.
 • Hem sıcaklığı hem de nemi ölçebilmek için 1 ya da 2 adet termometre

Bu malzemeleri temin etmeniz üretime başlamadan önce olmazsa olmazlardandır. Bu malzemelerden herhangi birinin eksik olması üretime geçmenizi geciktirecektir. Eksiksiz şekilde temin ettikten sonra işlemlere başlayabilirsiniz. Kuracağınız tesisin özelliklerini ve uygulama alanını standartlara uygun hale getirmeniz gerekecektir. İstiridye mantarı yetiştiriciliği teknik veriler üzerine kurulu düzene sahip olduğu için hesaplamaları çok iyi yapmalı ve uygulamalar ile ilgili zamanlamayı da bilmelidir. Zaman konusunda yanlış hesap yapmanın erken üretime ya da geç üretime etki edeceği unutulmamalıdır. Ayrıca istenilen miktarda üretim elde etmeyi dahi etkileyebilecek etkenler ortaya çıkabilir.

İstiridye Mantarı Tohumu

Verimliliği etkileyen en önemli unsurların başında kaliteli tohum kullanımı gelmektedir. İstiridye mantarı tohumu ile alakalı üretim yapan ve sertifikası olan tohumlara yönelmelisiniz. Gerekli evraklar olmasından dolayı verimlilik ile ilgili detayları içermektedir. Her ne kadar sağlam bir ortam oluştursanız da kalitesiz tohum kullanmanız üretim miktarını doğrudan etkilemektedir. Üretime ilk başladığınız dönemlerde kaliteli tohum ile işe başlayıp sonrasında sizde tohum üretimi yapabilirsiniz. İstiridye mantarı tohumu ile ilgili birçok farklı marka ve tür bulunmaktadır. Bu türler arasından en iyisini seçerek kendini ispatlamış markalar seçmeye özen gösterin. Yerli üretimler ile ilgili güvenli olan şahıslardan da ürün temin edebilirsiniz. İşinizi riske atmadan en iyisini bulmanız sizin yararınıza olacaktır.

Tohum konusunda uzmanlaşmış ve sadece bu alanda hizmet sunan firmalar oldukça yüksek verimli tohumlar sunmaktadır. Tohumun üretiminizde aktif rol oynadığını ve kazancınızı doğrudan etkilediğini unutmamanız gerekir. Planlamalarınız dahilinde seçimleri bu düzene göre yapmaya özen göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. Farklı tohum seçenekleri arasında en iyi üretime sahip olanı seçmeniz gerekir. Yaptığınız yatırımların ve vermiş olduğunuz emeklerin boşa gitmemesi adına araştırmalarınızı çok iyi yapın. Seçimleri internet üzerinden yapan güvenli sitelerden de yapabilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz nokta daha önce tohumu satın alan kişilerin yaptıkları yorumlar ve değerlendirmelerdir. Bu değerlendirmeler tecrübe ile sabitlendiği için oldukça etkili sonuçları da görebilirsiniz. Doğrudan kullanan kişilerin yaptığı yorumlara dikkat ederek karar verebilirsiniz.

İstiridye Mantarı Fiyatı

Para kazanmak için girdiğiniz bu alanda satışların ne denli önemli olduğunu unutmanız gerekir. İstiridye mantarı fiyatı kg olarak 10 TL – 30 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat piyasa durumuna ve üretmiş olduğunuz mantarın kalitesine göre değişebilmektedir. Pazarlama ile doğru orantılı olduğu için değişen fiyatlara göre değişkenlikleri takip etmeniz gerekir. Ortaya koymuş olduğunuz ürünlerin hangi pazarda satışa çıkaracağınız da sizi oldukça etkileyecektir. Dönemsel olarak fiyatlarda artışlar ve düşüşler oluşsa da totalde kazancınızın düşme ihtimali düşüktür. Kaliteden ödün vermeden ilerlemeniz ve bu noktada sabit bir Pazar bulmanız sürekli olarak satışları sürdürmenizi sağlayacaktır. Geniş bir pazara sahip olması ve alıcı tarafında da yüksek rağbet görmesi de önemli avantajlardandır. Üretim yaptıktan sonra kısa sürede mantarın satışını gerçekleştirmeniz gerektiğini de unutmayın. Aksi takdirde üretmiş olduğunuz ürünlerde bozulma söz konusu olabilir. Tüm gıda maddelerinde olduğu gibi istiridye mantarı da belirli bir ömre sahiptir. Bu süreyi hesaba katarak üretim öncesi alıcıyı ayarlamak çok iyi olacaktır.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Maliyeti

Sermayesiz hiçbir işin olmadığı düşünülürse mantar yetiştiriciliği ile alakalı da belirli bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Bu bütçe sizin ekonomik durumunuza göre değişmektedir. Küçük çaplı bir iş yapıp ilerleyen zamanlarda işi büyütmek isterseniz 10.000 TL gibi bir rakam size yetecektir. Kurulum aşamasından tutunda da son nokta olan üretime kadar her ayrıntıyı hesaba katmanız gerekir. İstiridye mantarı yetiştiriciliği maliyeti hesaplarken alan seçimi, üretim miktarı ve kullanılacak malzeme dikkate alınmalıdır. Bu esasları yerine getirebilmeniz için ilk tespit alan tespitidir. Alan tespiti diğer kullanılacak olan malzemelerin tamamının miktarını belirleyecektir. Isıtma sisteminden tutunda da mantarı yetiştirmek için kullanacağınız sapa kadar tüm miktarları doğrudan etkilemektedir. 100 m2 bir alanda kurulacak tesis ile 250 m2 alanda kurulacak tesis arasında malzeme açısından farklılıklar oluşacaktır. Bu noktada sizin elinizde bulunan sermayeye göre şekil vermeniz çok daha doğru olacaktır. İlerleyen dönemlerde kazanç durumunuza göre alanınızı ve sermayenizi genişletebilirsiniz.

İstiridye Mantarı Pazarı

Üretim için her şey hazır ve artık yavaştan ürünler oluşmaya başladı. Peki bu ürünleri nerede ve nasıl fiyatlara satacaksınız. Bunun araştırmasını işlerin başlaması ile birlikte yapmanız gerekir. Ürettiğiniz ürünlerin bozulmadan tüketiciye ulaşabilmesi için pazar bulmanız gerekmektedir. İstiridye mantarı pazarı geniş ve oldukça farklı özelliklere sahip olduğu için güvenli bir firma bulmaya çalışın. İlk başlarda bu noktada zorlansanız da yerelden başlamak mantıklı olacaktır. Görüşmeleri bizzat yaparak ne tür bir üretim yaptığınızı açıklamanız size yardımcı olmaya yetecektir. Alıcının ikna edilmesi ve ürününüzü alabilmesi için kaliteye dikkat ettiğini unutmayın. Belirli dönemlerde alımların arttığını ve belirli dönemlerde de azaldığını bilerek birden fazla alıcıya ulaşmaya çalışın. Kısa süre içerisinde ticari faaliyetler aktif hale gelecektir. Buda satışlarda yüksek performans elde etmenizi sağlayacaktır. Sermayenizin ve vermiş olduğunuz emeklerin karşılığını alabilme adına kuracağınız bağlantılar sizi ileriye taşımada önemli rol üstlenecektir.

İstiridye Mantarı Üretimi

Kararınızı verip gerekli malzemeyi temin ettikten sonra en önemli kısımlardan birisi üretimdir. İstiridye mantarı üretimi ile alakalı bilgileri öğrenmeniz ve uygulamaya geçirmeniz çok önemlidir. Uygulamalar konusunda çok fazla bilgi içeriği bulunsa da bu alanda hizmet veren kişilerden bizzat bilgi almak çok daha iyi olacaktır. Sıcaklık ve neme göre üretimin değiştiğini bilerek hareket etmelisiniz. Üretim ile alakalı değişkenleri hesaba katarak kuluçka dönemini uygulamaya koymanız gerekir. En önemli aşama olan kuluçka döneminde ortamın tamamen karanlık olması ve %70 neme sahip olması gerekir. Ayrıca alanın sıcaklığı da 25 – 30 derece arasında olmalıdır. Üretim alanını bu standartlara uygun şekilde ayarladıktan sonra ilk mantar 17. günde kendini gösterecektir. Bu süre içerisinde ise poşetlerde delik açmanız gerekir. Bu delik sayısı 10 ila 15 arasında değişecek şekilde ayarlamanız gerekir. Bunun sebebi ise oksijen ile üretimin gerçekleştirilmesidir.

İstiridye mantarı üretimi ile alakalı unutulmaması gereken en önemli hususlardan birisi de oksijen ihtiyacının yüksek seviyelerde olduğudur. Kuluçka dönemi tamamlanması ile birlikte odanın sıcaklığı 25 – 30 derecelerden 12 ila 17 derece arasına düşürülmelidir. Bu düşüş sonrasında da günlük olarak 6 – 8 saat beyaz ışık verilmelidir. Ayrıca ortamında da en az %80 neme sahip olması sağlanmalıdır. Bu hususları eksiksiz şekilde yaptığınızda istediğiniz düzeyde üretimi gerçekleştirebilirsiniz.

Üretim konusunda ortamın sıcaklığı ile ilgili günleri doğru şekilde tutmalı ve takibi çok iyi yapmalıdır. Aksi taktirde yapılan tüm masraflar ve emekler boşa gidecektir. İstediğiniz verim miktarına ulaşmanız da bu sıcaklık ve nemden dolayı olumsuz sonuçlanabilir. Ayrıntılı şekilde takip edeceğiniz zaman ve sıcaklar büyük önem arz etmektedir. Nem oluşturma ile alakalı da cihaz tercihlerini dikkatli yapmalısınız.

