Yurtdışında ÇalışmakUkrayna

Ukrayna’da Çalışmak, Yaşam, iş Kurmak, Ukrayna’da Maaşlar

Ukrayna’da Çalışmak, Yaşam, iş Kurmak, Ukrayna’da Maaşlar

Kiev Ukrayna’nın en gözde kentlerinden birisi olup gerek turistik amaçlı, gerekse ticari amaçlı olarak binlerce yabancı turisti ağırlayan oldukça popüler bir şehirdir. Başkent Kiev dışında, özellikle Karadeniz kıyısında yer alan Odessa ise daha çok yaz turizmi amacı ile turist çeken oldukça popüler bir şehirdir.

Ukrayna’nın son yıllardaki hızlı gelişimi, her geçen gün artan turist sayısı ve ülkede hızla gelişen sanayi dolayısı ile diğer ülkelerden Ukrayna’ya giderek çalışmak isteyen, yada nı ülkede bir iş kurarak para kazanmak isteyen girişimcilerin sayısı her geçen gün hızla artmaktadır.

Özellikle geçmiş yıllarda bavul ticareti ile ünlenen bir ülke olan Ukrayna ile yapılan ticaret günümüzde şekil değiştirmekte ve tekstil dışında farklı sektörlere de sıçramaktadır.

Bizler de bu iş fırsatlarını ortaya koymak, Ukrayna’da çalışmak isteyen kişilere bir rehber sunmak ve kendi işini yapmak isteyenlere az da olsa fikir vermek adına bu yazıyı araştırıp yazdık.

İçindekiler

Ukrayna’da Türkler İçin Yaşam Koşulları Nasıldır?

Ukrayna son derece kendine özgü bir ülke ve son yıllarda ülkemizden bu ülkeye çok sayıda seyahat eden insan var. Bunun en temel nedenlerinden birisi tekstil hariç yaşam koşulları bakımından ucuz bir kent olmasıdır.

Ukraynalılar, yabancılara karşı başlangıçta biraz mesafeli olup güvenlik anlamında çok fazla sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Dolandırılmamak için mutlaka bir bilene danışmak gerekiyor. Ancak genel anlamda Türkleri seviyorlar. Bu yüzden, Türkler için Ukrayna’da yaşam çok da fazla zor değildir.

Ukrayna’da Ev Kiraları, Gıda, Giyim, Genel Yaşam Giderleri Ve Ulaşım Giderleri

Ukrayna’da 2 odalı standart bir evin kirası ortalama olarak 200-300 dolar civarındadır. Bu rakam şehir merkezinin tam ortasında evin konumuna göre 500-1000 dolar rakamlarına yükselmektedir.

Gıda fiyatları genellikle Türkiye’ye göre çok daha ucuzdur.

Kırmızı etin kilogramı 2-3 usd arasında değişmektedir.

Tavuk fiyatlar ise 1 usd / kg civarındadır.

Elektrik-su–telefon masrafları ortalama bir daire için aylık 30-50 dolar arasında değişir.

Ulaşım fiyatları da oldukça uygun olup toplu taşıma ücretleri ortalama 0,25 usd civarındadır.

Ülke genelinde ticari taksiler olmasına rağmen, her isteyen kendi özel aracını ticari taksi olarak kullanabilmektedir. Şehir merkezinde bir yerlere gitmek taksi ile 1-2 dolar civarındadır.

Ukrayna hava limanından şehir merkezine ulaşım ise taksi ile 10 dolar civarlarındadır. (Tabi her taksi yüksek fiyat çeker, pazarlık yapmak gerekiyor)

Giyim ülkede oldukça pahalı ve en ucuz pazarda satılan tişört fiyatı 5-10 usd civarındayken, elbise fiyatları da 30-40 dolardan başlıyor. 

Türkler İçin Ukrayna’da İş İmkanları Nelerdir?

Ukrayna’da çalışmak isteyenler, bir çok Türk firmasının da faaliyet gösterdiği değişik alanlarda iş bulabilmektedir. İnşaat, tekstil, teknoloji, bilişim, enerji, gıda alanında kalifiye elemanlara gereksinim vardır.

Birçok Türk firması, Türkiye’den eleman götürerek orada iş olanağı sağlamaktadır.

Bunun dışında Ukrayna’nın çeşitli kentlerinde, marketlerde ve değişik türden fabrikalarda vasıfsız personel olarak çalışmak da mümkündür.

Ukrayna’da Çalışan Türkler İçin Ortalama Maaşlar Ne Seviyelerdedir?

Son yılların cazip bir ülkesi olarak görünse de Ukrayna’da asgari ücret 150 dolar civarındadır. Bu maaş ile Ukryna’da yaşamak neredeyse imkansızdır. Bu yüzden yerel halk ya ek iş yapmak durumunda, yada kalabalık aile grupları ile birlikte yaşayarak aynı evden birden fazla kişi çalışarak gelir elde etmek durumundadırç

Yerel halk için büyük çaplı marketlerde çalışan insanların aldığı ücret ortalama olarak 200 dolar civarındadır. Memur maaşları kıdemine göre 250 dolar ile 600 dolar arasında değişir.

Grafik tasarımcı maaşları en yüksek rakamların arasında 1500 dolar civarındadır.

Bilişim sektöründe alınan maaşlar 500 – 1000 dolar civarındadır.

Satış temsilcilerinin maaşı 400 dolardan başlar.

Aşçı maaşları 800 dolara kadar çıkabiliyor.

Fabrikada vasıfsız bir elemanın maaşı ise 200 dolardan başlıyor.

Mühendis maaşları 1000 dolardan başlar, tecrübesine göre 4-5 bin dolara kadar yükselir.

Ukrayna’da Çalışmak İsteyenler Nasıl İş Bulabilir?

Ukrayna’da çalışmak isteyenler, bu alanda ülkemizin değişik noktalarında profesyonelce hizmet veren iş bulma kurumlarına başvurabilirler. Bunun yanında İŞKUR üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

Bunun yanında kariyer.net, yenibiris.com gibi kariyer sitelerine de girildiğinde Ukrayna için arama yapıldığında karşınıza değişik iş olanakları çıkacaktır

 Kendi İşini Kurmak İsteyenler Ukrayna’da Ne İş Kurabilir?

Ukrayna’da iş kurmak isteyenler için ticaret olanakları da oldukça fazladır.

Ülkemize getirilip satılabilecek olan, Romanov Koyunlarına dair bir çiftlik kurularak böylesi bir işe girilebilir. Oldukça karlı olan bir yatırımdır.

Tekstil alanında yatırım yapmak oldukça makul ve mantıklı bir yatırımdır. 

Yiyecek ve içecek alanında da girişimci olarak iş kurmak mümkündür.

Bunun yanı sıra madencilik, metal, inşaat alanında hem inşaat hem de inşaat ürünleri alanında yatırım yapılabilir ve kendi işinizi kurabilirsiniz.

Ülkemizin bu alanlarda öne çıkan pek çok büyük firmasının burada yapmış olduğu yatırımlar mevcuttur.

Bu alanlarda kurulum maliyetlerine baktığımızda Romanov koyunlarının 100 başlı bir küçükbaş hayvan çiftliği için ortalama maliyet 25 bin dolar civarındadır. İhraç edilmesi durumunda kar marjı yüzde yüzleri geçmektedir.

Tekstil alanında ortaya çıkan maliyet orta ölçekli bir firma için ekipmanlar ile beraber 50 bin dolar. Kar marjı bu iş için ortalama yüzde 75,

Madencilik veya maden aramaları için ortalama yatırım tutarı 100 bin dolar, kar marjı yüzde 80,

İnşaat firması kurmasının çok yüksek bir maliyeti olmamakla beraber müteahhitlik yapılması durumunda yapılacak inşaatın durumuna göre rakamlar çok fazla değişkenlik gösterir. ortalama bir dairenin şehir merkezindeki arsa dahil maliyeti 100.000 dolar civarındadır.

İnşaat işinde kar marjı ise yüzde yüzdür. 

Küçük Esnaf Ya da Yatırımcı İçin Türkiye’den Ukrayna’ya Ne Satılabilir? Ukrayna’dan Türkiye’ye Ne Getirilip Satılabilir?

Ukrayna’da kendi işini kurmadan satılabilecek temel ürünler şunlardır:  

Tekstil ürünleri bu ülkede satılabilecek en temel üründür. Zaten Ukrayna tekstil alımlarının yüzde 70 oranında alımını ülkemizden yapmaktadır. Her tarzdan tekstil ürününü Ukrayna’da satabilirsiniz.

Elektronik ürünler – örneğin powerbank- , bir tür gıda takviyesi ürün olan Supplement, zippo çakmak getirilip  Türkiye’de oldukça karlı bir şekilde satılabilir.

Xiaomi markasının tüm elektronik ürünleri, güneş gözlükleri getirilerek ülkemizde satılabilir.

Gıda satmak isteyenler için; Ukrayna organik balı ve bölgeye has koyunları getirerek satabilir. Her ikisinde de fiyatlar oldukça uygundur, kar marjları yüksektir.

Ukrayna’da çalışmak, yaşam, maaşlar, genel yaşam giderleri gibi konularda daha fazla bilgi almak ve görüş bildirmek için aşağıdaki yorum bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

Ukrayna dışındaki ülkelerdeki iş fırsatları ile ilgili aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Bangladeş’te Çalışmak, Türkler Için Bangladeş’te 15.000 Dolara Kadar İş Fırsatı

Çin’de Çalışmak, Çin Ile Ticaret Yapmak, Türkler Için Çin’de Iş İmkanları

Kazakistan’da Yaşam Nasıldır? Kazakistan’da Iş Imkanları Nelerdir?

Katar’da Iş Imkanları Nelerdir? Katar’da Çalışma Hayatı Ve Sosyal Hayat

Almanya’da Iş Imkanları Nasıldır? Kolay Iş Bulabilir Miyim?

Cezayir’de Çalışmak Için 8 Neden

Suudi Arabistan Iş Imkanları Nelerdir?

11 Yorum

  1. Selam Ukraynada çalışmak istiyorum. Vasıfsız işlerde Türk firmaları olursa maaşda güzel olursa. Yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu