İş Fikirleri

Kaz Çiftliği Kurmak. Nasıl Kurulur? Maliyeti ve Kar Marjı Nedir?

Kaz Çiftliği Türkiye’de son dönemlerde hızla artan yeni sektörler arasında yer almaktadır. Meslek Dünya’da oldukça yaygın olmasına rağmen, Türkiye’de de yeni, yeni şekillenmektedir. Kaz çiftliği kurmak,  günümüzde oldukça kârlı işler arasında yer almaktadır. Metnimizde Kaz çiftliği kurmak için gerekli belgeler, Kaz çiftliği nasıl kurulur ve Kaz çiftliği Kâr marjı gibi merak edilen soruların cevaplarını sizlere vereceğiz. Aklınızda kârlı ve yeni bir iş kurma fikriniz varsa metnimizi okumanızı öneririz.

Hayvan Çiftliği Açmak İçin Gerekli Prosedür Nelerdir?

İçindekiler

Kaz Çiftliği Nedir?

Kaz çiftliği, temel olarak kaz yetiştirilmesi, bakımını sağlayan yerdir. Çiftliğin olmasının amacı; kazların bakımını sağlayarak, belirli bir doygunluğa getirip, satışı sunmaktır. Satışa sunulan ürünler arasında Kaz ve Kaz eti bulunmaktadır. Aynı zamanda Kaz yumurtaları da oldukça rağbet görmektedir. Yani genel olarak bakıldığında bir tavuk çiftliğinden herhangi bir farkı yoktur. Sektörün Türkiye’de yeni, yeni temellerinin atılması ve arz-talep noktasının verimli olmasından kaynaklı yükselişe geçmektedir.

Türkiye’de Kaz Çiftliği

Türkiye’de kaz çiftliği, hızla büyüyen sektörler arasında yer almaktadır. Türkiye’de kaz çiftliği sayısı ortalama olarak 1.000’e yakındır. Çiftlikleri hemen, hemen hepsi yerli halkın kendi çabalarıyla kurduğu yerlerdir.  Endüstriyel olarak büyüyen ve güçlenen bir çiftlik, Türkiye’de bulunmamaktadır. Bulunan çiftliklerde daha çok geleneksel yöntemlerle işlenmektedir. Ayrıca kaz çiftlikleri Türkiye’nin tüm coğrafyasına dağılmamıştır. Ancak yavaş, yavaş birçok şehir’de çiftlikler kurulmaya başlamıştır. Türkiye’de kaz çiftlikleri genel olarak bu şehirlerde gerçekleşmektedir:

 • Kars
 • Ordu
 • Aksaray
 • Erzurum
 • Elazığ
 • Çankırı
 • Kırklareli
 • Yozgat

 

Türkiye’de aktif olarak bu şehirlerde kaz çiftlikleri bulunmaktadır. Yukarıda verilen şehirler, dışında da ‘Kaz çiftliği kurulmamasını düşünmemeniz gerekir. Sadece bu şehir’deki yerli halkı öncülük getirerek, çiftlikleri kurmuşturlar. İlerleyen yazımızda ‘’Kaz çiftliği nerelerde kurulur?’’ Sorusun cevabını vereceğiz.

Bıldırcın Yetiştiriciliği Teşvik-Maliyet ve Kar Marjı

Kaz Çiftliği Nasıl Kurulur?

Kaz çiftliği kurmak, tavuk çiftliği kurmaktan farksızdır. Temel olarak Kaz’ın bakımını gerçekleştirebileceğiniz bir arazinizin olması kafidir. Genel olarak Kaz çiftliği kurma aşamaları şu şekildedir:

 • Kaz Çiftliği İçin Arazi Şartlarının Uygun Olması

Kaz çiftliği kurmanız için ilk olarak çiftliğin konumunu, arazinin oluşumuna dikkat etmeniz gerekir. Bilindiği gibi Kaz’lar, oldukça dayanıklı canlılardır. Ancak çiftliğinizin bilinirliği, ulaşımı ve Kaz’ların doğal alanlarda yaşıyor olmaları da önemlidir. Bu yüzden kaz çiftliğini, doğal bir konumda olmasına dikkat edin. Kaz çiftliklerinin kurulmasında en büyük hatalardan birisi de şehrin göbeğinde kurulmasıdır. Bu hatayı yapmamanızda fayda var. Çiftliğinizi şehir merkezinin dışında kurarsanız; hayvanlar doğal yaşamlarını yaşarlar bu durumda da sizlere en verimli kazancı sağlarlar. Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta; yırtıcı hayvanlardan uzak da olan bir arazi seçmeniz. Kazlarınızı Kurt, çakal, domuz gibi hayvanlardan korumanız gerekir.

Tavuk Çiftliği Kurmak – Nasıl Kurulur? Maliyeti, Kar Marjı Nedir?
 • Kümeslerin Önemi ve Özellikleri

Kazların barınacağı küsmelerde 1 Metre kareye, 2 Kaz düşecek şekilde olması gerekir. Kümeslerinizi oluştururken bu hesabı göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca kümeslerinize, hayvanların su ihtiyaçlarını karşılayabileceği sistemler bulunmalıdır.  Kazların sürekli hareket edebilmeleri ve otlayabilecekleri koşulları da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Kazlar, hareketli bir yaşama sahip olmadıkları durumda; aşırı yağlanmaya sebep olurlar ve yaşamlarını yitirirler. Bu gerekliliklerden kaynaklı hayvanların otlayacakları yerler ve kümeslerin yerleri dikkatle seçilmelidir.

 • Kaz Çiftlikleri İçin Gerekli Ekipmanlar

Kaz çiftlikleri için gerekli ekipmanların başında; soğuk havayı engelleyecek ısıtma sistemleri gelmektedir. Sert ve soğuk mevsimlerde hayvanların telef olmamaları için sıcak da tutmanız gerekir. Kazların, kuluçka dönemlerinde sağlıklı yavrular oluşturması için kuluçka sistemi kurmalısınız. Son dönemlerde modern kuluçka makineleri, piyasada yer almaktadır.

 • Yem ve Temizlik

Dünya’daki tüm hayvan çiftliklerinden bir şart vardır; ‘’hayvana ne kadar iyi bakarsan, o kadar sana yumur verir. ‘’ Dünya’da birçok çiftliğe sahip olan alanında uzman isimler bu öneri de bulunmaktadır. Yani sizler hayvanların yaşam yerlerini temiz tuttuğunuzda, sağlıklı yemler verdiğinizde o kadar çok verimini görürsünüz. Bu yüzden hayvanların kümeslerini periyodik günler eşliğinde temizlemelisiniz. Ayrıca Kaz çiftliği için veteriner bulmalısınız. Veteriner, düzenli aralıklarla çiftliğe gelip, kazlarınızı incelemelidir. Kazlarınızın sağlık durumlarına göre sizlere uygun yem çeşitlerini sizlerle paylaşacaktır.

Hindi Yetiştiriciliği Yapmak Kar Marjı ve Maliyeti
 • Kaz Çiftliği İçin Yasal İzinler

Kaz çiftliği için yasal izinler almanız gerekir. İlk olarak çiftliğinizi kurduğunuz kentin belediyesine gitmeniz ve Kaz çiftliği ruhsat belgesi almanız gerekir. Aynı zamanda yine belediyeden Kümes kurma ve arazi izni almanız gerekir. Sonrasında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından hayvan yetiştirme çiftliği izni almanız gerekir. Bakanlık size onay vermesinin ardından düzenli aralıklarla hayvan numuneleri, sağlık ve hijyen açısından tam donanımlı olduğu tescillenmesi gerekmektedir. Bakanlık, kaz çiftliğinizden düzenli aralıklarda teftişe gelecek ve sizlerden örnek numune isteyecektir. Genel olarak belirlenen yasal izinleri almak kolaydı. Kaz çiftliği, Türkiye’de yeni bir sektör olmasından kaynaklı birçok makam tarafından desteklenmektedir.

Kaz Çiftliği Kurmak İçin Devlet Desteği

Kaz çiftliği kurmak için devlet desteği bulunmaktadır. Türkiye’de gerekli kurumlar, üretimi kalkındırmalarından kaynaklı tam donanımlı destek sağlamaktadır. Özellikle Kaz çiftliği gibi Türkiye’de oturmaya başlayan sektörler için ayrıcalıklı destekler sağlanmaktadır. Kaz çiftliği kurmak isteyen kişilere, KOSGEB destek vermemektedir. Halk arasında oldukça karmaşık olan bir bilgi bozukluğu bulunmaktadır. Çiftlik ve çiftçilik gibi işletmeler için Tarım ve Orman Bakanlığı destek sağlamaktadır. Kaz çiftliği desteğiniz için bu kuruma başvurmanız gerekir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kaz çiftliği kurmak isteyen kişilere %75’e kadar destek ve 450 kredi sunmaktadır. Ayrıca genç bir işletmeciyseniz olanaklarınız daha da genişlemektedir. TKDK Kaz Çiftliği Hibe desteği sayesinde işletmeniz için maddi koşul yaratabilirsiniz. Kaz çiftliği devlet desteği her bireye verilmediğini belirtmekte fayda var. Genel olarak kaz çiftliği için devletten destek alamayacak kişiler şu şekildedir:

 • Herhangi bir yüz kızartıcı suça sahip olmak
 • SGK Prim borcu olanlar
 • Herhangi bir hibe ve destek kuruluşlardan maddi ve manevi destek alanlar
 • Daha önce sahip olduğu işyeri iflas eden kişiler
 • İşletmesini pasif konuma almış kişiler

Yukarıda belirtilen koşulların herhangi birisine sahip değilseniz, Kaz çiftliği için devlet desteğine başvurabilirsiniz.

Koyun Yetiştiriciliği Maliyeti ve Kar Marjı

Kaz Çiftliği Maliyeti

Kaz çiftliği kurmak sanıldığı gibi yüksek bir yatırım ile kurulabilecek bir iş değildir. Elinizdeki imkanlara ve koşullara göre rahatlıkla bir çiftlik kurabilirsiniz. Elbette, imkanlarınızın ve yatırımlarınızın genişliği sizlere artı sağlayacaktır. Ancak, Türkiye’de 30 kaz ile başlayıp, 10 bin Kaz’a sahip olan birçok çiftlik işletmecisi bulunmaktadır. Genel olarak Kaz çiftliği maliyeti kalem hesabı şu şekildedir:

 • Arazi Kirası; Ortalama bir yetişkin kaz 1 Metre Kareye sığabilmektedir. Elinizdeki kazların sayısına göre bir metre kare hesabı yaparak, arazi ücretini elde edebilirsiniz. Ancak ortalama olarak arazi kirası;000 ila 10.000 arasında değişmektedir.
 • Kümeslerin kurulumu; Kazların barınacağı kümeslerin kurulumu için profesyonel destek almanızda fayda vardır. Ancak el becerilerinize güveniyorsanız, sizlerde bu kümesleri kurabilirsiniz. Ortalama olarak; 000 ila 10.000 ₺ ile kümes kurabilirsiniz.
 • Gerekli ekipmanlar; Kaz çiftliğinde kullanacağınız birçok ekipman bunmaktadır. Bu ekipmanlar arasında; kuluçka makinesi, suluma makinesi ilk olarak şarttır. Bu ekipmanları temin ettikten kısa bir süre sonra diğer ekipmanları temin edebilirsiniz. Ekipmanların maliyeti ortalama olarak 000 ila 30.000 ₺ arasındadır.
 • Kaz Alınması; çiftliğinizde bakacağınız Kazların sayısını sizler belirleyeceksiniz. Bir Kaz yumurtası ortalama olarak 40 ila 50 ₺ arasındadır. Sizler elinizdeki imkanlara göre yumurta satın alabilir ya da küçük Kaz’lar satın alabilirsiniz. Genel olarak Kaz ücreti; 000 ila 20.000 ₺ arasında olacaktır.

Yukarıda belirtilen giderler ortalama bir fiyatı yansıtmaktadır. Sizler kendi imkanlarınıza göre bu fiyatı daha yükseğe çıkartabilir ya da daha düşük bir fiyata çekebilirsiniz. Genel olarak kaz çiftliği maliyeti; 70.000 ₺ olarak belirlenmektedir.

Balık Çiftliği Kurmak Maliyeti ve Kar Marjı

Kaz Çiftliği Kâr Marjı Ne Kadardır?

Kaz çiftliği kâr marjı oldukça yüksek olduğunu belirtebiliriz. Ortalama olarak %100 ila %150 arasında bir kâr marjına sahiptir. Yani sizlere 1.000 mal olan yatırımdan; 2.000 ila 2.500 arasındapara kazanmanız mümkündür. Sektörde var olan konumunuzu güçlendirmeniz, satış potansiyelinizi yükseltmeniz ve yurtdışı satış yapmanız durumunda kâr marjı daha da yükselecektir.

10 Yorum

 1. Yazınız faydalı buldum yanlız kaz icin ortamın sıcaklığı çok önemli deyil kaz karı ve soğuğu çok sever

 2. 6.000 metre kare aradım var daha detaylı bilgi alabilir miyim bize nasıl yardımcı olabilirsiniz devlet yardımı var mı
  05362751030 ulaşın

 3. KEŞKE KAZ MALİYETİ HESAPLARKEN BU HAYVANLARIN ORUÇ TUTMADIĞI DİYET YAPMAYI BİLMEDİĞİ DOLAYISIYLA YUMURTLAMAK İÇİN ÖNCE YEMESİ GEREKTİĞİ VE YEM MALİYETİNİ DE HESAPLASAYDINIZ İYİ OLACAKTI

 4. Tamamen yanlış bilgilendirme ve saplama yapılmış. 100 bin liraya arsa alıp üstüne kaz için uygun kümes kuruyorsun o nasıl oluyor. Türkiye’de yırtıcı hayvan olmayan her hangi bir il yok. Sen kendim koruyacsksın.
  En yüksek gider kalemi yem maliyeti dahil edilmemiş. Bunun aşısı elektrik su diğer masraflar vs. Tamamen yanlış bilgilendirilmr yapmışsın. İnternetten araştırıp konuyu tekrar yazın lütfen. Veya silin konuyu baştan ayağa yanlış bir konu.

 5. Bir kaz çiftliğinin maliyeti A-Z e bugünün piyasıyla 350-400 bin civarından kuruluyor . evet yanlış duymadınız .ama büyükbaş hayvancılık tesisi kurmak sizin için faydalı olacaktır devlet destekli kurulabilir.

 6. Faydali bilgiler verdiniz. Bigada 4.5 donum yerim var ve kaz yetistirmek istersem kurulum ve aylik maliyetim ne olur

 7. Yanlış bilgiler yumağı diyer arkadaslarin açıklaması uyarması na ek … 15 bin yumurta aldık kabulettik .. 140 lik değil 700 veya 800 Luk kuluçka makinası alman gerek .. tanesi 10 binden 40 bin birde gelişim makinası şart 50 bin gider ((:

 8. bu işe başlamayın derim kendimizden biliyorum bir hevesle bizde başladık ama 500 – 600 bin tl lik bir zaraımız oldu pandemi döneminde ve hiç kolay bir iş değil çok zahmet gerektiriyor ve alıcısıda bulnuamıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu