GüncelKariyer

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü İş İmkanları ve Maaşları

İçindekiler

Cocuk Gelisimi ve Egitimi Bolumu İs İmkanlari ve Maaslari

Çocuk gelişim bölümü çocuk için en önemli eğitimdir. İlerleyen yaşlarında bile çocuğun her anını etkileyecek olan bu eğitimin alınması, çocuğun psikolojik açısından olumlu yönde etkili olmaktadır. Çocuk gelişimi bölümünün önemi zamanla ülkemizde daha iyi anlaşılmıştır. Bundan dolayı bu mesleğe fazla bir şekilde yoğunluk gösterilmektedir. Aile ilişkileri, Çocuk Ruh Sağlığı, Eğitim Felsefesi gibi dersler, eğitimin temelini oluşturmaktadır. Çocuk gelişimi bölümü dört senelik bir eğitim sürecini kapsamaktadır.

  • Çocuk gelişim bölümü nedir? Çocuk gelişimi ve eğitimi mezunu olan insanlar 0 ve 18 yaş arasında bulunan sağlıklı bir şekilde gelişmekte olan çocuklar ile, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklar ve hastane ortamında kalan çocuklar ile ilgilenmektedirler. Bundan dolayı bu bölümün çalışma alanları oldukça geniştir.

Çocuk Gelişimi Bölümünü Okuyacak Olan İnsanların Kişisel Özellikler Nasıl Olmalıdır?

İnsanlar, bütün hayatları boyunca yapacağı mesleği kişisel eğilimlerine, yeteneklerine göre belirlemektedir. Çocuk gelişimi ve eğitim bölümünü okuyacak olan kişiler öncelik olarak kesinlikle çocukları çok sevmelidir onların her birine gerçek anlamda değer vermelidir. Bu bölümü tercih edecek olan kişilerin empati yeteneği ve sabırları yüksek olmalıdır. Çocuklara karşı daha hassas bir şekilde davranmalılardır. Duyguların kontrol edilmesi de çocukları sevmek gibi çok önemlidir. Bu mesleği tercih eden insanların çocuklara karşı hoşgörülü olmaları gerekmektedir. Bu bölümden mezun olan kişilere bakıldığı zaman kızların erkeklere göre daha fazla olduğu görülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR :

Bebek ve Çocuk Ürünleri Dükkanı Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Çocuk Oyun Merkezi Açmak. Yatırım Maliyeti ve Kar marjı

Anaokulu Açmak-Nasıl Açılır? Gerekli Belgeler

Yaşam Koçu Nasıl Olunur? Maaşları

Bebek Giyim Mağazası Bayilik Veren Firmalar

Bebek yolcular için uçuş kuralları

Okul Kantin İşletmeciliği Yapmak. Maliyeti ve Kar Marjı

Çocuk Gelişimi Bölümü Çalışma Alanları Nelerdir?

Çocuk gelişimi ve eğitim bölümünden mezun olan insanlar kamuda ya da özel sektörde çok rahat bir şekilde çalışma alanları bulabilir. Kamu kısmında kimsesiz çocuklar ile bakıma muhtaç çocuklar daha fazla olduğundan bu konuda ağırlık kamu bölümündedir. Mezun olan kişiler belediyelerin kontrolünde olan alanlar ya da devletin himayesinde olan alanlarda iş bulabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan kreşlerde, yuvalarda da rahat bir şekilde iş bulunabilmektedir. Eğlence aktiviteleri olsun temel eğitimleri, ruh sağlığı ve fiziki gelişimi olsun hepsi bu alanların sorumluluğu altında bulunmaktadır. Kreşler, Sağlık Bakanlığı çatısı altında yer almaktadır. Bu bölümü okursanız çocuk dergileri, çocuk kitapları veya çocuk programlarına danışmanlık yapabilirsiniz.

  • Çocuk gelişimi ve eğitim bölümünden mezun olanlar 18 yaşına kadar okul öncesi çağındaki çocuklar ile ve okul çağındaki çocuklar, bebekler ile ilgilenirler. Bu kişiler, çocukların sağlıklı olarak gelişmelerini sağlamaya çalışırlar. Çocuklar için eğitim programlarını gelişme seviyelerine göre düzenlerler ve bunların denetlemesini yaparlar. Bu bölümden mezun olduktan sonrasında Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi unvanını kazanırlar.

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunlarının Maaşları

Bu bölümün kazancı hakkında net bir cevap verilmesi mümkün değildir. Maaşlar, bağlı olunan kuruma göre ya da bulunulan pozisyona göre değişmektedir. Bu bölümden mezun olan insanlar 3 bin Liraya yakın olarak öğretmen maaşı almakta. Hastanelerde çalışan insanların da maaşı 3 bin – 4 bin lira arasında değişmektedir.  Başka kurumlarda görev yapan insanlar ise çoğunlukla 2 bin 500 lira üzerinde, 3 bin 500 lirasının altında maaş almaktadırlar.

Kamuda çalışanlarla kıyaslayınca özel danışmanlar daha fazla para kazanabilirler. Yine de bunlara rağmen çocuk gelişimi bölümünden mezun olduktan sonrasında kamu kuruluşlarında olmayan insanlar ve anaokullarında görev yapmakta olan bazı insanların asgari ücret ile geçinmek durumunda kalmaktadırlar. Çocuk gelişimi bölümü son dönemlerde çok artış yaşadı ve iş bulma konusundaki rekabeti bu biraz olsun artırdı. Fakat talep ile beraber kreş sayısının artırdığı da bilinmelidir.

Çocuk Gelişimi Mesleğinin Zor Yanları ve Kolay Yanları Nelerdir?

Bütün mesleklerin kolay yanı ile birlikte zor yanları da bulunmaktadır. Çocuk gelişimi bölümü okurken genellikle öğrenciler eğitim alma sürecinde pek fazla zorlanmamaktadır. Teorik dersleri ağırken pratik dersleri okuduğu bölümü ve çocukları seven insanlar için oldukça zevklidir. Bu mesleğin artısı ise kolay iş bulunabilmesidir. Çocukları seven insanlar onları gelişime açmak aynı zamanda onlara birçok katkıda bulunmak isterler. Bu konu da sorumluluk yüklenmek biraz zor olsa da gurur kaynağıdır. Zor olan kısımlarından biri bazı çocukların kendilerini ruhsal açıdan yıpratan özel hayat hikayeleri bulunabilir ve bu da bu mesleği yapan kişileri biraz olsun yıpratabilir.

Özet: Çocuk gelişimi bölümü nedir? Çocuk gelişimi bölümü mezunları, çocukların sağlıklı gelişmesine çaba göstermektedir. Bu mesleği seçenler çocukları çok sevmelidir.

2 Yorum

  1. Pedagojik formasyonu olan cocuk gelişimçi kamu da okul öncesi öğretmeni olabiliyor mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu