Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Spor Salonu Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Spor Salonu Açmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Spor salonu; sağlıklı ve formda kalmak için spor aletleri ile profesyonel öğretmenler eşliğinde spor yapılan mekandır. Artan obezite ve kilo sorunlarının yükselmesi ile insanlar sağlıklı ve formda kalabilmek için paralarını bu alanda hizmet veren spor salonlarına harcamaktadırlar.

Bu sektöre karşı her geçen gün artan müşteri talebi, spor salonu açmak isteyenler için oldukça güzel bir iş fırsatı haline gelmiştir. Oldukça kapsamlı olan bu işte başarılı olmanız için gerekli prensipleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Müşteri memnuniyetine dayalı bir iş kolu olduğu için hizmet kalitenizin spor salonuna girerken başlaması gerekmektedir.  Profesyonel hocalar ve ekipmanlar aracılığı en iyi şekilde hizmet vermeniz gereklidir. Bu kapsamlı yazımızda spor salonu açmak isteyen kişilere detaylı bilgiler vermeye çalıştık.

Spor Salonu Açmak

Spor salonları genellikle 3 farklı çeşit olarak açılmaktadır. Bunlar büyük ölçekli, orta ölçekli ve küçük ölçekli olarak tanımlanır.

Büyük ölçekli spor salonu;

En az 1.000 metrekarelik bir kapalı alana sahip, içerisinde tüm spor ekipmanlarının detaylı bir şekilde olduğu spor salonudur. Yatırım maliyeti en yüksek olan bu spor salonudur. 500 Bin TL ile 750 bin TL arasında maliyeti vardır.

Orta ölçekli spor salonu;

Hem açık alanı olan hem de kapalı alana sahip, ekipmanlarında eksiklik olmayan 500 metrekare kapalı alana sahip salonlardır. Bu tip salonların maliyeti 300 bin TL ile kurulabilmektedir.

Küçük ölçekli spor salonları;

500 metrekare veya az olan kapalı spor salonlarıdır. Bu ölçekte spor salonu için 100 bin TL sermayeye ihtiyacınız olacaktır. Tek başına bu iş fikri ile uğraşanların en çok tercih ettiği küçük ölçekli salonlardır. Ancak sermayeniz düşükse bir ortak alarak beraber açma imkanınız da vardır. Büyük ölçekli spor salonları genellikle ortaklar ile yapılmaktadır.

Spor Salonu Açma Şartları

Spor salonu açmak isteyenlerin yerine getirmesi gereken izin ve şartlar vardır. Bulunduğunuz belediyeden izin almanız gerekmektedir. Ruhsat alabilmeniz için bazı şartlar vardır.  Bu şartlar yerine getirildikten sonra ruhsat alarak ilk işlemleri bitirmeniz gereklidir.

 1. Spor yapanlar için 2 adet soyunma odası
 2. Sporcular için soyunma dolabı ve askılıkların olması
 3. Soyunma odalarında aydınlatma ve havalandırma sisteminin aktif olması
 4. 2 adet duş ve 2 adet tuvalet
 5. Dinlenme odası en az 15 metrekare
 6. Yangın söndürme cihazlarının olması
 7. Spor salonunun çevreyi rahatsız edici ses ve gürültünün engellenmesine yönelik çalışmalar
 8. Spor aletlerinin tehlike arz edecek şekilde olmaması

Yukarıda saydığımız şartlar genelde belediyelerin izin verirken istediği genel şartlardır. Bunun yanında spor salonu açmak isteyen kişiler bulunduğu belediyeden daha detaylı bilgi alabilirler.

Spor Salonu Açmak için Gereken Belgeler

Her iş fikrinde olduğu gibi spor salonu açmak için de gerekli belgeler vardır. Bu belgeler eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Bu belgeler;

 • Spor salonuna verilen adı ve adresinin yazıldığı dilekçe,
 • Spor salonu açan kişinin nüfus bilgileri,
 • Fitness salonları için gerekli olan 2.kademe antrenörlük belgesi,
 • Adli sicil kaydı,
 • Üç adet vesikalık fotoğraf,
 • İkametgah belgesi,
 • Spor hocalarının il müdürlüklerinden aldığı belge,
 • Ticaret odası kayıt belgesi,
 • İtfaiye raporu ve vaziyet planı,
 • Vergi levhası,
 • Kira sözleşmesi

Spor Salonunda Bulunması Gereken Ekipmanlar

Spor yapmak için oldukça fazla spor aletleri gerekir. Ancak bir spor salonunda bulunması gereken en önemlilerini burada belirtmek isteriz. Bunlar,

 • Koşu bandı
 • Kondisyon bisikleti,
 • Stepper,
 • Eliptik bisiklet,
 • Dambıl,
 • Ağırlık makinesi olarak en önemli olanlardır.

Yukarıda saydığımız ekipmanların ortalama maliyetleri sizin tercihinize göre 30 – 50 bin TL arasındadır. Kendi bütçenize göre alım yapmalısınız.

Reklam ve Müşteri

Spor salonunu açtıktan sonra firmanızın reklamını yaparak müşteri bulmanız gereklidir. Bunun için bulunduğunuz çevrede etkin olan gazetelere ilan verebilir. Veya broşür bastırabilirsiniz. Açılışa özel indirim yapmanız sizin için az kazandırmış olsa da müşterinin ayağının alışmasına sebep olur. İlk aylarda kampanya ve promosyonlarla kendinizi tanıtmanız gereklidir. Başlangıçta biraz sabırlı olmak gerekir. İlk ayda yapmış olduğunuz maliyeti çıkarmanız mümkün değildir.

Her işte olduğu gibi spor salonu işinde de bazı riskler vardır. Spor salonunuza müşteri gelmeyebilir, belediyelerden sıkıntı yaşayabilirsiniz veya sesten ve gürültüden sizi şikayet edenlerle sorunlar yaşayabilirsiniz.

Ancak sizlere tavsiyemiz bu işe girerken alanında uzman olan kişilerden destek almanız. Detaylı araştırmadan sonra işe başlamanız sizin için en doğru yöntem olacaktır.

Spor salonu açmak ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Daha farklı iş fikirleri için aşağıdaki başlıklara da göz atabilirsiniz;

Oto Kiralama Dükkanı Açmak. Rent-a-Car Maliyeti ve Kar Marjı

Halı Yıkama Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kırtasiye Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Kuruyemiş Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Çocuk Oyun Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Büyük Baş Hayvan Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti Nedir? Kar Marjı Nedir?

Kaz Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti ve Kar Marjı Nedir?

Kuyumcu Dükkanı Açmak – Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.