Mantar Yetiştiriciliği Kursu

Bilgi ve birikim olmadan herhangi bir üründe üretim yapmak oldukça zordur. Herhangi bir ustanız ya da yol göstericiniz yoksa bu alanda eğitim veren kurslara başvurmanız daha iyi olacaktır. Ayrıca bu kursları başarılı şekilde bitirdiğinizde devlet destekli işlere de girebilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği kursu ile hem uygulamalı hem de teorik bilgiler edinmeniz mümkündür. Kurslar da verilen bilgiler çerçevesinde sermayenizi oluşturmanız ve nasıl bir yol izleyeceğinizi hesaplamanız da mümkündür. Herhangi bir bilgiye sahip olmadan kulaktan dolma bilgilerle giriştiğiniz işten zarar etmeniz söz konusu olabilir. Özellikle de hesap gerektiren mantar yetiştiriciliği hassasiyet gerektiren bir alandır. Sıcaklık hesaplamaları, günler ve zamanında müdahaleler gibi adeta bir rehber niteliğinde bilgi içermektedir. Birçok farklı alana ait bilgi edinmenizi de sağlayacak olan bu kurslar ile sizde iyi bir yetiştirici olabilirsiniz.

Mantar yetiştiriciliğine dair detaylı bilgileri öğrenip bir de bu bilgileri pratiğe döktüğünüzde çok iyi seviyelere ulaşmanız mümkündür. Her alanın uzmanı ve işi bileni olduğu için en iyi bilgiyi edinmeye özen gösterin. Belirli bir sermayeniz olduğunda bu işe balıklama atlamak yerine bu alanda tecrübe kazanarak ilerlemek size kazanç sağlayacaktır. Detaycılık gerektiren bir alana sahip olması da bu durumu net bir şekilde göstermektedir.

Mantar Tohumu Satış Yerleri

Mantar üretiminde tohumun ne denli önemli olduğunu unutmamanız ve kaliteli tohum kullanmanız gerekir. Bu yüzden de araştırmalarınızı kaliteli ürün satan yerlere göre seçmelisiniz. Mantar tohumu satış yerleri doğrudan iş yerlerinde olsa da ayrıca internet üzerinden de birçok platformda bulabilirsiniz. Önemli olan alım yapacağınız tohumun hangi özelliklere sahip olduğudur. Sertifikalı olan tohumları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Alacağınız mantarın hangi ortama göre ve sıcaklığa göre ürün vereceğini de bilmeniz gerekir. Risk oluşturabilecek durumları da göz önünde tutmanız gerekir. Bu alanda daha önce memnun müşteri potansiyeline sahip firma tercih etmelisiniz. En çok tercih edilen markalara yönelmeniz daha iyi olacaktır.

Mantar tohumu satış yerleri arasında çoğunlukla tohum satışı yapan zirai firmalar bulunmaktadır. Farklı özelliklere ve miktarlara sahip tohumları temin edebilirsiniz. Bulunduğunuz alanlarda böyle bir yer olmadığında en doğru tercih güvenilir internet siteleridir. Bu sitelerde hem firma ile ilgili yorumlar hem de ürünler ile ilgili yorumlar olduğu için seçiminiz kolay olacaktır. İyi bir sonuç elde etmiş alıcının yaptığı değerlendirme size rehber olacaktır. Kullanıcı yorumlarının her alanda olduğu gibi bu alanda da dikkat çekici özelliğe sahip olması da sizin işinize yarayacaktır. Üretim miktarından tutunda kullanım aşamalarına kadar yapılanlara dahi ulaşabilirsiniz. Deneyimlerini paylaşan kullanıcıların yalan yanlış beyanda bulunmaları da çok düşük ihtimaldir. Bu detayları göz önünde bulundurup en iyisini hedeflerseniz başarıya ulaşabilirsiniz. Sermaye bağladığınız işte başarıya ulaşmanın sonucunda iyi bir konuma gelmeniz de mümkün olacaktır.

Makalemizde  İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği, Maliyeti, Kar Marjı, istiridye mantarı yetiştirilir,  tohumu, fiyatı, üretimi, kursu, satış yerleri gibi konuları oldukça  kapsamlı olarak ele almaya çalıştık. Aşağıda iş kurmak isteyenler için daha farklı iş dalları hakkında düzenlediğimiz içerikleri inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Etüt Merkezi Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Çiğköfteci Dükkanı Açmak Maliyeti ve Kar Marjı

Mantar Yetiştiriciliği Yapmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Seyyar Satıcılık Yapmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Yoga Ve Pilates Salonu Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Emlakçı Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Spor Salonu Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Pet Shop Dükkanı Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Lavanta Yetiştiriciliği Yapmak? Maliyeti ve Kar Marjı

Bir Yorum

 1. Farklı iş kollarında birçok denemeler yaptım. Bazıları tuttu bazıları ise beklentimi hiç karşılamadı. Başarı yakalamış olduğum işler kısa süreli kazanç sunduğu için mecburen bıraktım. İstiridye mantarı yetiştiriciliği işi bana cazip gelmeye başladı. Yazınızı çok beğendim ve bana harika bilgiler verdi. Sitenizi sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamı diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu